Rio olimpiyatlara nasıl hazırlandı?

Buradasınız

Yaşa 08 Ağustos 2016

2016 Rio Olimpiyat Oyunları 5-16 Ağustos tarihleri arasında Brezilya’nın ikinci en büyük kenti olan Rio de Janeiro'da başlıyor. 2009 yılında olimpiyat şehri Rio’da muazzam hazırlıkların yanı sıra ilkler de dikkat çekiyor. 

Güney Amerika’nın ilk olimpiyat heyecanı

Çoğunluğu Barra da Tijuca merkezli tesislerde düzenlenecek oyunların bir kısmı da Copacabana, Deodoro ve Maracana bölgelerinde gerçekleşecek. 31.si düzenlenen olimpiyat oyunları tarihinde ilk kez Güney Amerika’da oynanacak. Özel günler için hazırladığı doodle’larla sempati toplayan Google’ın, 2016 Rio Olimpiyatları doodle’ı da yayına girdi.

Golf ve ragbinin dönüşü

206 ülkeden 10 bin 500 sporcunu yarışacağı ve 17 gün sürecek olimpiyatlarda 42 farklı spor dalında müsabakalar izleyeceğiz. Türkiye de 21 branşta 103 kişilik kadrosuyla 2016 Rio Olimpiyatları’nda yer alacak. Bu spor dalları içinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2009’da aldığı karara göre yedili ragbi ve golf branşları da yer alıyor. Olimpiyatlarda daha önce golf son olarak 1904, ragbi ise 1924 yılında oynanmıştı.

Devasa stat göreve hazır


Rio’nun 78 bin kişi kapasitesiyle en fazla seyirci alan stadı Maracana, açılış ve kapanış törenlerinin de merkezi. 1950 yılında Dünya Kupası finalinde yalnızca 200 bin seyircinin toplandığı stadı, bu sefer kaç kişi dolduracak göreceğiz ancak öngörülen turist sayısı yarım milyon dolaylarında.

2016 Rio'nun maskotu Vinicius

Olimpiyatların hem kedi hem de maymuna benzeyen maskotu Vinicius, Brezilya’nın bayrağı gibi sarı ve mavi renkleri taşıyor. Uçabilen ve kolları, bacakları uzayabilen Vinicius, ülkedeki doğal yaşamı temsil ediyor. 

Mülteci Takımı’na merhaba

2016 Rio Olimpiyatları'nda bu yıl ilk kez Mülteciler Takımı kuruldu. Ülkelerini terk etmek zorunda kalan 43 sporcunun başvurduğu elemelerden 10 sporcu takıma alındı. Suriye'den Türkiye'ye, buradan botla Yunanistan'a, daha sonra da Almanya'ya uzanan yaşam hikayesiyle Suriyeli yüzücü Yusra Mardini onlardan biri.  Beşi Güney Sudan, ikisi Suriye, ikisi Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve biri Etiyopyalı sporculardan oluşan takım yüzme, judo ve atletizm branşlarında yarışacak. Formalarında herhangi bir bayrak yer almayacağı gibi sporcuların dereceye girmesi durumunda milli marşları yerine olimpiyat marşının çalınacağı açıklandı.

Güvenlik önlemlerinde rekor


Malum Rio de Janerio, suç oranları açısından zaten mimli bir şehir. Haliyle şehre akacak bu kalabalık için güvenlik önlemlerinde de ciddi hazırlıklar yapıldı. 85 bin asker ve polisin görev yapacağı 2016 Rio’da bu anlamda da bir ilk yaşanıyor. Olimpiyatlar tarihinde en yüksek sayıya, 2012 Londra Olimpiyatları’nda 40 bin güvenlik görevlisiyle ulaşmıştı. Ayrıca bu dev organizasyon için 70 bin gönüllünün de görev yapacağı bekleniyor.

Paralar su gibi akıyor


Sadece güvenlik için ortalama 200 milyon doların harcandığı bilinen Brezilya’da, tüm hazırlıklar düşünüldüğünde deyim yerindeyse para su gibi akıyor. Şehrin enerji altyapısında yapılan yenilikler, ulaşım, inşaat, yeni spor tesisleri, reklam ve pazarlama derken başlangıçta toplamda 6 milyar dolar olarak öngörülen harcamalar, açılış günü gelmeden 12 milyar dolara yaklaştı.

Brezilya, kesenin ağzını bu kadar açmasına rağmen yine de aksiliklerden kurtulamadı. Her şeyden önce bölgedeki zika virüsü tehdidi, Avustralyalı golfçü Jason Day başta olmak üzere kimi sporcuların olimpiyatlardan çekilmesini beraberinde getirdi. Diğer yandan tesislerdeki eksiklikler de eleştirilerin odağındaydı. Öyle ki Avustralya ve Belarus takımları, tuvaletlerin tıkanması, açıktaki kabloların tehlikesi ve boruların sızdırması nedeniyle olimpiyat köyünü terk edip kendi otellerine yerleştiler.

Olaylı meşale olaylı yürüyüş

Yunanistan'daki antik kent Olimpiya'da yakılıp Eloenas mülteci kampından, bir mültecinin geçirdiği meşale, bugün Maracana’ya ulaşıyor ama gelin görün ki pek kolay bir yolculuk olmadı bu. 2016 Rio için yapılan kontrolsüz harcamalar, halkın tepkisine yol açtı. Angra dos Reislilerin olimpiyat meşalesini taşıyan heyeti protesto gösterileri ilginç anlara da imza attı.

Not: 2016 Rio Olimpiyatları TRT’den naklen yayınlanacak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.