İstifadan Sonraki İlk Gün ve Sonraki Günler

Buradasınız

Yaşa 10 Aralık 2015

istifadan_sonraki_ilk_gun_ve_sonraki_gunler

Açılımı “İşime gelmedi, işine gelirse güzelim.” olan istifa, çalışan herkesin zaman zaman aklından geçirdiği ama sadece küçük bir kısmının gerçekleştirebildiği bir eylem. Çalışma şartlarının adaletsizliği, iş stresi, mobbing, farklı bir hayatı seçme ya da daha iyi bir işe geçme isteği gibi nedenlerle istifa eden insanlar için istifadan sonraki ilk gün ve sonraki günler nasıl geçer, bakalım.

Oh, Yatış!

oh_yatis


 
Belki bir anlık öfkeyle (Demek ki zamanında birikim yapmışsınız ya da size maddi anlamda destek olan birileri var, ne güzel) istifa ettiniz, belki de istifa konuşması için günlerce aynanın karşısında çalışma yaptınız, kıvrandınız, o sırada alttan alttan başka iş aradınız ama sonunda istifa dilekçenizi verdiniz. Bir kere kendi isteğinizle işten ayrılmanın verdiği o gurur hissi tüm hücrelerinizde dolaşır ve kendinizi iyi hissedersiniz. İstifadan sonraki ilk gün, işe gitmek için sabah erkenden kalkmaz, kallavi bir kahvaltı ile kendinizi şımartır, evde ya da dışarıda dilediğiniz gibi vakit geçirmenin keyfini yaşarsınız.
Çalışma arkadaşlarına evde yatış fotoğrafları gönderen, “Ne işi ya, hayat sokakta!” tweet’leri paylaşan, “Hür doğdum hür yaşarım.” moduyla ortalıkta dolaşan yeni istifacılar için istifadan sonraki ilk gün, kafesten kaçan bir kuşun gökyüzünde huzurla uçması gibi harikadır. “Şimdi öğle yemeğinde bilmem kim hanımın çocuğunun okuldaki yaramazlıklarını dinliyor olacaktım.” ya da “Şimdi saate bakıp ‘Of daha mesainin bitmesine çok var.’ diye sızlanacaktım.” gibi çalışma saatlerinde yapılan şeyleri karşılaştırıp mutluluk duymak da istifadan sonraki ilk gün yapılan en keyifli şeylerdendir.

Toz Pembe Hayaller Vardı

toz_pembe_hayaller_vardi
 
İstifa edip başka işe girmek yerine, hayallerinin peşinden gitmek için şehri arkada bırakıp, başta Kaş olmak üzere nadide tatil beldelerimize yönelen insanlar için durum, pek de hayal ettikleri gibi olmayabilir. İstifa edip uzaklara giden kaç kişi bir dağ evinde internetsizlikten kafayı yedi ya da domates yetiştirme sevdasıyla çiftliklerdeki doğal hayata uyum sağlayamayıp koşa koşa ofisine döndü biliyor musunuz? Eğer şehri bırakmak gibi bir hayaliniz varsa istifa etmeden önce hafta sonlarında gidin biraz alıştırma yapın. “Ne biçim yer burası, sinema bile yok!” deyip köy kahvesinde maç izlerken bulabilirsiniz çünkü kendinizi. 

Boş Zamanı Dolduramama

bos_zamani_dolduramama
 

Yine istifa edip başka bir işe girmeyen büyük bir kesim, boş zamanını nasıl dolduracağını bilemez, eski sevgililere sarar, garip garip hobiler edinmeye çalışıp yarıda bırakır, spora yazılır gitmez, televizyonun karşısında pineklemekten kuşa dönüşür ve en sonunda sıkıntıdan patlayacak hâle gelir. Üstelik hazıra dağ bile dayanmazken, zamanında biriktirilmiş paralar yavaşça suyunu çeker ve istifa eden bireyimiz giderek eve kapanır, sonra da gelsin depresyonlar.

Gelen Gideni Aratır

gelen_gideni_aratir
 
İstifa edip başka bir işe giren insanların çoğu adaptasyon sorunu yaşar. Yeni çalışma arkadaşları, yeni müşteri kaprisleri, kısacası yeni düzen eskisinden daha kötü olabilir. Bu arkadaşlara bir şarkı ile geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz:

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.