Kış Depresyonundan Kurtarabilecek En İyi 5 Gıda

Buradasınız

24 Aralık 2015

1-Orman Meyveleri: Florida Moleküler Çalışmalar Enstitüsü araştırmacılarından Torrey Pines, yabanmersini, ahududu ve çileğin içindeki kimyasallarda, reçeteli ilaçlarda yaygın olarak kullanılan duygudurum dengeleyici valporik asitle çarpıcı yapısal benzerlikler buldu. Buna ek olarak, flavonoidler ve antioksidan özelliklerine ev sahipliği yapan antosiyanidinlerin beyin fonksiyonlarını artırdığı görülmektedir.

orman meyveleri

2-Yeşil Çay: Yeşil çayın sağlığa faydaları uzun zamandır herkes tarafından biliniyor, ama 2009 yılında Amerikan Klinik Beslenme Gazetesinde yayınlanan bir çalışmada bunun yerini farklı bir yaklaşım aldı ve ruh sağlığı ile olası bağlantıları incelendi. Sonuç mu? Yaklaşık 1060 kişiden oluşan bir Japon topluluk üzerinde yapılan bu çalışmada, yeşil çayın aşırı tüketimi sonucunda depresif belirtilerin daha düşük prevelansı ile ilişkisi tespit edilmiştir.

yesil cay

3- D Vitamini Açısından Zengin Besinler: Soğuk ve gri kış ayları boyunca, güneş ışınlarının en zayıf olduğu zamanlarda yeterli D vitamini (aynı zamanda güneş vitamini) almak oldukça önemlidir. D vitamininin besinsel kaynakları; somon, ringa balığı, uskumru, sardalya, kalsiyumla zenginleştirilmiş süt ve portakal suyu ve tabi ki peynir ve yumurta sarısıdır.

d vitamini

4-Folik Asit ve B12 vitamini Açısından Yüksek Yiyecekler: Çalışmalar sonucunda, depresif hastalarda hem folat hem de B12 vitaminin düşük seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Her iki vitaminin de eksikliği yorgunluk ve halsizliğe sebep olabilir -asla iyi bir kombinasyon değildir fakat kış aylarında birazcık bile eksik olsa halsiz hissetmenize neden olur.- Bu nedenle folik asidin aynı şekilde iyi kaynakları olan ıspanak, fasulye ve baklagillerinizi önceden stoklayın. B12 açısından yüksek gıdalar ise, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yoğurt ve süttür.

folik asit

5- Bitter Çikolata:Her türlü yerden okuyup duyduğumuz bilgiler göz önüne alınarak düşünüldüğünde bu bir sürpriz olmamakla beraber, çikolatanın ruh halini dengeleyici efektlere sahip olduğu bilinmektedir. Peki, nasıl çalışır? Söylendiği gibi beyindeki ruh halini değiştiren kimyasal olan serotonin seviyelerini artırarak. Ama her şeyin olduğu gibi çikolatanın da fazlası zararlıdır. Faydalarını en iyi şekilde almak için bitter çikolata yiyin ve günlük tüketimini iki parmak boyuyla limitlendirin.

bitter cikolata

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

Bahar Alerjisini Önlemek İçin 10 İpucu

Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal 4 El Kremi Tarifi

Çalışan Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Sonbaharda Kadınların Vazgeçilmezi Olan 8 Aksesuar

Finansal Bağımsızlık İsteyen Kadınların Yaptığı 7 Hata

Yürüyerek Kullanabileceğiniz Bisiklet (Nasıl Yani?): Lopifit