Tamamen Doğal Olarak Hazırlayabileceğiniz 5 Ev Yapımı İtalyan Peyniri Tarifi

Buradasınız

Ye-İç 15 Kasım 2019

Ev ortamında birbirinden leziz peynirler yapmak düşündüğünüz kadar zor değil! Sizin için derlediğimiz bu İtalyan peynirleri tarifleri sayesinde hem doğal ve sağlıklı peynirler hazırlayabilir hem de keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Hazırladığınız bu peynirleri kahvaltıdan salataya, pizzadan tatlıya dilediğiniz tarifte kullanmanız mümkün. Hazırsanız başlıyoruz! İşte tamamen doğal olarak hazırlayabileceğiniz ev yapımı İtalyan peyniri tarifleri...

 

Başlangıç aşaması

1 litre çiğ inek sütünü pastörizasyon için tencereye alın. Tencereye aldığınız sütü 72 dereceye kadar ısıttıktan sonra altını hemen kapatarak 44 dereceye kadar hızlı bir şekilde soğutun. (Hızlı soğutmak için tencerenizi içi soğuk su dolu olan daha büyük bir tencerenin içine yerleştirebilirsiniz.)

 

Süt 44 dereceye geldiğinde içine 5 gram Valiren Starter Kültür ekleyin. Tencerenin üzerini örterek 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra peynir mayasını çırpma teliyle yavaşça karıştırarak ekleyin, 10 dakika daha bekleyin. Sütünüz yoğurt gibi katı bir kıvam almaya başlayacak. Büyük bir bıçak yardımıyla, çok dikkatli ve yavaş bir şekilde sütü parçalara ayırın ve çırpma teliyle karıştırmaya devam edin. Bu aşamada yavaş hareket etmeniz oldukça önemli. Parçalama işlemi bittikten sonra üzerini kapatın ve bekleyin. 1,5 saatin sonunda peynir yapımına başlamak için ihtiyacınız olan temel malzemeye ulaşmış olacaksınız.

 

1. Straciatella

Bir önceki aşamada oluşturduğunuz peyniri, peynir altı suyundan süzerek bir tencereye alın. Bir miktar sıcak su kaynatın ve bu suyu, bir kepçe yardımıyla peynire ekleyerek peyniri eritin. Erittiğiniz peyniri olduğu gibi elinize alın, yuvarlayın ve ardından iki ucundan çekiştirerek uzun bir çubuk haline getirin. Bu çubuktan kısa kısa çubuklar kopararak soğuk su dolu bir kaba atın. Son olarak hazırladığınız peynirleri 1 paket krema eklediğiniz bir kaseye yatırın. İşte bu kadar!

 

2. Nodini

Bir önceki aşamada oluşturduğunuz peyniri, peynir altı suyundan süzerek bir tencereye alın. Bir miktar sıcak su kaynatın ve bu suyu, bir kepçe yardımıyla peynire ekleyerek peyniri eritin. Erittiğiniz peyniri olduğu gibi elinize alın, yuvarlayın ve ardından iki ucundan çekiştirerek uzun bir çubuk haline getirin. Bu çubukları düğümleyerek soğuk su dolu bir kabın içerisine atın. İşte bu kadar!

 

3. Burrata

Bir önceki aşamada oluşturduğunuz peyniri ikiye bölün ve yarısını peynir altı suyundan süzerek bir tencereye alın. Bir miktar sıcak su kaynatın ve bu suyu, bir kepçe yardımıyla peynire ekleyerek peyniri eritin. Erittiğiniz peyniri olduğu gibi elinize alın, yuvarlayın ve ardından iki ucundan çekiştirerek uzun bir çubuk haline getirin. Bu çubuktan kısa kısa çubuklar kopararak soğuk su dolu bir kaba atın. Son olarak hazırladığınız peynirleri 1 paket krema eklediğiniz bir kaseye yatırın. Ardından peynirin diğer yarısını da aynı aşamalardan geçirin ve çubuk oluşturmak yerine elinizin içerisinde güzelce açın. Açtığınız peynirin içerisini daha önce hazırladığınız kremalı peynirle doldurun ve bir bohça gibi kapatın. Bu işlemi peynir sıcakken yapmaya özen gösterin. Afiyet olsun!

 

4. Fiordilatte

Bir önceki aşamada oluşturduğunuz peyniri, peynir altı suyundan süzerek bir tencereye alın. Bir miktar sıcak su kaynatın ve bu suyu, bir kepçe yardımıyla peynire ekleyerek peyniri eritin. Erittiğiniz peyniri olduğu gibi elinize alın, yuvarlayın ve büyük toplar haline getirerek sıkıştırın. İşte bu kadar!

 

5. Rotolo Di Mozzarella

Bir önceki aşamada oluşturduğunuz peyniri, peynir altı suyundan süzerek bir tencereye alın. Bir miktar sıcak su kaynatın ve bu suyu, bir kepçe yardımıyla peynire ekleyerek peyniri eritin. Erittiğiniz peyniri olduğu gibi elinize alın ve düz bir zemin üzerinde adeta hamur açar gibi açın. Açtığınız peynirin içerisine birkaç dilim jambon ve roka yerleştirin, dürüm gibi yuvarladıktan sonra dilimleyerek servis edin. Afiyet olsun!

 

Kaynak: https://www.eataly.com/us_en/magazine/eataly-recipes/italian-cheese-recipes/

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.