Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bitcoin İyi Bir Emeklilik Yatırımı Olur mu?
Bitcoin İyi Bir Emeklilik Yatırımı Olur mu?

iyihisset.com

10 Mar 2018

Bitcoin ile artık ilgilenmeyen kalmadı neredeyse. Çoğu kişi ucundan kıyısından da olsa kripto dünyasıyla tanıştı. Dolayısıyla ekonomi yayınları, kripto paralar içinde öne çıkan Bitcoin’in ne olduğu ve nereye gittiği hakkındaki hikayelerle dolu. Peki bakalım iyi bir emeklilik yatırımı olması mümkün mü?

Bitcoin Esnektir

Kripto Ana Akıma Gidiyor

Bitcoin ile Overstock’ta alışveriş yapabilir, Sacramento Kings sezon biletlerinizi satın alabilirsiniz. Mesela Silikon Vadisi'ndeki restoranlar Bitcoin'i kabul etmekten mutluluk duyuyor ve hatta kullanırsanız üzerine bir de indirim yapıyor. Ödeme şirketi BitPay, Bitcoin kullanıcılarının Bitcoin ile Visa kredi kartını bağlamasına bile olanak tanıyor ve Bitcoin, Visa'nın kabul edildiği her yerde kullanılabiliyor.

Ayrıca Bitcoin'i kabul eden bazı büyük şirketler arasında Dell, Microsoft, Virgin Galactic ve Tesla da var. Elbette, Bitcoin’i mahalle bakkalında kullanamazsınız ancak birileri Bitcoin ile bir ev satın aldı ve anlaşma sırasında aralarında 1.3 milyon dolarlık kâr sağlanmıştı.

Büyük Para Bitcoin'i Keşfediyor

Bitcoin'e başka kimlerin güvendiğini bilmek ister misiniz? Amerikan Bankası! Amerika Birleşik Devletleri Bitcoin pazarının tek başına 1,6 milyar dolar kazanacağını düşünüyor. Bu da tek bir Bitcoin paranın fiyatında belirgin bir artış olacağı anlamına geliyor. Yani pek çok kişi emeklilik tasarruflarında ve yatırımlarında kriptokrasiye güvenmeye başlayacak gibi duruyor. Ama şimdilik Kolay Emeklilik Planı ile geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Üstelik % 25 devlet katkısı ile…

Değeri Hızla Arttı

Bitcoin'in arkasında sağlam finansal uzmanlar var. Fundstrat, 2018 yılının ortalarında bir Bitcoin para başına 11.400 dolarlık bir yatırım yapacağını öngördü. Ve onun bu tahmini, 2018 gelmeden, 2017’nin aralık ayı başlarında çoktan gerçekleşti. Eski fon yöneticisi Mike Novogratz, tek bir Bitcoin'in 2017’nin sonuna kadar 10 bin dolara ulaşacağına inandığını söyledi. Ve bu durum da onun tahmininden önce gerçekleşti.

Bitcoin Hala Ucuz

Pahalı olduğu için Bitcoin almaya değmez diye düşünüyorsanız, yeniden düşünün. Bitcoin’in 10 yıl sonra 100.000 dolar veya 1 milyon dolar aralığında olma ihtimali varsa, bugün hala ucuz demektir.

2010'da 100 dolar harcayarak, şimdi 7,4 milyon dolar değerinde Bitcoin parası olan biri olmayabilirsiniz. Ancak PayPal yönetim kurulu üyesi Wences Casares'in şu tavsiyesini dinlemekte fayda var. Casares şöyle diyor: “Gelirinizin yüzde 1'ini Bitcoin'e koyun ve 10 yıl boyunca unutun.”

Doğru Şifrelere Doğru Yatırım Yapmak

Belki Bitcoin, size değerli bir yatırım için pahalı gelebilir. Peki diğer kripto paralar ucuz mu? Örneğin, Penny kripto para birimi, kuruş hisse senetleri gibi, çok fazla kaldıraca sahip ve değerli yatırımlar yapmak için büyük bir risk gerektiriyor. Doğru şifrelere doğru yatırım yapmak, hayatınızın geri kalanında daha konforlu bir yaşam sürmenizi sağlayabilir.

Bitcoin, Uzman Boğa Görüşlerinden Bile Üstün

Bitcoin'in ayıları* ve muhalifleri* ve hatta zaman zaman boğaları bile, kriptokrasi pazarının tamamen çöktüğünü tahmin ederken yanılıyorlar ve Bitcoin'in pazardaki değerini sürekli göz ardı ediyorlardı.

Örneğin, Fundstrat kurucusu Tom Lee, 2017 yılının Ağustos ayında, 1 Bitcoin’nin ancak 2018 yılının ortalarında, 6.000 dolara çıkabileceğini ileri sürmüştü ve bu tahmine, 2018 gelmeden 2017’nin ekim ayında ulaşıldı.

* Türkçe’ye boğa piyasası (bullish market) ve ayı piyasası (bearish market) olarak çevrilen iki terim, piyasa hakkında bilgi vermek için kullanılır. Örneğin boğa piyasası, fiyatların yükselişte olduğu iyimser piyasa trendi olarak bilinirken, ayı piyasası, fiyatların düşüşte olduğu, karamsar piyasa trendi olarak bilinir.

Arz Talep

Bildiğiniz gibi Bitcoin arzı kontrol altındadır. Yani istediğiniz ölçüde Bitcoin tedarik edemezsiniz. Bu sistemin genel yapısında engellenmiştir. Her 210.000 blok zincirinde madencilere verilen ödül, yarı yarıya kesilir veya iki kat daha zor yapılır.

Arz ve talebin temelleri, Bitcoin’in değerinde bir süre sonra patlayıcı bir büyüme olacağını gösterir. Eğer Bitcoin’e duyduğunuz ilgi Haziran 2020’ye kadar azalmazsa, muhtemelen şu anki değerinden çok daha yüksek bir değerde olacaktır.

Yatırım Miktarı

Peki Bitcoin’e ne kadar yatırım yapmalısınız? Cevabı basit. Potansiyel olarak diğer riskli yatırımlarla aynı: Ne kadar gücünüz varsa o kadar.

Öte yandan, eğer ultra-boğaların tarafındaysanız, kazancınızın yüzde 1’ini yatırıp, tamamen unutmak fena fikir değil. Kendi risk toleransınızı ve yatırım yapma yeteneğinizi değerlendirmek sizin elinizde.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.