Emekliliğinizde Yeni Bir Başlangıç Yapabileceğiniz Ülkeler

Buradasınız

Yaşa 11 Temmuz 2016

Doğamız gereği yaşlanıyoruz ve bir yerden sonra iş dünyasının yoğun stresini kaldıramıyoruz. Kariyer bir noktadan sonra insanı tatmin etmiyor, bu noktada devreye emeklilik giriyor, onlarca yıllık çabamızın sonucu olarak ebedi dinlenme zamanları geliyor. Emeklilik, hem bir son hem de yepyeni bir başlangıç. Artık boş vakitleriniz sınırsız, zamanınızı sadece yapmayı sevdiğiniz şeylere ayırabilirsiniz.

Emeklilik zamanları, dünyayı keşfetmek için mükemmel bir fırsat. Üstelik bunu yapabilmek için bir milyoner ya da mirasyedi olmanıza gerek yok, yeryüzünde emeklilik maaşınızın çok daha değerli hâle geldiği yerler var.

Eski Devlet Başkanı Jose Musica’yı Hepimiz Sevdik: Uruguay

Özgürlüklerin ülkesi Uruguay’da devlet vatandaşlarına birçok hizmeti ücretsiz sağlıyor. Gelişmiş bir sosyal demokrasi anlayışının olduğu ülke, ayrıca Güney Amerika’nın en güzel sahillerine sahip. Aylık 1200 dolar kadar bir gelirle kendinize bir hayat kurabilir; Güney Amerikalıların eğlenceli dünyasına dâhil olabilirsiniz.

Bilgeliğin Yolunda: Tayland

Egzotik kültürü, antik ruhların gezindiği kutsal topraklarıyla Tayland, dünyanın en turistik bölgelerinden biri; her yıl milyonlarca gezgin burayı ziyaret ediyor.

Doğayı keşfetmek, yaşlılığın getirdiği tecrübeyle hayat konusunda yeni fikirlere sahip olmak ve bilgeliğe ulaşmak için Tayland, oldukça ideal bir seçim. Üstelik aylık 2000 dolar gelirle bu ülkede krallar gibi yaşayabiliyorsunuz.

Maceraperestlere Özel: Kosta Rika

Erken emeklilik sonrasında doğa maceralarıyla dolu yeni bir hayat planları, Kosta Rika’da gerçek olabilir. Ünlü şelaleri, azgın nehirleri ve dinlendirici göllerinin yanı sıra Kosta Rika’yı altın renkli kumsallar çevrelemiş. Sahillerin etrafında bulunan evlerin kirası 500 dolardan başlıyor; her gün okyanustan doğan güneş manzarasıyla uyanmak isteyenlere duyurulur.    

Kâşiflerin Ülkesi: Portekiz

Portekiz’de hayat bir başka; ülke romantik mimarisi, arkadaş canlısı insanları ve güneşli sahilleriyle emeklilere ikinci bir bahar sunuyor. 2000 dolarlık bir geliriniz varsa Portekiz’in tadını çıkararak kendinize yeni bir hayat kurabilirsiniz.

Malta

Eriğiyle tanıdığımız Malta, Akdeniz’de bulunan küçük bir adalar devleti. Malta, kışın soğuk yaşamayan ender Avrupa ülkelerinden; “Dört mevsim kemiklerim ısınsın.” diyorsanız burası sizin dünyadaki cennetiniz olmaya aday.

Geleceğinizi Şımartın

Gelecek uzak gibi görünse de her zaman çok yakındır; bireysel emeklilik konusuna önem vermeniz bu yüzden önemli. Geleceğinizle dost olun, onu şimdiden şımartmaya başlayın. Her ay bir kürek toprak atarak, ileride sırtına yaslanabileceğiniz bir dağ oluşturun. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.