7’den 77’ye Herkesin Sevgilisi Barış Manço’nun Bilinmeyen 10 Özelliği

Buradasınız

Yaşa 02 Ocak 2018

Bugünlerde orta yaşlarında olan herkesin Barış Manço denildiğinde yüzünde beliren küçük gülümsemeleri görür gibiyiz. O hepimizin Barış Abisiydi. Bizler o günlerin Adam Olacak Çocuklarıydık, o içimizdeki cevherleri ortaya çıkan yol göstericimizdi. Bizlere Ekvatoru, hayvanat bahçelerini, bilinmeyen tarihi yerleri dolaştıran seyyahımızdı. Dünyanın farklı yerlerine yaptığı seyahatlerde bize insanları tanıttı. “Barış Manço Moda, 81300” ise halen kulaklarımızda. Doğum gününde Barış Abiyi tekrar hatırlamaya ne dersiniz?

Ülkemize Barış’ı kazandırmıştır

1943 yılında İstanbul’da doğan ve Türkiye’deki ilk Barış olan Manço, II. Dünya Savaşı yıllarından dünyaya gözlerine açmıştır ve ismi babası tarafından verilmiştir. Dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden dolayı ismini alan Barış Manço’nun asıl ismi ise Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço’dur.

Müzik, aileden kalan mirasıdır

Barış Manço’nun eşsiz şarkılarının ve sahip olduğu sanatçı kişiliğinin üzerinde ailesinin etkisi büyüktür. Annesi İstanbul Radyosu ve Konservatuvarı’na yıllarını vermiş bir hoca ve sanatçı olan Manço’nun, küçücük bir bebekken dahi Klasik Türk Müziği eserleri ile uyuyup uyanması kendisinin müzik tutkusunun sırrı olmuştur.

Sayısız eserle kariyerine devam etti

Barış Manço’nun hafızalardan silinmeyen, günümüzde dahi var olan dizi ve filmlerin içerisinde bizimle buluşan besteleri 200’ün üstündedir. 56 yıllık yaşamı içerisinde 12 altın ve 1 platin kaset ödüllerini kazanmış ve yaşamı boyunca müzik ruhunu daima dinç tutmuştur.

Dünyada Barış Çelebi olarak anıldı

Bestelediği onca şarkıların bir bölümü yaşamının ilerleyen zamanlarında Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Dillere destan olan “Domates, Biber, Patlıcan” şarkısı buna bir örnektir. Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine adım atma fırsatı bulmuş ve kendisi uzun yıllar Barış Çelebi olarak anılmıştır.

Hikayesi olan şarkılara imza atmıştır

Barış Manço kimi şarkılarının ilhamını günlük hayatından alarak hazırlamıştır. Kısacası Manço, yazdığı sözleri, şarkıya kattığı ruhuyla dinlediğimiz parçalardan kendisini bulmamıza izin vermiştir. Hikayesi olan ve en çok bilinen şarkılarından olan Gül Pembe ise 13 yaşında ölen babaannesinin ismidir.

Eşsiz bir koleksiyonerdir

Ruhunu gezerek ve insanlarla kurduğu etkileşimler ile doyuma ulaştıran Manço’nun bir diğer eşsiz özelliği ise muhteşem bir koleksiyoner olmasıdır. Kendisi sanatına bağlılığıyla bilinir ve gezdiği ülkelerden topladığı 310 adetlik fotoğraf makinesi koleksiyonu bulunmaktadır.

Arşiv yapmayı çok sever

Koleksiyon yapma tutkusuna oldukça yakın bir diğer bilinmeyen özelliği ise çok iyi bir arşiv tutma ilgisinin olmasıdır. 1962 yılından itibaren gazete ve dergi arşivleri tutmaya başlayan Manço, biriktirdiği sayfaların oluşturduğu cilt sayısı toplamda 60’a kadar ulaşmıştır.

Yepyeni bir tarz oluşturmuştur

Hollanda’da geçirdiği bir trafik kazası geçirmiş ve kaza sonrasında dudağında oluşan yarık yüzünden bıyık bırakmak istemiştir. Fakat sonuç itibariyle tarzıyla gençliğinden itibaren gelen bir etkileyiciliğe sahip olmuştur.

Galatasaraylı bir Galatasaray Lisesi mezunudur

Galatasaray Lisesi mezunu olan Barış Manço, çok akıcı ve iyi bir düzeyde Fransızca bilgisine hâkimdir. Aynı zamanda spor sevdasına mezun olduğu okulun takımıyla devam etmiştir. Barış Manço, Galatasaray’ın en büyük sevdalılarındandır.

7’den 77’ye bir rekor

Müzisyen, aranjör, söz yazarı, oyuncu, Televizyon programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam ve gezgin. Hayatı boyunca birçok kimliği başarıyla taşımış ve akıllardan silinmeyen ilklere imza atmıştır. Çocuk ve ailelere yönelik 7’den 77’ye adlı televizyon programıyla da akıllardan silinmeyen bir rekoru kırmış ve 10 yıllık bir süreçte 378 kez ekrana gelerek televizyon tarihine güzel bir armağan bırakmıştır. Ve de her programının sonunu “Adresim çok basit: Barış Manço, Moda, 81300 İstanbul” anonsuyla bitirerek hafızalarda samimi tavrını asla bozmamıştır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.