Tarihte ve Gönüllerde İz Bırakmış Oyunlar

Buradasınız

Yaşa 19 Ağustos 2017

Bir nesil vardır ki oyun konsollarının yeni ortalara çıktığı, bilgisayarların yeni yeni işlevsel bir hal aldığı dönemlerde oyun bağımlısı olup çıkmış ve adeta oynadığı oyunla gönülden bir bağ kurmuştur.an nesil… Kendini unutturmayan, çocukluğumuzun, gençliğimizin parçası olan şimdilerde onlara rastladığımızda ilk günkü heyecanı uyandıran efsane oyunlar listesini sizler için derliyoruz. Hem geçmişe yolculuk yapmak hem de efsaneleri tekrardan hatırlamak için... Eksiklerimiz olacaktır elbet; ancak biz hatırlatıyor ve tadını damağınızda bırakıyoruz.

Süper Mario

Hepimiz Mario’nun prensesine kavuşması için canla başla uğraşmıştık. Onu prensesine kavuşturunca içimiz bir huzura ererdi. Mario, prensesin kahramanı oldu biz de görünmez kahraman…90’lı yıllarla birlikte atarisi olan her eve girdi Super Mario Bros. Günümüze kadar varlığını ve etkisini koruyan Mario, 210 milyondan fazla oyun satarak kırılması zor bir rekora da imza attı.

super mario

Need For Speed

Hızın sınırlarını aştık, dolambaçlı yollardan geçtik, polisleri atlattık ve sonunda yarışı kazandık. Kolay olmadı dünyanın birçok ülkesinde yarışmak. En iyi arabamızla hızın gücünü birlikte keşfe çıktık. Underground ve Underground 2’de eksik olan hikaye kurgusu, Need for Speed Most Wanted ile seriye kazandırılmış ve Most Wanted serinin gelmiş geçmiş en çok satan oyunu unvanını almıştı.

need for speed

The Sims

Bir zamanların vazgeçilmezi ve bağımlılık yaratan simülasyon oyunu.… Yarattığımız dünyada sahip olduğumuz Sims’leri kim hatırlamaz? Okuldan ya da işten eve gelip hemen bilgisayarın önüne geçip onlarla yeniden bir gün geçirmeye başlardık. Sim’lerin komik diyalogları, aralarındaki ilişkiler, yaşamları bize hem tuhaf hem de eğlenceli gelmişti.

the sims

Call of Duty

İlk çıktığı dönemlerde II. Dünya Savaşı’nı konu alan bölümleriyle büyük merak uyandıran Call of Duty, savaş kategorisindeki en iyi oyunlardan biri olmaya hak kazanmıştı. Stratejileri ile bir takımla birlikte adeta savaşın içindeymişçesine oynadığımız Call of Duty’nin 2003 yılında yakaladığı muazzam başarı, oyunu bir seriye dönüştürme yolundaki adımların habercisiydi. Sonraki yıllarda II. Dünya Savaşı teması yerini modern savaşlara bıraksa da o halen bir efsane olarak zihinlerimizde.

call of duty

GTA

Grand Theft Auto (GTA), erkekler için adeta bir külttür. Bir zamanların efsane oyunları arasında yer alan GTA, oynayanları ekran başına adeta kilitliyordu. Oyunun içerisinde karakterlerle kendisini eşleştirenlerin sayısı da azımsanacak gibi değildi. İlerleyen versiyonları ile birlikte GTA, başlı başına dijital bir dünya yarattı.

gta

Tomb Raider

Kadın savaş karakterlerinden belki de ilki ve en güzeli Tomb Raider: Lara Croft. Hem güzelliği hem de savaşçı karakteriyle Tomb Raider, bir zamanlar oldukça ilgi görmüştü. Savaş oyunu severlerin oynadığı ilk oyunlar arasında mutlaka Tomb Raider’ın yeri vardı. Filminin de çekilmesi oyunu daha ilgi çekici yapmıştı. Belki de arkeoloji sevdamızın temelinde Tomb Raider da yatıyor olabilir.

tomb raider

Pokemon

Hangimiz küçüklüğümüzde “pika pika çuuu” diye gezmedik ki? Dönemin çizgi filmi hepimizin çocukluk döneminin vazgeçilmezleri arasında oldu. Pikaçu, Ash, Bulbasaur, Squirtle, Charmeleon, Brock ve birçoğu bizim için anlam ifade eden karakterler olmuştu. Öncelikle kart, sonrasında da bilgisayar oyunlarıyla onlardan hala daha vazgeçebilmiş değiliz. Son günlerde geliştirilen telefon uygulamalarıyla da Pokemon avına çıkmak hiç de garipsenmedi. Pokemon aşkına!

pokemon

Counter Strike

İşte internet kafelerin vazgeçilmezleri arasında yer alan bir efsane ile devam ediyoruz, Counter Strike. Derslerimizden zayıf not almamızın zanlısı bile olabilir. Ölünce tekrardan canlanılmadığı için oldukça özenle ve ciddiyetle oynanır. Counter’a başlayınca kimse sizi ondan koparamazmış; birçok kez denenmiş ve onaylanmış bir durum.

counter strike

Prince of Persia

Pers Prensi’ni hatırlayanlar var mı? Asla ölmeyen klasiklerden biri daha… Oyunun uzun bir hikayesi vardır; sevdiği kız ve Jaffar arasındaki çekişme, daha doğrusu oyunun konusu, yakılmış İskenderiye Kütüphanesi’nden kalan bir yazıdan gelir. Bir Pers efsanesini anlatır. Konusu gibi kendisi de efsane olmuş oyundur.

prince of persia

Sensible Soccer

Futbol oyunlarının kültü denebilir kendisine. “Takımları kur, transferleri yap, takımını şampiyon et’’ hepsi bir oyunda mümkün. Hem de o dönemde… Ayrıca sadece bir düğmeyle; pas şut, kontrol degaj… Onun verdiği tadı arayanlar hala var.

sensible soccer

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.