Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Birlikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Buradasınız

Ye-İç 28 Ağustos 2017

Yiyeceklerin birbirleriyle uyumu eski bir yemek yeme felsefesidir. Yemek yeme konusunda daha çok yemeklerin birbirleri ile uyumunu ve bir araya geldiklerinde ortaya çıkan lezzeti önemseriz. Oysaki lezzetinden daha önemli olan konu ise tüketilen besinden elde edilecek en fazla yarar ve birlikte tüketilmemesi gereken besinlerdir. Birlikte tüketilmemesi gereken besinlerin verdiği sonuçlar ise kalp rahatsızlığı, hazımsızlık, cilt hastalıkları vb. olarak karşımıza çıkabilir. Yemek planlarımızı yaparken ‘o’ iki besinin bir araya gelmemesine önem vermeliyiz. Gelin hep birlikte bu besinler hangileri bir göz atalım.

Yoğurt ile Bunları Tüketmeyin

Bilindiği üzere yoğurt tüketimi açısından hassas davranılması gereken bir gıda. Özellikle eskilerin de çokça söylediği gibi yoğurt ile kesinlikle balık tüketilmemesi gerektiği söyleniyor. . Bununla birlikte yoğurdu kendisi gibi ekşi gıdalarla; sirke ya da koruk ile tüketmek de pek önerilmiyor. Yoğurtlu yemeklerin yanında sirkeli herhangi bir yemeğin tüketilmemesi gerektiği söylenmekte. Çok eski yıllardan beri yoğurt ile tere, peynir, tavuk ve turp tüketilmesi de önerilmiyor.

yoğurdun faydaları

Süt İçiyorsanız Bunlara Yanaşmayın

Yemek yerken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise proteinli gıdaların birlikte tüketilmemesi gerektiğidir. Örnek olarak süt ile balık, peynir, yumurta ve yoğurt tüketilmemesi gereken besin maddeleridir. Genel olarak konuşursak süt ile ekşi gıdalar tüketilmemeli. Aynı zamanda  gut hastalığı oluşma riskini arttırmasından dolayı ​süt ile şarabın da aynı gün içinde tüketilmemesi gerektiği özellikle belirtilmekte.

süt içerken dikkat edilmesi gerekenler

Tavukla Birlikte Bunlardan Uzak Durun

Birlikte tüketilmemesi gerekenler listemizde sırada tavuk var. Tavuk ile birlikte yenmemesi gerekenler arasında; balık, yoğurt, yumurta, yaş peynir ve süt bulunuyor. Bir diğer kural ise tavuk eti ile birlikte ekşi gıdaların birlikte tüketilmemesi gerektiği. Bunların birlikte çok tüketilmesi kulunç hastalığına neden olabiliyor.

Tavukla birlikte tüketilmemesi gereken yiyecekler

Et Yiyorsanız Dikkat

Etle beraber yenmemesi gereken gıdalar da bulunuyor. Genellikle hemen hemen her şeyle çok iyi gider gibi gözüken etler için de belirli kurallar var. Örneğin tuzlanmış ve tuzla kurutulmuş etler sarımsak ve sirke ile yenmemeli ve pişirilmemeli. Baş eti ile üzüm asla yenmemelidir. Et ve buğday ile yapılan keşkek, herise gibi yemekler de nar ile birlikte yenmemelidir. Fırında pişirilmiş etler de fırından çıkarıldıklarında üzeri örtülmemelidir.

et yerken dikkat edilmesi gerekenler

Soğana Da Dikkat

Soğana olan düşkünlüğümüz hem kültürümüzden hem de sağlıklı olduğuna dair olan inancımızdan kaynaklanıyor. Fakat soğanı tüketirken de dikkatli olmakta fayda var. Soğanı fazla tüketmek ciltte lekelere, baş dönmesine ya da mide hazımsızlığına neden olabilmekte. Tüm bunlarla birlikte soğan ile sarımsağı birlikte tüketmemek gerekmekte. Yemeklerde bu ikiliyi mümkün olduğunca birlikte kullanmamakta fayda var.

Soğanda dikkat edilmesi gerekenler

Pilav Da Sağlığınız İçin Tehlikeli Olabilir

Pilav çok sevilen ve oldukça da tüketilen bir yemektir. Ancak pilav ya da pirinçli besinler yenirken sirkeli turşu ve salata tüketmek oldukça zararlıdır. Bu yüzden pirinçle sirkeyi bir araya getirmemek de fayda vardır.

Pilav yerken dikkat edilmesi gerekenler

Bazı besin gruplarını birlikte tüketmek sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir ve kansere varan sonuçlara neden olabilir. Gelin siz de Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile olası kötü günler için bugünden bir adım atın ve geleceğe umutla bakın.

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP