Daha Üretken Olmak İçin Uygulaman Gereken Sabah Alışkanlıkları

Buradasınız

Yaşa 26 Eylül 2017

Güne başlama şeklinizin günün devamını etkilediğini fark ettiniz mi? Sabah saatlerinde yaptığınız her şey bütün günü etkisi altına alıyor, özellikle üretkenliğin üzerinde büyük rol oynuyor. Yaşadığınız her gün, belli alışkanlıklardan ibaret; kimi sizi daha ileri taşıyor kimi de hayatınızı zorlaştırıyor. Biz üretkenliğini artıran alışkanlıkları listeledik. Mesela...

1. Erken Kalkmak

Erken kalkmak, uyku problemlerinden depresyona kadar pek çok rahatsızlığın ilacı. Üstelik erken kalkarak keyif aldığınız çoğu şeye de vakit ayırabilirsiniz. Bir anda 2-3 saat erken kalkmak zor olacağı için her gün 10’ar dakika erken kalkarak bu alışkanlığı edinebilirsiniz. En geç 1 ay içinde erken kalkmak artık zor gelmeyecek!

2. Uyandıktan Sonra 1 Bardak Su İçmek

Uyandıktan hemen sonra su içmenin pek çok faydası var. Mesela mideye iyi geliyor, toksinleri kandan uzaklaştırıyor, uyku sersemliğini hafifletiyor. Alışkanlık haline getirilen bir bardak su bile güne daha sağlıklı ve enerjik başlamanıza yardım ediyor.

3. Günlük Hedeflerini Belirlemek

Günün 3-4 tane önemli hedefini yazmak, uygulanması gereken sabah alışkanlıkları arasında. Böylece daha büyük olan aylık ve yıllık hedefleriniz için de gerekli motivasyonu günün ilk ışıklarıyla birlikte bulabilirsiniz. Ve de daha başarılı bir iş, daha huzurlu bir emeklilik hayatının kapısını aralarsın. Emeklilik demişken, bu sağlıklı ve ve üretken zamanlarınızdan itibaren yaşlılığınız için yatırım yapmakta fayda var. Nasıl mı? Bütçenize uygun bir Bireysel Emeklilik Planı ile geleceğinizi şimdiden garanti altına alabilirsiniz. Yüzde 25 devlet katkısıyla karlı bir yatırıma dönüşecek bu plan hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

4. Aileyle veya Dostlarla Kahvaltı Yapmak

Araştırmalar, sevilen kişilerle yapılan kahvaltının üretkenliği ve başarıyı artırdığını ispatlıyor. Bu kahvaltılar çocukluktan itibaren özgüveni ve iletişim becerilerini de destekliyor. Üstelik sabah alışkanlıkları arasında en lezzetli olan da bu!

5. Önce Günün En Zor İşini Yapmak

Sorumluluğu omuzlarınızda yük olan bir göreviniz varsa işe onunla başlayın. Böylece taşıdığınız yük hafifler, diğer görevler için kendinizi daha enerjik ve güçlü hissedersiniz. Unutmayın ki zorlu işleri ertelemek stres ve endişe seviyesini epey yükseltiyor.

6. Sabah Egzersizi Yapmak

Sabah sporu pek çok kişiye zor gelse de siz böyle düşünmeyin! Araştırmalar sabah egzersizinin beden ve ruh sağlığına çok iyi geldiğine işaret ediyor. Böylece kendinizi çok daha zinde hissedecek, işinize maksimum düzeyde konsantre olacaksınız.

7. Dikkat Dağıtan Şeyleri Ortadan Kaldırmak

Yüksek konsantrasyon, başarı ve verimliliğin temel taşı. Her sabah dikkatinizi dağıtan faktörleri (Örneğin sosyal medya) yok ettikten sonra işe koyulursanız, yaptıklarınıza çok daha iyi odaklanabilirsiniz. Dikkat dağıtan şeyler performansınız kadar hafızanıza da zarar veriyor.

8. Mutluluk Veren Bir Şarkı Dinlemek

Boşuna dememişler müzik ruhun gıdasıdır diye. Yeni güne enerjinizi ve motivasyonunuzu yükselten güzel bir şarkıyla başlayabilirsiniz. Sabah alışkanlıkları arasında uygulaması en zevkli olan madde bu olabilir…

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.