İşte Dünyanın En Sağlıklı İnsanlarının Yaşadığı 5 Yer

Buradasınız

Yaşa 12 Şubat 2018

Emeklilik hayatınız için yaşanacak yerler listesi yapıyorsanız veya gelecek tatiliniz için yeni bir lokasyon arayışındaysanız, size birkaç tavsiyemiz var. Birazdan bahsedeceğimiz yerlerin sakinleri dünyanın en sağlıklı ve en yaşlı nüfusu arasında yer alıyor.

Amerikalı kaşif, eğitimci ve yazar olan Dan Buettner bu yerleri “Mavi Bölgeler” olarak nitelendiriyor. Mavi bölgelerde yaşayan insanların mutlu, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdüğü söyleniyor.

İşte dünyanın en sağlıklı insanlarının yaşadığı o yerler:

Nicoya, Costa Rica

2012 yılında Nicoya’da tam 417 kişi 100. doğum gününü kutladı. Nicoya yerlilerinin uzun ömürlü olmalarının en önemli sırlarından biri; uyku. Genellikle gün batımından hemen sonra uyuyor ve ertesi sabah güneşin doğuşuyla birlikte yeni bir güne başlıyorlar.

Sardunya, İtalya

Sardunya adasında insanlar geçimlerini avcılık yaparak, balık tutarak ve satın almak yerine yiyeceklerini kendileri üreterek sağlıyorlar. Uzun ve mutlu bir yaşam sürmelerinin başlıca sebeplerinden biri, aileye çok değer veriyor olmaları. Güçlü bağlara sahip bir ailenin, kişiyi stres ve depresyondan uzak tuttuğuna inanıyorlar.

Okinawa, Japonya

Okinawa “Ölümsüzlerin Ülkesi” olarak bilinir. Kadınları dünyanın en yaşlı kadınlarıdır. Uzun ömürlü olmalarının sebeplerinden biri olarak, mobilya kullanmadan, doğrudan zeminde oturuyor olmaları söylenir. Gün boyu yere oturup kalkmak, vücutlarını dinç tutuyor olmalı.

Loma Linda, California

Loma Linda yerlileri de dünyanın en sağlıklı ve uzun ömürlü insanları arasında. Çoğunlukla vejetaryen besleniyor ve bunun yanı sıra her hafta 24 saat boyunca dini ibadet tatili yapıyorlar. Bu, onların sosyal bağlantılarını güçlendirirken stresle baş etmelerine de yardımcı oluyor.

İkaria, Greece

Buyurun size yakın ve Kolay Emeklilik Planı… Bir Yunan adası olan İkaria'nın sakinleri, ortalama olarak, Amerikalılardan sekiz yıl daha fazla yaşıyor. Sırrı mı? Aktif bir yaşam tarzı. Bahçe işleriyle uğraşmak, komşularını ziyaret etmek, günlük gezintiler yapmak onlar için bir vazgeçilmez. İnsanların günlük hayatlarında ne kadar aktif olurlarsa o kadar sağlıklı kaldıklarına inanıyorlar.

Tüm bu lokasyonlarda yaşayan kişilerin sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının sebebi ise ortak: Aile ve arkadaşlarla geçirilen anlamlı bir yaşam, çok su içmek, günde 8 saat uyumak, sağlıklı beslenmek, sigarayı bırakmak veya zaten hiç başlamamış olmak! Yani yaşanacak yerler arıyorsanız, önce bulunduğunuz yerde sağlıklı bir ortam yaratarak işe başlamaya ne dersiniz?

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.