Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Evde Kullandığımız Hayat Kurtaran 10 Nesne

YAŞA31 Ağustos 2017

Hepimizin evinde bulunan ve her gün gözümüzün önünde olan fakat kıymetini ona ihtiyacımız olduğunda fark ettiğimiz bir takım nesneler vardır. Sahip oldukları işlevler ile yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olurlar. Bu bir makas, bir mum ya da bir tirbuşon olabilir. İşte evde kullandığımız ve hayat kurtaran 10 nesne.

Makas

Her evin olmazsa olmazıdır o. Fakat bizim ona ihtiyacımız olmadığı sürece evin bir köşesinde sessiz sessiz bekler. Ne zaman bir şey kesmemiz gerektiğinde hızlıca onu buluruz. Suskun olduğu kadar tehlikelidir de. Bu yüzden hayatımızı kurtarmadığı zamanlarda güvenli bir yerde saklanması şarttır.

Makas

Kibrit

Elektriğin sonsuz güç kaynağının olmaması bizim kibrite duyduğumuz ihtiyacı meydana getirdi. “Elektrik varken bu ilkel ışık aleti de nedir?” demeyin. Elektrik her kesildiğinde mum, ocak ve daha birçok şeyi yakmak için ona koşuyoruz. O bizim eski dostumuz.


Sıcak Su Torbası

Ağrıyan karınlar, üşüyen vücutlar ve daha birçok fazla durumda, sıcak su torbasının ellerinden öpülür. Özellikle ısınamayan ve hasta bulunan  evlerin gönlüne taht kurmuştur. Varlığının kıymeti pek bilinmemekte, işi bitti sanıp dolaba , sandığa kaldırılan bir nesnedir.

Üçlü Priz

Tartışmasız evdeki en önemli eşyalardan biridir o. Şarj aletinizin ipi kısa mı geldi? TV fişe yetişmiyor mu? Odanızda laptopunuzu takacak priz yok mu? Anında akla gelen ve rahatlıkla 20 cm uzayabilen evin muazzam nesnesidir.

Priz

Faraş

Genelde, “Elektrik süpürgesi açmaya üşenen insanlarca ya da şuncacık toz için neden elektrik süpürgesi açıyorum?” diye düşünen bireylerce kullanılır. Bir nevi misafirin gelmesine yakın etrafı temizlemek amaçlı hayat kurtarıcıdır. Hele bir de elektrikli süpürgeniz yoksa evin göz bebeği durumundadır.

faraş

Gazete Kağıdı

Türk halkının okumak dışında her işlevde kullandığı nesnedir. Bir şey mi kesilecek veya eşyaları sarmak için kağıt mı lazım? Hemen akla ilk gelen şey tarihi geçmiş gazete kağıtlarıdır. Hepimizin günü birinde üzerinde yemek yemişliğimiz de vardır.

Gazete kağıdı

Ayakkabı Keratası

Ayaklarımız için üretilmiş veli nimet değerinde olan nesnedir. Ayaklarımızın biricik dostu olan keratalar ile kimi zaman bağcıklarımızı çözmek zorunda kalmayız, kimi zaman ayakkabımızı hızlı ve kolay giymemizi sağlar, kimi zaman da arka kalıbı dar olan ayakkabımızı açmamızı sağlar.

Tirbuşon

Genelde şarap açmada inanılmaz derecede rahatlık ve kolaylık sağlayan nesnedir. Bir pense ve çivi de aynı işlevi görür fakat böyle bir nimet elinizin altında varken neden uğraşasınız?

Borcam

Her evde ikişer üçer tane fazla bulunması sebebiyle hediye vermemiz gereken durumlarda elimizin altında bulunan ve kutusundan hiç çıkarılmamış nesnedir. Bu nedenden dolayı sosyal medyada “milli hediyemiz” ilan edilmiştir.

Mum

Elektriğin acizliğine uğrayıp bütün gece karanlıklar altında kaldığımızda, tek ışık kaynağımız olan nesnedir. Mumun şöyle bir hayat kurtarıcı yönü vardır: mum var ise elektrik yok demektir. Bu da mumu, mum ışığı altında aile içi iletişimi pekiştiren güç unsuru ilan eder.

MUM

Evinizin içinde neye, ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemezsiniz. Başınıza kötü bir şey gelmeden önlem almak ve Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası ile olası kazanların önüne geçmek ise yine sizin elinizde. Sigortanın sağladığı aile destek paketi ile kombi bakımından halı yıkamaya evinizde ihtiyaç duyduğunuz hizmetlerden ücretsiz ve indirimli olarak faydalanabilirsiniz.

Her Eve Lazım Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.