Yaşlılığı Yaşatan Simülatör

Buradasınız

Yaşa 19 Nisan 2016

Kaynak

Merdivenleri çıkarken daha çok yorulmaya mı başladınız? Eskisi gibi yüksek yerlerden zıplayamıyor musunuz? Bir gün sabahladıktan sonra üç gün boyunca kendinize gelemiyor musunuz? İşte bunlar yaşlanma başlangıcının ufak belirtileri. Doğamız gereği yaşlanırız, bundan kaçışımız yok. Kafamızda yaşlılığı tasvir etmeye çalışabiliriz ama asla tam olarak ne olduğunu anlayamayız. On yıl önce on dakika koştuktan sonra nefes nefese kalabileceğinizi tahmin edebilir miydiniz?

Teknoloji burada da yardımımıza koşuyor. Başarılı sigorta şirketi Genworth, “Aging Experience” (Yaşlanma Deneyimi) ismini verdikleri bir simülatör oluşturdu ve bu program yaşlılığın dezavantajlarını yaşatarak gösteriyor.

Yaşlanma Kostümü 

Kaynak

Genworth’un sponsorluğunu üstlendiği araştırma sonucunda üretilen kostüm “R70i Aging Suit” ile yaşlılığın bütün fiziksel etkileri deneyimlenebiliyor, böylece gençken geleceği koruma altına almanın ne kadar önemli olduğunu somut bir şekilde görmüş oluyoruz. Kostüm 20 kilo ağırlığında ve bir bilgisayar arayüzü kullanarak çalışıyor.

Yaşlanma Kostümü Nasıl Çalışıyor?

Kaynak

Yaşlanma kostümü üç bölümden oluşuyor. Her farklı bölüm ayrı bir deneyim yaşatıyor: İşitme, görme ve motor becerilerle ilgili deneyimler. Kostümün başlık bölümü, görme ile ilgili yaşlılığın getirebileceği sıkıntıları gösteriyor. Kaskın üzerindeki kamera görüntüyü direkt olarak gözlerinize aktarıyor; fakat katarakt veya glukom gibi göz rahatsızlıkları eşliğinde. Kataraktta görme tamamen bulanıklaşırken, glukomda ise görme alanınızın kenarları karanlıklaşıyor.

Kaskın kulaklık bölümü de işitmeyle ilgili yaşanabilecek rahatsızlıkları fark ettiriyor. Afazi rahatsızlığını kişinin kendi sesinin yankısını dinlettirerek kullanıcılarına yaşatan simülatör, ayrıca normal konuşma esnasında sesleri arada sırada bozarak işitme kaybının ne olduğunu hissettiriyor.

Yaşlılıkta motor becerilerin nasıl gerilediğini göstermek için de kostümün belirli yerlerinde direnç merkezleri oluşturmuşlar. Ayrıca kostümün kendisi de çok ağır, tüm bunlarla beraber simülatörü deneyen gençler artık neden babaannelerinin yavaş yürümesiyle dalga geçmemeleri gerektiğini bir güzel anlıyorlar.

Sen Kendine Bak, Gerisi Gelir

Hiçbirimiz yaşlılıktan kaçamayacağımıza göre ondan korkmak gereksiz. Yaşlılık, hayat tecrübesi ve bilgelikle beraber gelir. Fiziksel dezavantajlara gelince, onlardan uzak durmanın formülü basit: Spor yapın, dengeli beslenin, sürekli yeni şeyler öğrenin, birikim yapmaya başlayarak geleceğinizi güvence altına alın ve hayatı sevin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.