Azraile Havlu Attıran Adam: Frane Selak

Buradasınız

Yaşa 23 Kasım 2016

87 yaşındaki Hırvat müzik öğretmeni Frane Selak, yaşamı boyunca başına gelen mucizelerle tüm dünyanın ilgi odağı oldu. Bir anlamda çekirgenin üçten daha fazla sıçrayabileceğinin kanıtı olan Selak’ın yaşadıklarını okuyunca şanslı mı şanssız mı olduğuna siz karar verin.

Açılışı 1962’de Trenle Yaptı

Frane Selak 33 yaşındayken Saraybosna’dan Dubrovnik’e gitmek için tren yolculuğunu seçmişti. Ancak tren raydan çıkıp buz tutmuş bir nehre uçacak ve 17 kişi hayatını kaybedecekti. Selak ise düştüğü nehri yüzerek geçip hayatta kalmayı başardı. Aldığı tek hasarsa kolundaki kırık ve vücudundaki küçük çiziklerdi.

Şanssızlık Havada Yakaladı

Tren faciasının üstünden henüz bir yıl geçmişti ki talihsizlik Salek’i bu kez uçakta yakaladı. Zagrep’ten Rijeka’ya yolculuk ederken olabilecek en tuhaf uçak kazası oldu ve havadayken uçağın kapısı açıldı. Uçaktan dışarı savrulanlar içinde Frane Salek de vardı. Ardından uçak yere çakıldı ve 19 kişi hayatını kaybetti. Salek şans eseri saman yığınına düşüp bilincini yitirmişti. Hastanede uyandığında kazayı sadece ufak sıyrıklarla atlattığını fark etti.

Sıra Otobüste

Üç yıl kazasız belasız bir hayat süren Frane Salek tam bu normal hayata alıştım derken, bindiği otobüsün yoldan çıkmasıyla düzen bozuldu. Nehre uçan otobüs dört kişiye mezar olurken Selak kazayı hafif yaralanmalarla atlattı.

Toplu Taşımayı Bıraktı Ama…

Tren, uçak, otobüs derken kaza bu sefer Salek’i kendi otomobilinde buldu. 1970 yılında seyir halindeyken aracı alev aldığında anında otomobili durdurup dışarı çıktı. Peşi sıra otomobilin patlamasıysa Salek için yine ölümden kıl payı kurtulduğu bir anı olarak kaydedildi.

Otomobilinin yandığı olay üzerinden henüz üç yıl geçmişti ama Salek’in başında yine kara bulutlar dolaşıyordu. Benzin pompası arızalanınca aracın motoruna benzin sızmış ve bu da yangın çıkmasına neden olmuştu. Salek bu kazayı sadece saçlarının yanmasıyla atlattı.

Yaya Olmak da Kâr Etmedi

Uzun bir aranın ardından, tarihler 1995’i gösterdiğinde Frane Salek’i bambaşka bir kaza bekliyordu. Zagreb’te yolda yürürken otobüs çarptı ve artık şaşırmayacağınız şekilde kazayı ufak sıyrıklarla atlattı.

Bu Kadarı Filmlerde Bile Olmaz

Son kazasının üstünden bir yıl geçtikten sonra, tehlike bu kez dağ yolunda yakaladı onu. Kendine doğru yaklaşan kamyonu görünce kullandığı otomobili yolun dışına çıkardı ve uçurumdan yuvarlanmaya başladı. Bu sırada araçtan atlayan Frane Salek, inanılmaz bir şey yapıp bir ağaca tutundu. Hayata tutunduğu bu ağaçtan 90 metre aşağıda patlayan aracını izledi.

Ve Mutlu Son

Frane Salek bu kadar çektiği sıkıntıdan sonra 2003 yılında mutlu sona kavuştu. Hayatında ilk kez piyango alan Salek, 1 milyon dolardan fazla para kazanarak şansını zirveye taşıdı. Bunu bir jübile olarak görmeli ki 2004 yılında aldığı reklam teklifini, uçak seyahati yapmak zorunda olduğu için reddetti. "Şansımı test etmek istemiyorum" diyen Salek hiç haksız sayılmaz öyle değil mi?

Hayatta Frane Salek’inki gibi bir hikayeyle kolay kolay karşılaşamayacağınız gibi, karşılaştığınız kazalarda da onun kadar şanslı olmayabilirsiniz. Siz en iyisi işinizi şansa bırakmayın. Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile hem kendiniz  hem de sevdikleriniz için maddi güvence sağlayın. Ayrıca bu sigortayla Cigna Ayrıcalıklar Kulübü’ne  hiçbir ücret ödemeden üye olup ücretsiz/indirimli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.