Cep Dostu Avrupa Şehirleri

Buradasınız

Yaşa 23 Ağustos 2017

Günümüzde yurt dışı seyahati yapmak geçmişe oranla fazlasıyla kolay. Ne de olsa Avrupa’da düşük bütçeyle turist olmanın tadını sürebileceğiniz pek çok şehir var. Peki bu cep dostu Avrupa şehirleri hangileriymiş öğrenmeye ne dersiniz?

1. Belgrad

belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Balkanlar’ın en popüler şehri olmanın yanı sıra Avrupa’nın en ucuz şehirleri arasında. Nikola Tesla Müzesi ve 2003 yılından beri her yıl düzenlenen Belgrad Bira Festivali ile özdeşleşen bu güzel şehir, Avrupa’nın kültür ve turizm başkenti olarak biliniyor. Hem vizesiz olması hem de ucuz yeme içme olanaklarıyla özellikle gençler için bir cazibe merkezi.

2. Krakov

krakov

Polonya’nın en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Krakov, tarihi ve kültürel dokusunu yüzlerce yıldır koruyor. 2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerine rağmen toparlanmayı başaran bu şehir, en az ülkenin başkenti Varşova kadar popüler. Ucuz eğlence ve yeme içme hayatıyla sadece öğrencileri değil, her yaştan kesimi cezbeden Krakov, Wavel Kraliyet Şatosu ve Aziz Miriam Bazilikası gibi kültürel miraslarıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Krakov Rynek Meydanı da Arnavut kaldırımları, faytonları ve tarihi binalarıyla şehri ziyaret eden herkesi büyülüyor. Avrupa’nın en ucuz şehirleri hangileridir diye soruyorsanız, Krakov bu listeye kolayca girebilir.

3. Lizbon

lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon’da hangi yöne bakarsanız bakın, ilginç kontrastlar yakalayabilirsiniz. Her anınızı dolu dolu yaşayabileceğiniz bu şehir, en ünlü Avrupa ülkeleri kadar güzel olmanın yanı sıra bütçe dostu da. Ayrıca dünyanın en ucuz ve kaliteli otellerini bulmak çok kolay. Güneşli havası, ışıltılı gece hayatı ve öğrenci dostu kültürüyle ön plana çıkan Lizbon’un özellikle Bairro Alto semtinde eğlence durmaksızın devam ediyor.

4. Budapeşte

budapeşte

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna’nın incisi veya Avrupa’nın kalbi olarak da biliniyor. Köprü, kilise, türbe, kale ve göz alıcı meydanlarıyla ziyaret eden herkesi bambaşka bir atmosferin ortasına getiren bu güzel şehir, Orta Avrupa’nın en büyük sanat ve kültür merkezi olarak kabul ediliyor. 1981 yılından beri düzenlenen Budapeşte Bahar Festivali dünyanın dört bir yanından pek çok kişiyi bir araya getiriyor. Budapeşte, ayrıca ucuz olması nedeniyle de düşük bütçeli gezginlerin buluşma noktası…

5. Varşova

varşova

Polonya’nın başkenti olan Varşova, Sovyet döneminden esintiler taşıyor. Tarihi önemini baktığınız her yerde hissedebileceğiniz bu şehrin sokakları, müzeleri, insanları ve günlük hayatı sizi mest etmeye yetecek. Yoğun öğrenci nüfusu nedeniyle Avrupa’nın en ucuz şehirleri arasında yer alan bu kent, 7’den 70’e herkes için mantıklı bir seyahat rotası.

6. Prag

prag

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag, eşsiz mimarisi, köprü ve katedralleri sayesinde ucuz bir Orta Avrupa turu yapmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. 2. Dünya Savaşı’ndan çok büyük bir zarar almayan bu tarihi şehirdeki Orta Çağ atmosferi de sizi etkileyecek. Prag Kalesi ve dünyaca ünlü biralarıyla meşhur olan bu şehir, gezip görmeye değer.

7. Moskova

moskova

Red Square, Kremlin ve Lenin’in mezarı gibi ünlü yerleri ziyaret etmek için Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitmeye ne dersin? Moskova, 24 saat hiç durmayan hayatıyla Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden biri. Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra gece kulüpleri, kafeleri ve alışveriş merkezleriyle de zaman bu şehirde hızla akıp gidiyor.

8. Atina

atina

Batı medeniyetinin ve felsefenin beşiği olan Atina, Avrupa’nın en ucuz şehirleri arasındaki yerini koruyor. Atina ayrıca, Akropolis gibi dünyanın en ünlü turistik yapılarından birinin ev sahibi. Özgürce dolaşmak ve yemek içmek için oldukça ideal olan Atina, benzersiz bir kültürün tadını çıkarmak isteyen her yaştan gezginleri bekliyor. Örneğin Atina’nın emekliler tarafından sıkça ziyaret edildiğini biliyor muydun?

Sen de emekli olduktan sonra maddi kaygılar olmadan seyahat etmek istiyorsan QNB Sigorta Kolay Emeklilik Planı’na dahil olabilir, %25’e kadar devlet desteği alarak paranı hızla değerlendirebilirsin. Üstelik ayda 150 TL gibi az bir tutarla birikim yapmaya başlamak artık çok kolay…

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.