Game of Thrones ve Hafızalardan Silinmeyen Finalleri

Buradasınız

Yaşa 22 Haziran 2016

Kaynak

Son dönemlerin en iyi dizileri arasına giren Game of Thrones, 6. sezon finali ile yine tüm hayranlarını merakta bıraktı. Evet şimdi en baştan başlayalım, tüm sezon finallerini hatırlayalım... Ama baştan söyleyelim, bu yazı ciddi anlamda “spoiler unsurları” içerir!

1. Sezon Finali: Fire and Blood / Kan ve Ateş

Kaynak

Bölümün mottosu House of Targaryen yani Targaryen hanesiydi; bu da bizi ejderhaların doğuşuna tanık etti. Ama ne büyülü bir sahneydi değil mi! Diğer tarafta ise şok olduk, acılara boğulduk... Ned Stark'ın idamı ve sonrasında Stark hanesinde yaşananlar ve hane çocuklarının dört bir yana dağılışını izlerken dizinin ters köşe senaryosuna hayran olduk.

2. Sezon Finali: Valar Morghulis / Tüm İnsanlar Ölmeli

Kaynak

Dizide bu sözü duyup da tüyleri diken diken olmayan yoktur herhalde. Bölüm için adından da anlaşılacağı üzere Jagen H'ghar ve Arya Stark ilişkisi üzerine denebilir. Asıl sürpriz ise başından beri gerçekliği sorgulanan white walker’ların ilk görüntülerinin bu sezon finalinde gösterilmesiydi. Bu aynı zamanda bir üçüncü sezon bölümü olan Walk of Shame / Utanç Yürüyüşü'ne de bir göndermeydi.

3. Sezon Finali: Myhsa / Anne

Kaynak

Bu sezon finali adını, alametifarikasını göstermeye başlayan Daenerys Targeryan'ın fethettiği Yunkai şehrinde tüm köleleri serbest bırakması ve köleler tarafından anne diye çağrılmaya başlamasından alıyor. Kendisi bu olay sonrasında Breakers of Chain / Zincirkıran adını da adlarına ekledi. Ne diyelim hayranıyız kendisinin!

4. Sezon Finali: The Children / Çocuklar

Kaynak

Game of Thrones dördüncü sezon finalinde ise gözler hane çocuklarına çevrildi. Meereen şehrinde Daenerys Targeryan, Duvar'da Jon Snow, Kral Toprakları'nda Cercei, Jamie ve Tyrion Lannister, Vadi yollarındaki Arya... Tüm çocuklar kendi yolculuklarına çıkıyorlardı artık.

5. Sezon Finali: Mother's Mercy / Annenin Merhameti

Kaynak

Kral topraklarında dini bir örgütün nasıl içten içe yükseldiğini izlediğimiz beşinci sezonda, bir taraftan Kraliçe Cercei'nin sarsılan gücüne şahit olurken sezon finali ile herkesin umutlar bağladığı Jon Snow'un ölümüne şahit olduk. Hayranlarını dehşete düşüren bu ölüm sahnesi ile Game of Thrones, bizi bir kez daha ne üzdü belli değil!

6. Sezon Finali: The Winds of Winter / Kış Rüzgarı

Kaynak
 

Başından beri söylenen "winter is coming" kış geliyor sözü artık bu sezonda beyaz kuzgunun yollanması ile geldi. Bu sezon önceki tüm sezonlarda gelişen olayların ve ölümlerin yarattığı düğümleri bir bir çözerken yeni düğümleri de ardında bırakarak aldığı intikamlarla final yaptı. İlk intikam Cerce'inin High Sparrow'dan aldığı gösterişli intikam. Görülen en güçlü intikam ise Jon Snow, Sansa Stark ve Arya Stark tarafından alınan Stark intikamı çünkü "the north remembers" yani bir başka deyişle kuzey asla unutmaz. Diğer tarafta ise başından beri hakkı olduğunu düşündüğü demir tahtı almak için mücadele eden Daenerys Targaryen, sonunda ejderhaları ordusu ve gemileri ile Kral Toprakları'na doğru yola çıktı.

 

Game of Thrones her sezon sonunda hayranlarının kendisini büyük bir merak ve heyecanla beklemesine sebep oldu. Fakat tüm hikayeye bakınca görünen o ki en büyük bekleyiş yedinci sezon için olacak.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.