Cigna Finan Hemen Bilgi Al

"İyi ve Kaliteli Yaşam Anketi" Sonuçları Açıklandı

YAŞA28 Temmuz 2017

Daha iyi ve kaliteli bir yaşam için gerekli hayat standartlarını korumak üzere sigorta çözümleri sunan Cigna Finans, Cigna Global tarafından toplam 13 ülkede gerçekleştirilen 360° İyi ve Kaliteli Yaşam Anketi’nin sonuçlarını açıkladı.

İngiltere, İspanya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Çin, Tayland, Endonezya, Singapur, Yeni Zelanda, Tayvan, Güney Kore ve Avustralya’dan bireylerle gerçekleştirilen ankete göre başlıca tespitler şöyle;

1-Sağlık ve bakım ihtiyaçları ortak endişe noktası

Bu yıl yapılan anketten edindiğimiz bilgiler, bireylerin ailelerine ve kendilerine, özellikle de yaşlılık dönemindeki sağlık ve bakım giderleri konusunda endişe duyduklarını ortaya koyuyor. Ankete katılan bireylerin çoğunluğu, çocuklarının ve ebeveynlerin sağlık bakım ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarına inanıyor.

%80'den fazlası ise emeklilik dönemindeki hayat kalitesinin sürdürülebilmesi için yeterli paraları olmadığını düşünüyor. Ayrıca çalışanların sağlık ihtiyaçları ve işverenler tarafından sunulan avantajlar arasında giderek artan bir fark olduğu göz çarpıyor.


2-İyi ve kaliteli yaşam skorunda düşüş

13 ülkenin iyi ve kaliteli yaşam ortalamasına bakıldığında global ölçekte ‘iyi hissetme’ seviyesinde son birkaç yılda düşüş görünüyor. Ortalama skor 63.4’ten 62.3’e gerilemiş durumda. Türkiye’nin iyi yaşam puanı ise 2016’da 63.8 iken 2017’de 59.7’ye düşmüş. Güney Kore, Hong Kong, İngiltere, Yeni Zelanda, Endonezya ve Çin de bizim gibi iyi hissetme skorunda düşüş yaşayan ülkeler arasında. Tayvan, İspanya, Tayland ve Hindistan’da ise kaliteli yaşam düzeyinde artış söz konusu.

3-Sağlık uygulamalarını kullanan kişi sayısı artıyor

Ankete katılanların %59’u sağlık mobil uygulamalarını düzenli olarak kullanıyor ya da yakın zamanda kullanmayı planlıyor. Ankete katılanların %78’i ise, dijital teknolojinin sağlıkta kullanımının sağlığını geliştireceğine inanıyor. Sağlık uygulamaları günümüzde doktorların akıllı cihazlarıyla bilgi alışverişinde bulunmasına, hastane ve hastaneden uzakta iken hasta kayıtlarına ve diğer bilgilere erişmesine izin veriyor. Diğer yandan doktorlar, giyilebilir teknoloji aracılığıyla veya ev izleme sistemleriyle hastaların sağlıklarını izleyebiliyor.

4-Düzenli sağlık kontrollerinde İngiltere ilk, Tayland son sırada

Tayland, İspanya, Çin, Yeni Zelenda düzenli sağlık kontrolleri konusunda genel ortalamanın altında kalan ülkeler olurken, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Singapur, Endonezya, Hong Kong ve İngiltere ortalamanın üstüne çıkan ülkeler olarak göze çarpıyor. Tayvan ve Güney Kore ise genel ortalama ile eş değer rakamlara sahip.

5-Yaşlılık algısı uyruğa göre değişiyor

Anket sonuçlarına göre, katılımcı ülkelerde yaşlılık algısı uyruğa göre değişiklik gösteriyor. Ankete katılan ülkelerde ortalama yaşlılık yaşı algısı 66 olarak gerçekleşirken, Türkiye’de 67 yaş, yaşlı olarak görülüyor. Ayrıca ankete katılan ülkelerde 18-29 yaş grubu, 60 yaşına gelen bireyleri yaşlı olarak tanımlarken, 60 yaşındakiler ise, 74 yaşına gelen bireyleri yaşlı olarak adlandırıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.