Dijital Detoks Yapmanın 5 Eğlenceli Yolu

Buradasınız

Yaşa 25 Eylül 2017

Günün çoğunu telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlarla internette geçirenler, sosyal medya bağımlılığı ve bunun yol açtığı dijital hastalıklarla uğraşıyor. Literatüre yeni giren e-hastalıklar arasında yer alan nomofobi (cep telefonsuz kalma korkusu), siberkondria (internet doktorculuğu) ve fomo (gündemden geri kalma korkusu) her geçen gün daha fazla kişiyi etkiliyor. Biraz soluklanmak ve huzur bulmak için dijital detoks yapmak şart. İşte dijital detoks yapmanın 5 eğlenceli yolu…

1. Küçük Molalar, Büyük Değişimler...

Sosyal medya bağımlılığı insanları öyle sinsi bir şekilde ele geçiriyor ki sinemada, yemek yerken, sohbet ederken bile artık pek çok kişi telefonunu elinden düşürmüyor. Bunun boyun ve omurilik sağlığına da ciddi zararlar verdiğini unutmayın ve mola verin. Günün büyük kısmını telefona bakarak geçirmeyin, spor yapın, müzik dinleyin, dans edin, sohbet edin… Sanal değil gerçek dünyanın tadını çıkarmak, emin olun ki size çok daha zevkli gelecek.

2. Kendinizi Test Edin

Bağımlılık düzeyinizi ölçmek ve dijital dünya olmadan da hayata devam edebildiğinizi anlamak için kendinizi test edin. Sosyal medya hesaplarınızın hepsini, internet erişiminizi iki gün boyunca sonlandırın. Bu süre zarfında yalnızca sms atma ve telefonla birini arama hakkınız olsun. Süreç boyunca yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi esprili bir dille yazın. Dijital dünyadan uzaklaşıp biraz nefes almanın size  nasıl iyi geldiğini anlayacaksınız. Üstelik internet alemine geri döndükten sonra yazdıklarınızı okuyarak bu taktiği tekrar uygulamak için gerekli motivasyonu bulabilirsiniz.

3. Şimdi De Bildirimleri Kapatın

Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin telefondaki bildirimlerini kapatarak merak duygusuyla baş etmeyi öğrenebilirsiniz. Yeni bir paylaşım yaptığınızda bile sık sık girip kontrol etmeyin, yarım saatte girip bakmaya çalışın. Böylece hem “Kaç beğeni aldım?” merakı daha heyecanlı hale geliyor hem de sosyal medya bağımlılığı bir ölçüde kontrol altına alınıyor.

4. Biraz Da Nostalji Zamanı

Sosyal medya hayatımıza gireli 10 yıl bile olmadı. Eskiden yediğiniz salatanın fotoğrafını birilerine göstermediğiniz zaman anksiyete krizi geçirmediğinize göre, aynısını bugün de başarabilirsiniz! Dünya bu denli dijitalleşmeden önce de hayatın akıp gittiğini kendinize hatırlatın, o dönemde zaman geçirmek için yaptığınız şeylere yönelin. Böylece huzur dolu maziyi de anma fırsatınız olur.

5. Boş Zamanlarınızı Spora ve Sanata Ayırın

Günün üçte birini telefon ekranına bakarak geçiriyoruz ancak spora ve kültürel aktivitelere zaman bulamamaktan şikayet ediyoruz. Siz de boş zamanlarınızı telefon ekranına bakarak değil de egzersiz yaparak, konsere giderek geçirebilirsiniz. Unutmayın ki internet bağımlılığı tahmin edebileceğinizden çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, çok uzun süre elektronik cihaz kullanımı vücut dokularına termal ısı yayıyor, radyasyon seviyesini ciddi anlamda artırıyor. Bu da tümörlü hücreleri çoğaltarak kansere neden olabiliyor. Kanser öyle kompleks bir hastalık ki kendinizi en sağlıklı hissettiğiniz zamanlarda bile önleme ihtiyacınız var.

QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.