Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Cep Dostu Avrupa Şehirleri

YAŞA23 Ağustos 2017

Günümüzde yurt dışı seyahati yapmak geçmişe oranla fazlasıyla kolay. Ne de olsa Avrupa’da düşük bütçeyle turist olmanın tadını sürebileceğiniz pek çok şehir var. Peki bu cep dostu Avrupa şehirleri hangileriymiş öğrenmeye ne dersiniz?

1. Belgrad

belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Balkanlar’ın en popüler şehri olmanın yanı sıra Avrupa’nın en ucuz şehirleri arasında. Nikola Tesla Müzesi ve 2003 yılından beri her yıl düzenlenen Belgrad Bira Festivali ile özdeşleşen bu güzel şehir, Avrupa’nın kültür ve turizm başkenti olarak biliniyor. Hem vizesiz olması hem de ucuz yeme içme olanaklarıyla özellikle gençler için bir cazibe merkezi.

2. Krakov

krakov

Polonya’nın en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Krakov, tarihi ve kültürel dokusunu yüzlerce yıldır koruyor. 2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerine rağmen toparlanmayı başaran bu şehir, en az ülkenin başkenti Varşova kadar popüler. Ucuz eğlence ve yeme içme hayatıyla sadece öğrencileri değil, her yaştan kesimi cezbeden Krakov, Wavel Kraliyet Şatosu ve Aziz Miriam Bazilikası gibi kültürel miraslarıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Krakov Rynek Meydanı da Arnavut kaldırımları, faytonları ve tarihi binalarıyla şehri ziyaret eden herkesi büyülüyor. Avrupa’nın en ucuz şehirleri hangileridir diye soruyorsanız, Krakov bu listeye kolayca girebilir.

3. Lizbon

lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon’da hangi yöne bakarsanız bakın, ilginç kontrastlar yakalayabilirsiniz. Her anınızı dolu dolu yaşayabileceğiniz bu şehir, en ünlü Avrupa ülkeleri kadar güzel olmanın yanı sıra bütçe dostu da. Ayrıca dünyanın en ucuz ve kaliteli otellerini bulmak çok kolay. Güneşli havası, ışıltılı gece hayatı ve öğrenci dostu kültürüyle ön plana çıkan Lizbon’un özellikle Bairro Alto semtinde eğlence durmaksızın devam ediyor.

4. Budapeşte

budapeşte

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna’nın incisi veya Avrupa’nın kalbi olarak da biliniyor. Köprü, kilise, türbe, kale ve göz alıcı meydanlarıyla ziyaret eden herkesi bambaşka bir atmosferin ortasına getiren bu güzel şehir, Orta Avrupa’nın en büyük sanat ve kültür merkezi olarak kabul ediliyor. 1981 yılından beri düzenlenen Budapeşte Bahar Festivali dünyanın dört bir yanından pek çok kişiyi bir araya getiriyor. Budapeşte, ayrıca ucuz olması nedeniyle de düşük bütçeli gezginlerin buluşma noktası…

5. Varşova

varşova

Polonya’nın başkenti olan Varşova, Sovyet döneminden esintiler taşıyor. Tarihi önemini baktığınız her yerde hissedebileceğiniz bu şehrin sokakları, müzeleri, insanları ve günlük hayatı sizi mest etmeye yetecek. Yoğun öğrenci nüfusu nedeniyle Avrupa’nın en ucuz şehirleri arasında yer alan bu kent, 7’den 70’e herkes için mantıklı bir seyahat rotası.

6. Prag

prag

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag, eşsiz mimarisi, köprü ve katedralleri sayesinde ucuz bir Orta Avrupa turu yapmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. 2. Dünya Savaşı’ndan çok büyük bir zarar almayan bu tarihi şehirdeki Orta Çağ atmosferi de sizi etkileyecek. Prag Kalesi ve dünyaca ünlü biralarıyla meşhur olan bu şehir, gezip görmeye değer.

7. Moskova

moskova

Red Square, Kremlin ve Lenin’in mezarı gibi ünlü yerleri ziyaret etmek için Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitmeye ne dersin? Moskova, 24 saat hiç durmayan hayatıyla Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden biri. Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra gece kulüpleri, kafeleri ve alışveriş merkezleriyle de zaman bu şehirde hızla akıp gidiyor.

8. Atina

atina

Batı medeniyetinin ve felsefenin beşiği olan Atina, Avrupa’nın en ucuz şehirleri arasındaki yerini koruyor. Atina ayrıca, Akropolis gibi dünyanın en ünlü turistik yapılarından birinin ev sahibi. Özgürce dolaşmak ve yemek içmek için oldukça ideal olan Atina, benzersiz bir kültürün tadını çıkarmak isteyen her yaştan gezginleri bekliyor. Örneğin Atina’nın emekliler tarafından sıkça ziyaret edildiğini biliyor muydun?

Sen de emekli olduktan sonra maddi kaygılar olmadan seyahat etmek istiyorsan Cigna Finans Kolay Emeklilik Planı’na dahil olabilir, %25’e kadar devlet desteği alarak paranı hızla değerlendirebilirsin. Üstelik ayda 150 TL gibi az bir tutarla birikim yapmaya başlamak artık çok kolay…

Kolay Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.