Yeteri Kadar Su İçmediğinin 10 Kanıtı

Buradasınız

Ye-İç 15 Ağustos 2017

Özellikle sıcak yaz günlerinde kim bir bardak soğuk suya hayır diyebilir ki? Halbuki su her mevsimin en önemli ihtiyacı! Ama bu ihtiyaç pek çok kişi tarafından pek de ciddiye alınmıyor. Ve fark etmeseniz de bu kişilerden biri siz olabilirsiniz. İşte yeterince su içmediğinizin 10 önemli kanıtı…

1. Ağız Kuruluğu

ağız kuruluğu

Yeteri kadar su içmediğinizin en önemli belirtilerinden biri ağız kuruluğu. Su eksikliği, ağız kuruluğunun haricinde rahatsız edici bir yapışkanlık hissine de neden oluyor. Sudan aldığınız ilk yudumdan itibaren ağız kuruluğunun yok olduğunu fark edecek, daha fazla su içmek isteyeceksiniz.

2. Cilt Esnekliğinin Kaybolması

cilt esnekliği

İnsan bedeninin ortalama %70’i sudan oluşuyor. Bu yüzden doktorlar pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt için bol miktarda su içmenin önemini her fırsatta vurguluyor. Cilt esnekliğinin azalması, yeteri kadar su içmediğinin kanıtlarından biri. Cilt esnekliğini test etmeye ne dersiniz? Elinizin üstündeki deriyi yukarı doğru çekin, eğer deri hemen eski halini alıyorsa yeteri kadar su içtiğinizi söyleyebiliriz.

3. Göz Yaşı Eksikliği

göz yaşı eksikliği

Su eksikliği, akla gelmesi zor olan belirtilerle de kendini belli edebiliyor. Mesela göz yaşı eksikliği. Eğer “ağlamak istiyorum ama ağlayamıyorum” diyorsanız siz de yeteri kadar su içmiyor olabilirsiniz.

4. Eklem Ağrıları

Kıkırdakların ve omurga disklerinin yaklaşık %80’i sudan oluşur. Atılan her adımda kemiklerin birbirine değmesini engelleyen su, yadsınamaz bir ihtiyaç. Her gün ihtiyacınız olan suyu tüketerek vücut dengenizi ve eklem sağlığınızı kolayca koruyabilirsiniz.

5. Kas Problemleri

Kasların da büyük çoğunluğu sudan oluştuğu için yeteri kadar su tüketmediğiniz takdirde kas eksikliği ve ağrıları gibi problemlerle yüzleşebilirsiniz.

6. Uzun Süren Hastalıklar

Su, tıpkı bir filtre gibi vücudu toksinlerden ve metabolik atıklardan arındırıyor. Su içerek kanser gibi hastalıklardan  korunmanın yanı sıra hasta olduğunuz zamanlarda da daha hızlı iyileşebileceğinizi  biliyor muydunuz?

Ancak konu kanser olunca her ihtimale karşı önlem almakta fayda var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendini maddi güvenceye almaya ne dersiniz? Üstelik sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanmak da cabası!

7. Kabızlık

kabızlık

Su eksikliği durumunda sindirilen besinler bağırsaklarda yavaş hareket etmeye başladığı için kabızlık gibi hayat kalitesini düşüren sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Su, yediğiniz yiyecekleri sulandırıp bağırsaklardaki sıvı dengesini koruyarak kronik kabızlıkla mücadeleye yardım ediyor. Günde en az 2 litre su içseniz iyi olur!

8. Koyu Sarı Renkte İdrar

Koyu renkli ve az gelen idrar da yeteri kadar su içmediğinizin en güçlü kanıtları arasında yer alıyor. Bu durumu sıkça yaşıyorsanız, bir an evvel su içmeye başlasanız iyi olur!

9. Kilo Artışı

kilo artışı

Su yerine tükettiğin içeceklerin her gün en az 200 kalori fazladan almana neden olduğunu biliyor musun? Son yıllarda yapılan araştırmalara göre yeteri kadar su içmeyen kişiler çay ve kahvenin yanı sıra asitli içecekleri de yoğun olarak tüketiyor. Bu durum doğrudan kilo artışına neden oluyor. Su eksikliği sebebiyle vücudun sindirim enzimleri ve bağırsakların çalışma hızının azalması da kilo artışının bir diğer nedeni.

10. Zihinsel Problemlerde Artış

zihinsel problemlerde artış

İçilen suyun yaklaşık %75’i beyin tarafından kullanılıyor. Bu nedenle az miktarda su tüketiyorsanız baş ağrısı, unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği gibi problemler yaşama ihtimali de aynı oranda artıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.