Kolayca Para Biriktirmenin Yolları

Buradasınız

Yaşa 09 Aralık 2017

İhtiyaçlarınızı, istediklerinizi ve hayallerinizi maddi sıkıntılarınız yüzünden ertelemeyin. Uzun ve sıkıcı bir işlem olarak görülse de para biriktirmek aslında sanıldığından çok daha kolay. İnanç ve sürdürülebilirlik ile günlük hayatınızda size en uygun para biriktirme yöntemini bulabilir ve geleceğe daha emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

Gelir düzeyinize uygun bir plan yapın

Para biriktirmek ve tasarruf etmek için yapmanız gereken ilk şey genel gelir durumunuzu ve harcama kalemlerinizi çok iyi bilmektir. Bunun için aylık olarak kazandığınız miktarı bir kenara yazın, harcama kalemlerinizi en ince detayına kadar çıkartın. Bundan sonra bir plan yaparak aylık ya da kazanç durumunuza göre haftalık olarak para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Geleceğe güvenle bakarlar

Günümüzde para biriktirmenin en hızlı ve kolay yollarından biri de özellikle genç yaşlarınızda bir emeklilik planı içerisine girmenizdir. Gereksiz harcamaların getirdiği ek yükler ve çaresizlikten kurtulmanın alternatif yollarından biri olan Elit Bireysel Emeklilik Planı geleceğiniz için bugünden bir adım atabilirsiniz. Daha yüksek birikimlerle ayrıcalıklı bir emeklilik yaşayabileceğiniz Elit Bireysel Emeklilik Planı’nda yılda 4 kez plan değişikliği, 6 kez de fon dağılımı değişikliği de yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mutlaka bir hedefiniz olsun

Tasarruf etmek için mutlaka bir hedefiniz olmalı. Kendinize kısa, orta ya da uzun vadeli hedefler koyarak bunlara ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini not edebilirsiniz. Çalışırken para biriktirmek kolaydır, ancak işsiz kalmanız ya da emekli olmanız durumunda daha rahat bir hayat geçirmek istiyorsanız mutlaka bir hedefiniz olmalı ve buna ulaşmak için çalışmalısınız. Hedefler sizi motive edecektir.

Bozuk paralarınızı bir kenara atın

Hiç fark ettirmeden para biriktirmenin bir diğer yolu da cebinizde günlük işlemleriniz sonucunda kalan bozuk paraları bir kenara atmaktır. Bu paralar zaman içerisinde hızla birikerek hiç tahmin bile edemeyeceğiniz bir seviyeye ulaşır. Eğer yapabiliyorsanız, bozuk paralarınız belirli bir hacme ulaştığında onlarla altın ya da döviz de alabilirsiniz.

Borç yapmamaya özen gösterin

Para biriktirmek için öncelikli olarak borcunuzun olmaması ya da gelir durumunuza göre tolere edebileceğiniz seviyede olması gerekir. Çünkü borcunuzun yüksek olması durumunda, elinizde fazladan kalacak tüm parayı buraya aktarmanız gerekecektir. Tasarruf etmek için mümkün olduğunca borç yapmamaya özen gösterin.

Gelirinizi artıracak yeni yöntemler araştırın

Gelirinizi artırmak, para biriktirmek ve tasarruf yapmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemler arasında farklı gelir kalemleri yaratmak var. Söylemesi çok kolay olsa da günümüzün iş dünyasında bunu yapmak çok kolay değil. Ancak her gün yeni kanalların açıldığını ve biraz yaratıcı olarak alternatif gelir kazanman yolları bulabileceğinizi de hiçbir zaman unutmayın. Para biriktirmenin en kısa yolu çok çalışmaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.