En Doğal Haliyle Anne Sütünü Artıran 8 Yiyecek

Buradasınız

Ye-İç 11 Ocak 2018

Dünyanın en saf, sağlıklı ve doğal besini olan anne sütü, yeni doğan bebeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, kelimenin tam anlamıyla büyülü bir besin. Uzmanların ilk 6 ayda mutlaka alınmasını önerdikleri anne sütünün daha kaliteli ve çok olmasını sağlayan yiyecekler mevcut. İşte bu yiyeceklerden en önemlileri…

Yulaf

Hayatımızda aslında düzenli olarak tüketmemiz gerek besinlerden biridir yulaf. Faydaları o kadar çoktur ki… Kilo kontrolü sağlar, sindirimi düzenler ve uzun süre tok tutma özelliği vardır. Bu faydalarının yanında emziren anneler için çok büyük kolaylıklar sağlar. İçeriğindeki yüksek oranda bulunan demir sayesinde süt üretimini sağlıklı seviyelere çıkarmayı başarır. Kendiniz için lezzetli yulaf tarifleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Rezene

Rezene anne sütünü arttırma yolunda başvurulan en önemli besinlerden biri. İçeriğinde bulunan fitoöstrojen sayesinde süt kanallarının gelişimi artırıyor, bu da sütün daha çok gelmesini sağlıyor. Rezeneyi çay olarak günde 2-3 bardak tüketmeniz yeterli oluyor. Unutmayın ne kadar düzenli kullanırsanız o kadar faydasını görürsünüz. 

Fesleğen

Doğumdan sonra yaşanan stres ile beraber sütte azalma hatta kesilmeler olabiliyor. Burada fesleğen devreye giriyor. Fesleğen strese bağlı süt azalmalarıyla savaşıyor ve anneye o ihtiyacı olan rahatlık hissini sağlıyor. Fesleğenin tek yararı ise bu değil. İçeriğindeki C ve K vitaminleri ile vücuda destek oluyor. Siz de salatalarına fesleğen ekleyerek tüketmeye başlayabilirsiniz.

Sarımsak

Emziren annelerin genelde korktuğu bir sebze olan sarımsak aslında bu dönemde de eksik edilmemesi gereken besinlerden bir tanesi. Sarımsağın içeriğinde bulunan faydalı besinler anne sütüne geçerek çocuğunuzun gelişimine destek oluyor. Sarımsağın en önemli etkisi uzun süre emzirebilmenize olanak tanıması. Uzun süre anne sütü ile beslenen bebeğin gelişimi daha sağlıklı ve hızlı oluyor.

Susam

Emzirme dönemindeki annelerin diğer yardımcısı ise susam. Yemeklerinize ve salatalarınıza eklediğiniz susamı bol bol tüketerek sütünüzdeki artışı görebilirsiniz. Susam içerisinde bulunan yağlar sayesinde sütünüzün kalitesini de arttırarak bebeğinizin daha iyi beslenmesine yardımcı olur. Ama unutmayın sadece bir kez kullanmak çözüm değildir. Ancak düzenli kullanım ile mükemmel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Fındık, ceviz ve badem

Emziren annelerin her gün tüketmesi gereken besinler arasında sağlıklı ve yağlı kuruyemişler yer alır. Bu faydalı yağ içeren besinler içeriğindeki zengin vitamin çeşidi ile sütün, hem kalitesini hem de miktarını arttırmakta çok büyük destek sağlıyor.

Havuç

Havuç da rezene gibi içerdiği yüksek oranda fitoöstrojen sayesinde süt yağını ve süt miktarını arttırmakta oldukça etkili. Her gün keyifle tüketebileceğiniz bir sebze olan havucu salata şeklinde yiyebilirsiniz. Çiğ yemenin faydası daha fazla. Bu yüzden genç annelere pişirmeden yemelerini tavsiye ediyoruz.

Su

Su, emziren annelerin en büyük dostu olmalıdır. Ne kadar bu sağlıklı besinleri tüketseler de az su içtikten sonra hiçbir yararı olmuyor. Çünkü sütün büyük bir kısmı sudan oluşur. Eğer anne vücudu susuz ve kuru kalırsa sütü de o derece azalacaktır. Genç ve güzel anneler, günde 2 litre su içmeyi unutmayınız. Stresten uzak durun ve bebeğinizle geçireceğiniz zamanların tadını çıkarın. Çünkü siz ve bebeğinizden daha önemli bir şey yok…

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.