Para Biriktirmek İçin Yapmanız Gereken 6 Değişiklik

Buradasınız

Yaşa 14 Ocak 2018

Yeni tüketim çağında yapılan kontrolsüz harcamalar ile kişisel ekonomimiz bazı sarsıntılar ile karşılaşıyor. Buna dur demek bizim elimizde. Hayatımızda yapacağımız ufak değişiklikler kazandığımız paranın birikmesinde büyük fayda sağlayacak. İşte hızlı para biriktirmenizi sağlayacak, hayatınızda yapmanız gereken değişiklikler.

İhtiyacınız kadar satın alın

Bugün aldığınız keyfi ve önemsiz olan bir şey geleceğinizden eksilen birikim ve güvence demektir. Geleceğinizde daha rahat edebilmek adına ihtiyacınızdan fazlasına para ödememek için kendinizi alıştırın. Bu durumu tekrarladıkça alışacak ve biriken paranızın keyfini sürebileceksiniz.

Bir kumbara edinin

Evet doğru duydunuz. Bir kumbara alın. Fırsat buldukça içine para atın. Bir zaman sonra yaptığınız birikim çok hoşunuza gidecek ve birikim yapmayı daha fazla isteyeceksiniz. Böylelikle harcamalarınızdaki fazlalık yön değiştirerek daha çok birikime yönelebileceksiniz.

İlerleyen yaşlarında daha rahat bir hayat sürmek ve kendi ayaklarının üzerinde durmak isteyen herkes işe bugünden başlamak ister. Siz de emeklilik dönemlerinizi daha keyifli ve huzurlu geçirmek istiyorsanız, bugünden Elit Bireysel Emeklilik Planı’na geçin, daha yüksek birikimlerle ayrıcalıklı bir hayata sahip olun.

Kendinize kurallar koyun

Kendinize uymanız gereken bazı kurallar koyun ve kendinizle anlaşın. Aylık birikim limitleri belirleyin ve buna mutlaka uyun. Birikim limitlerinizi belirlerken yazmaktan ve hesap yapmaktan çekinmeyin. Bu birikim limitlerini zaman içinde arttırın ve birikimlerinizi acil ve önemli durumlar dışında kesinlikle kullanmayın. Ufak miktarlarla başlayacağınız birikimleri zaman içinde arttırabildiğinizi göreceksiniz.

Borçlarınızdan kurtulun

Para biriktirmeye başlarken kesinlikle borcunuz olmamalıdır. Artık borçsuz bir yaşam stiline kendinizi alıştırın. Eğer kredi kartı veya ödemeniz gereken başka bir borcunuz varsa bunları mutlaka ödeyin ve bir daha borç yapmayın. Çünkü para biriktirirken bir yere borcunuz olması demek biriktireceğiniz paranın borca gitmesi demektir. Borcunuz olmadan çok daha kolay bir şekilde para biriktirebilirsiniz.

Kayıt tutun

Yaptığınız tüm harcamaların kaydını tutun. Bu şekilde harcamalarınızın takibini yaparak nereye ne kadar ödediğiniz kafanızda şekillenecektir. Bir süre sonra gereksiz giderlerinizden kesinti yaparak birikiminize odaklanabilirsiniz.

Daha az kullanın

Hem çevre hem de birikimleriniz için evinizdeki elektronik aletleri daha kısıtlı ve ihtiyaç düzeyinde kullanın. Basit gelebilir ama kullanmadığınız ışıkları kapatın ve suyunuzu idareli kullanın. Bu küçük detaylar uzun vadede hesaplanınca büyük rakamlara dönüşebiliyor. Yaptığınız bu tasarruflar sayesinde istediğinizden fazlasını da biriktirebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.