İş Yerinde Kilo Almamak İçin Altın Değerinde Bilgiler

Buradasınız

24 Aralık 2015

İşyerinde diyet yapmak 

İş hayatı, birçok kadın için oldukça zor bir alandır. Kadınların çoğu, ev hayatları ve iş hayatları arasında bir düzen kurmakta zorlanır. Bir yanda ev işleri, çocukları ve eşleri; diğer tarafta ise iş vardır. Hal böyleyken; öğün saatlerine dikkat etmek, sağlıklı beslenmek, yeterince su içmek ve gazlı içecekler yerine bitki çaylarını tercih etmek pek olası gözükmez. Kadınların iş hayatında kendilerini daha sık göstermeye başlamalarıyla birlikte, çalışan kadının kilo problemi de daha sık görünen bir sorun haline geldi. Bunun en önemli nedenlerinden biri, kişilerin vakitsizlik bahanesi ile çok az öğün yapması ve bu öğünlerde yüksek kalori içeren besinler tüketmesidir. Diğer nedenler ise hareketsizlik, ara öğünlerde daha çok karbonhidrata yönelen besinlerin alınması ve dönemsel kilo artışlarının oluşturduğu moral bozukluklarına hızlı ama yanlış çözümlerin aranması olarak sıralanabilir. 

FAST FOOD TÜKETİMİ YAĞ BİRİKİMİ YARATIYOR

Bugüne kadar yapılan çeşitli araştırmalar, çalışan kadınların yüzde 23’ünün, 50’li yaşlarına geldiklerinde obezite sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını gözler önüne seriyor. Kilo alımı genler ve beslenme alışkanlığı kadar, sosyal yaşamda yer edinen birtakım yanlış alışkanlıklardan da kaynaklanıyor. Bunların başlıcaları şöyle sıralanıyor: 

Hızlı yemek: Yoğun bir iş hayatı olan kadınların hızlı yemek yemeleri, kilo problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Fast food tarzı besinlerin yenilmesi veya enerjisi yüksek atıştırmaların yapılması, vücutta yağ hücrelerinin büyümesine yol açabilir. Yemekler yavaş yenildiğinde tokluk hissi daha erken fark edilir ve daha az kalori alınır. 

Egzersiz yapmamak: Çalışan kadınların çoğu masa başı işleri yapıyor. Sürekli oturur halde çalışmak, bel ve basen bölgesinde yağ birikiminin artmasına neden olabiliyor. Egzersiz yaparken vücutta mutluluk hormonu olan endorfin hormonu salgılanır. Bu hormonun, egzersiz tamamlandıktan sonra da devam eden sakinleştirici bir etkisi var. Bu da, çalışan kadınları strese ve aşırı yemeye karşı koruyabilir. 

Hormonal denge: Kadınlar daha çok armut tipi (basen bölgesinde yağ birikmesi) şişmanlığa yatkındır. Erkeklerde ise elma tipi şişmanlıkla karşılaşılır. Elma tipi şişmanlık diyabet, kalp krizi ve inme açısından yüksek risk taşıyor. Kadınlardaki armut tipi yağ dağılımının asıl nedeni östrojendir. Östrojen basen bölgesinde yağ birikimini artırsa da, bu hastalıklara karşı riski azaltabilir. Kadınlarda östrojenin fazla salgılanması armut tipi şişmanlığın gelişmesine, yağların kalçalarda birikmesine ve orantısız bir vücut tipine neden olabilir. 

Ödem: İnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi sonucunda ödem durumu gelişir. Alınan su ve tuz miktarı, vücutta şişme oluşmasında ve ödem gelişiminde çok önemli rol oynar. Gözle görülür bir ödem yani vücutta su toplaması olduğunda; 3 litre kadar fazla sıvı vücutta birikmiş demektir. Ödemin oluşumunda böbrekte su ve tuz tutulumu büyük önem taşır. İnsan vücudundaki sıvı birikimi, bölgesel ya da tüm vücudu içerecek şekilde genel olabilir.Bunların nedenleri farklıdır. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

Temiz Bir Cilde Sahip Olmanız İçin Destek Tarifler

Eski Tada Yeni Dokunuş: Meyveli Sütlaç

Eski Tada Yeni Dokunuş: Meyveli Sütlaç

Kanser Sürecinde Müzik Terapisinin Faydaları

At Kılı Fırçanın Bilmen Gereken 4 Mucizevi Etkisi

Evde Çikolata Yapımı ve 3 Tarif Önerisi

İstanbul'da En İyi Kitap Okunacak Yerler