Kayak mı Snowboard mu? Hangisi Sana Göre?

Buradasınız

Yaşa 05 Ocak 2018

Kış sporlarına ilgi duyanların önünde iki seçenek var: Kayak ya da snowboard. Hangisini seçeceğiniz tümüyle sizin kişisel tercihlerinize kalmış ama karar vermede zorlanıyorsanız işte size yardımcı olacak kriterler.

Hangisi Daha Zevkli?

Kuşkusuz bunu sizden başkası bilemez ama anlayabilmeniz için iki sporun farklılıklarını anlatalım. Kayak yaparken ayağınıza takacağınız kayaklar ve ellerinizde tutacağınız batonlar ile yönünüzü belirliyorsunuz. Snowboard ile ayaklarınızı snowboard tahtasına sabitleyerek yan yan gidiyorsunuz ve kayakla kıyaslandığı zaman beden gücünü daha çok kullanarak hareketlerinize yön veriyorsunuz.

Kayakta hız yapmak ön plandayken snowboard’da manevralar, taklalar, atlayıp zıplamalar seviliyor. Ve hakkını teslim etmek gerek, snowboard daha havalı görünüyor! Belki de bu yüzden kayağı daha orta yaş ve üstü spor severler tercih ederken snowboard gençlerin gözdesi oluyor.

Kaza Riskini Değerlendirelim

Başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmak, gerektirdiği şekilde giyinmek ve mutlaka bir profesyonelden ders almak gerekiyor. Ne kayakta ne de snowboard’da düşmeden öğrenmenize imkan yok ama öğreneceğiniz teknikler sayesinde minimum zarar görmek mümkün. Bu iki sporun kaza türlerinde de farklılıklar oluyor. Kayakçılar daha çok dizlerinden sakatlanırken, snowboard yapanlar el ve ayak bileklerinden sakatlanıyor. The Guardian gazetesinde yayınlanan bir istatistiğe göre, snowboard yapanlar daha fazla kaza yapmasına rağmen kayak kazaları üçte iki oranında daha fazla ölümle sonuçlanıyor. Kayak kazalarının en olası sebebiyse hızlanarak bir nesneye çarpmak olarak karşımıza çıkıyor.

“Kayak mı snowboard mu?” hangisini yapacağınız size kalmış ama Ferdi Kaza Sigortası yaptırmak kış sporlarının olmazsa olmazlarından biri. Böylece olası bir kaza durumunda kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bu sigortayla QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, acil ilaç temini, hava ve kara ambulansıyla nakil, tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Hangisi Daha Kolay?

Konunun uzmanları kayak yapmayı öğrenmenin daha kolay ancak ustası olmanın zor olduğunu, snowboard öğrenmeninse zor ancak bir kere öğrendikten sonra ilerlemenin kolay olduğunu söylüyorlar. Dengeyi sağlamak kayakta batonların da desteğiyle daha kolayken, snowboard’da tek bir tahta üzerinde olunduğundan daha zor. Eğer öğrenme zamanınız kısıtlıysa kayaktan başlamanızda fayda var. Bununla birlikte kayak yaparken düştüğünüzde ayağa kalmak çok daha zorluyor, snowboard’da ise ellerinizin yardımıyla hemen toparlanabilirsiniz.

Ekipman Bütçelerine Gelince...

Genel kanıyı doğrular nitelikte bir tespitte bulunmak gerekirse, kış sporları pahalı sporlar. Kayak tesislerinde konaklamak, malzeme kiralamak vb. masrafları göze almak gerek. Giysi ve aksesuarlarda büyük farklılıklar yok fakat kayak malzemelerini satın almaya kalkarsanız, snowboard tahtasından çok daha fazlasına mal oluyor. Ama henüz sevip sevmediğinizi keşfetmeden bu spora bir bütçe ayırmak istemezseniz, kayak tesislerinden kiralamak da mümkün. Son yıllarda hizmet veren spor mağazalarında alternatif fiyatlarla ürünler bulmak da mümkün.

Zemin Farklılığı

“Kayak mı snowboard mu?” hangisini tercih edeceğinizi bazen de mekan belirleyebiliyor. Kayak yaparken olduğu gibi kendinizi iterek gidemeyeceğinizden snowboard için daha eğimli pistler tercih etmelisiniz. Kayılacak dağın kar durumu, yoğunluğu, pistin şekli seçiminizi belirleyebilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.