Dostluk Temalı En Güzel 10 Film

Buradasınız

Yaşa 30 Temmuz 2017

30 Temmuz Dünya Arkadaşlık Günü yaklaşıyor. Hepimizin hayatlarında farklı bir yer tutan dostlarımız, arkadaşlarımız var. Bu özel günde onlarla geçirdiğimiz en güzel anılar zihnimizde dolanırken gelin dostluk ve arkadaşlık temasını işleyen en güzel filmleri hatırlayalım…

Ölü Ozanlar Derneği - Dead Poets Society (1989) 

Peter Weir yönetiminde çekilen ve 1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin, bir erkek okulu olan Welton Academy’de öğretmenlik yapmaya gelmesiyle başlar. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü alan filmde Bay Keating, çoğu baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü ve dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisi’nin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından da gözden kaçmaz. Okul müdürü Bay Nolan, yeni edebiyat öğretmenini, öğrencilerinden birinin intiharından sorumlu tutar. Bunu bahane ederek edebiyat öğretmeni Bay Keating'i okuldan ayrılmaya zorlar. 

ölü ozanlar derneği

Thelma ve Louise - Thelma & Louise (1991)

Senaryosunu Callie Khouri’nin yazdığı Gladyatör, Hannibal, Kara Şahin Düştü, Yaratık, Amerikan Gangsteri, Prometheus, Exodus: Tanrılar ve Krallar ve Marslı filmlerinin yönetmenliğini yapan Ridley Scott’ı yönetmen koltuğunda gördüğümüz film, 1991 yapımı bir yol ve dostluk filmi. Başrol oyuncularından Geena Davis, “Thelma” karakterini, Susan Sarandon “Louise” karakterini, Harvey Keitel, filmin iki kadın karakterinin işlediği suçları aydınlatma çabasındaki dedektif “Hal” karakterini, Christopher McDonald Thelma’nın eşini, Brad Pitt ise Thelma ve Louise'in yanlarına aldıkları otostopçuyu canlandırıyor.

Sevginin Gücü - Leon (1994)

Luc Besson tarafından yazılan ve yönetilen 1994 yılı Fransa yapımı filmin başrollerinde, bir mafya tetikçisini canlandıran Jean Reno, ailesi öldürüldükten sonra bir tetikçi tarafından himayeye alınan 12 yaşındaki bir genç kızı canlandıran Natalie Portman, yolsuz bir DEA ajanını canlandıran Gary Oldman ve tetikçilik işleri yaptıran bir mafyayı canlandıran Danny Aiello yer alıyor. Léon, ABD’nin New York şehrinde ikamet eden, patronu Tony’den aldığı işleri yapan bir tetikçidir. Hayatını kurallardan oluşturmuş, sert ve tam anlamıyla bir profesyoneldir. Ancak Mathilda adında küçük bir kızla yolları kesişince hiç alışık olmadığı bir dünyanın  kapısını aralar. Film, Natalie Portman’ın ilk filmi olmasıyla da dikkat çekiyor.

leon

Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption (1994)

Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı romanından uyarlanan, Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği Esaretin Bedeli adlı filmin başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman yer alıyor. IMDb sitesinde 1 milyon 800 binden fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 9.3 puan alan ve gelmiş geçmiş en iyi film seçilen film, masumiyetini iddia etmesine rağmen karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle Shawshank Devlet Cezaevi’nde yaklaşık 20 yılını geçiren bankacı Andy Dufresne’in hikâyesini anlatıyor. 

Kardeş Gibiydiler - Sleepers (1996)

Barry Levinson’ın yönetmenliğini üstlendiği 1996 yapımı film, Lorenzo Carcaterra’nın 1995 yılında yayımlanan aynı ada sahip  romanından uyarlanmıştır. 1960’lı yıllarda Hell’s Kitchen’da büyüyen Shakes, Michael, John ve Tommy ismindeki 4 genç, eşek şakası yaparken yaşlı bir adamın yaralanmasına sebep olurlar. New York da bulunan Wilkenson Center’da bir yıl kadar hapis cezası yatan 4 yakın dost, cezaevindeki görevli gardiyanların kötü muamelesine maruz kalır. Kötü şartlar altında kalan, dayak yiyen ve cinsel istismara uğrayan bu 4 yakın dost 13 yıl geçtikten sonra, Wilkenson Center ve gardiyanlarından intikam alma şansını elde ederler.

sleepers

Can Dostum - Good Will Hunting (1997) 

Senaryosunu Hollywood sinemasının önemli yıldızları arasında gösterilen Matt Damon ve Ben Affleck’in yazdığı filmin başrollerinde Robin Williams d yer alıyor. Film, ‘En iyi Senaryo Ödülü’ne de layık görülmüştür. Filmde, Will Hunting (Matt Damon) Massachusetts Üniversitesi’nde çalışan bir hademedir. Aynı zamanda çok zeki ve öğrenmeyi seven biridir. En yakın çocukluk arkadaşlarıyla ile birlikte zaman zaman mahalledeki diğer genç gruplar ile kavga ederler. Bu yüzden başı kanunla derttedir ve son yaptığı kavgadan dolayı hapse gönderilir. Daha önce Will’in yeteneğini fark edip araştıran üniversite profesörü bir şartla ona  kefil olup hapishaneden çıkarılmasını sağlar. Tek şart Will’in bir terapist tarafından tedavi edilip içindeki öfkenin dindirilip iyileşmesini sağlamaktır. Will, terapist Robin Williams ile birlikte hayatını yeniden yönlendirmeye başlayacaktır.

Yeşil Yol - The Green Mile (1999) 

Stephen King’in aynı ada sahip  romanından uyarlanan 1999 yapımı film, “En İyi Film Akademi Ödülü”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü”, “En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü” ve “En İyi Müzik Akademi Ödülü”ne aday gösterilmiştir. Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğaüstü güçlere de sahiptir. Hapishanenin infaz odası başgardiyanı Paul Edgecomb’un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. 

Mary ve Max - Mary and Max (2009) 

Adam Elliot’ın yazdığı ve yönettiği animasyon filmi Mary ve Max, ilginç bir dostluğun hikayesini seyirciyle buluşturuyor. Mary, Avustralya'nın kenar mahallerinden birinde yaşayan, sorumsuz ve yoksul bir aileye sahip olan, sekiz yaşındaki yalnız bir kız çocuğudur. Küçük kızın konuşabildiği tek kişi mektuplaştığı Avustralyalı bir savaş gazisidir. Postaneye gittiği bir gün şans eseri bir New York adres rehberi görür. Rehberi karıştıran Mary, New York’ta yaşayan Max Jerry Horowitz isimli bir adama mektup yazmaya başlar. Max, Manhattan’daki dairesinde yalnız yaşayan, ruhsal problemleri olan asosyal ve obez bir adamdır. 44 yaşındaki Max, Mary'nin mektubunu alır, cevap yazmaya koyulur ve aralarındaki dostluk gelişmeye başlar.

3 Ahmak - 3 Idiots (2009) 

2009 yapımı bir Bollywood filmi olan 3 Idiots, Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatmaktadır. Hindistan’da tüm zamanların en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmlerinden biri olan 3 Idiots’ta, Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi’nin hikayesi anlatılır. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken, Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananları aktaran film, dostluk kavramını seyirciye işleyen en başarılı yapımlar arasında gösteriliyor.

Can Dostum - The Intouchables (2011)

Yönetmenliğini Olivier Nakache ve Éric Toledano’nun üstlendiği, 2011 yapımı Fransız filmin başrollerini François Cluzet ve Omar Sy paylaşmaktadır. Fransa’da vizyona girdiği 2 Kasım 2011 tarihinden dokuz hafta sonra, 2008 filmi Bienvenue chez les Ch'tis’in ardından ülke tarihinde en çok seyirci sayısına ulaşan film, yamaç paraşütü kazası sonrası boynundan aşağısı felç olan bir adam ile kendisine yardımcı olması adına işe aldığı yardımcısının hikâyesini konu almaktadır. Film sekiz kategoride César Ödülü’ne aday gösterilirken, filmdeki performansıyla Omar Sy “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nün sahibi olmuştur.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.