Dünyaca Ünlü 5 Peynirimiz

Buradasınız

Yaşa 20 Ocak 2018

Beyazı, tuzlusu, loru, kaşarı, otlusu fark etmez, taze peynir, bizim topraklarımızda her daim sofralarımızın baştacı oldu. Sadece kahvaltıda değil günün her saatinde ve hemen her öğünde tüketilebilen peynir, ülkemizin farklı bölgelerinde, farklı şekillerde üretilmeye devam ediyor. Dünya Peynir Günü'nde namı dünyaya yayılmış peynirlerimizi birlikte hatırlayalım.

Lor peyniri

Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, sporcuların, diyet yapanların özellikle de tansiyon hastalarının gözdesi lor peynirinin faydaları saymakla bitmez. Kolay yapımı olan ve kısa sürede tüketilmesi önerilen lor peyniri, makarna ve böreklerimiz başta olmak üzere birçok lezzetinde aslında baş yardımcısı ve lezzet katıcısıdır.

Dil peyniri

Kars ve Erzurum yöresine ait dil peyniri, tuzsuz yapısıyla ve kaşar peynirinden daha yumuşak olan yapısıyla oldukça zevkle tüketilir. Dünyaca ünlü mozeralle peynirine oldukça yakın olan dil peyniri, mozeralla peynirinin kullanıldığı her yemeğe rahatlıkla konulabilir. Tiramisu gibi hafif tatlılarla kullanılmasıyla birlikte şerbetli tatlılarımızın en lezzetlilerinden künefe tatlısının da ana malzemesidir.

Ezine peyniri

Avrupa’da ismiyle marka olmuş diğer peynirler gibi Ezine Peyniri de Çanakkale yöresinin altın tatlarındandır. Meze şeklinde tüketilmesiyle de oldukça meşhurdur ve orta sertlikteki kıvamıyla ağızda oldukça hoş bir tat bırakır.

Van otlu peyniri

Meşhur Van kahvaltısının ana kahramanlarından olan otlu peynir, içerisinde yaklaşık 25 çeşit ot bulunan ve koyun sütüyle yapılan yöresel bir peynirdir. İçeriğindeki otlar sayesinde özellikle kış aylarında tüketilmesiyle vitaminsizlikten kaynaklı hastalıkları da önlemeye birebir yardımcı olmuştur. Dünyada oldukça farklı bir tat olan otlu peynirin, hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle de tüketimi oldukça kolaydır.

İzmir tulum peyniri

Kökeni aslında Bergama tulum peyniri olan İzmir tulum peyniri, çok eskilerden beri Yörüklerimizin ellerinden çıkan Ege’nin en lezzetli peynirlerindendir. Fakat ünü sadece bu coğraflara sığmamış dünya çapında da lezzeti ile kendinden söz ettirmeye devam etmiştir. Sofralarımızda birçok içecekle dost olan bu peynir, salatadan tatlı yapımına kadar ise birçok yiyeceğin baskın karakteridir....

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.