İnsan Ruhunu Dinlendiren Şarkılar

Buradasınız

Yaşa 18 Ağustos 2016

Günümüzün stresli dünyasından bir an olsun kaçmak için kulaklıklarımıza sığınır ve müzik sayesinde oluşan melodik dünyada kendi başımıza kalırız. Notalar ruhumuza işler, sözler aklımıza kazınır.

Herkesin müzik dinleme keyfi farklı farklı ama bilimsel araştırmalara göre gerçekten ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız bazı özel frekanslarda üretilmiş olan sesleri dinlemeniz gerekiyor.

Müzik ve İnsan

Antik çağlardan beri müzikle insan yan yana. İlk kabileler vurmalı çalgılarla transa geçtiler, şiir ortaya çıktı ve notalar yayılarak tüm dünyayı sardı.

Marşlar coşturur, klasik müzik dinlendirir, halk müziği oynatır, ağıtlar ağlatır. Günümüz müziğinin çeşitliliği aslında bu temel türlerden türemiştir; örneğin heavy metal türünün ritimlerine dikkat ederseniz aslında marşlarla benzer bir duygusu olduğunu fark edersiniz.

Her Müzik Türü Ruhu Dinlendirmez

Antik Yunan zamanlarında, Apollo müziğin tanrısıyken; insanlar müziğin iyileştirici gücü olduğuna inanırlardı. Apollo artık unutulmuş bir tanrı ama müziğe hala inanılıyor.

Ses mühendisleri duygularımızı etkileyen, bizi farklı ruh hallerine sokan müzikler tasarlamaya devam ediyorlar, şimdiye kadar üretilmiş en rahatlatıcı şarkı ise Marconi Union’ın “Weightless” isimli eseri.

Marconi Union – Weightless

İngiltere’de 40 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre “Weightless”, Enya’dan ve Mozart’tan çok daha sakinleştirici bir etki yaratıyor, deneklerin bir kısmı uyuyakalmış.

Şarkıların rahatlatıcı etkisi, BPM (Beats Per Minute – Tempo) yönüyle belli oluyor. Kalp ritmi ve beyin dalgalarıyla benzer tempoda ilerleyen şarkılar ruhunuzu “gerçekten” iyileştiriyor. “Weightless”’in dinlendirici etkisi temposuyla orantılı, şarkı 60 BPM olarak başlayıp 50 BPM’e kadar yavaşlıyor. Bu tempolarda kalp sakinleşmeye başlıyor.

Airsteam – Electra

Meditasyon için müzik arayışındaysanız, “Electra” tam da size göre.

DJ Shah – Mellomaniac

“Mellomaniac” yoga müzik listenizde çok iyi duracak.

Coldplay – Strawberry Sting

Mutluluğu ve hüznü bir arada yaşatabilen ender gruplardan Coldplay ama merak etmeyin; “Strawberry Sting” sadece iyi hissettiriyor.

All Saints – Pure Shores

“Pop müzik ne alaka?” diye düşünmeden önce şarkıyı dinleyin, bakalım duygularınız iyi yönde değişecek mi?

İnsan Ruhunu Dinlendiren Şarkılar Özel: The Verve – Bitter Sweet Symphony

Bu şarkıyı listeye koymasaydık, müziğin ilahları çok bozulurdu.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.