Tatile Giderken Tasarruf Etmenin Yolları

Buradasınız

Yaşa 14 Temmuz 2017

tatil önerileri

Hayalinizdeki tatil sandığınız kadar pahalı olmak zorunda değil. Çok daha hesaplı bir seyahat planı için birkaç öneri hazırladık. 

Yanınıza Yol İçin Atıştırmalıklar Alın

atıştırmalıklar

Tatile arabayla gidiyorsanız, yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alarak hem sağlığınıza hem de cüzdanınıza katkıda bulunabilirsiniz. Meyve, kuruyemiş, sandviç gibi evde hazırlayacağınız yiyeceklerin yanında termosla su, meyve suyu, soğuk çay gibi içecekler de daha hesaplı olacaktır. 

Araç Kiralayacaksanız...

Araç Kiralamak

Araba kiralamak için birçok seçeneğiniz var. İlk gördüğünüz şirkette karar kılmayın. İnternetten iyi bir araştırma yapıp fiyatları kıyaslayın. Bu arada gördüğünüz fiyatın içine dahil olan hizmetleri de (sigorta, benzin vs.) hesaba katmayı unutmayın. 

Erken Kalkan Yol Alır

Erken Kalkan Yol Alır

Planlarınızı erkenden yapmaya başlayın. Özellikle uçakla seyahat edecekseniz son dakikayı beklemeyin, mümkünse 3-4 ay önceden alın. Havayolu şirketlerinin istatistiklerine göre talebin en düşük olduğu günler salı ve çarşamba, en pahalı olduğu günse pazar. Aynı durum araba kiralamak için de geçerli. Öte yandan arabayla yola çıkıyorsanız, trafiğe kalmamaya özen gösterin. Dur-kalk yapmanın yakıt tüketimini artırdığını unutmayın. 

Tatil Planınızı Esnek Tutun 

tatil planları

Eğer işiniz veya çocuğunuzun okul takvimine uyuyorsa, tatil planınızı esnek tutmak hiç beklemediğiniz tasarruf fırsatları sunabilir. Örneğin gitmeyi düşündüğünüz günün öncesi veya ertesinde daha iyi fiyatlı bir uçuş bulabilirsiniz. Veya gideceğiniz tatil köyünün yanında benzer imkanlara sahip ve daha hesaplı bir mekanla karşılaşabilirsiniz. Tasarruflu tatil için güzel sürprizlere açık olun. 

Tek Seçeneğiniz Oteller Değil

tatil planları

Tatil deyince aklınıza hemen oteller mi geliyor? Çok daha uygun fiyatlı ve size daha fazla konfor sunabilecek kısa süreli kiralanan evlere ne dersiniz? Özellikle Airbnb ile dünya çapında popüler olan bu trend sayesinde farklı beldelerde kısa süreli kiralanan evlere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu evlerde daha fazla kişiyle masrafı paylaşabilir ve tasarruflu tatil için etkili bir adımı atabilirsiniz. Ayrıca konaklayacağınız yerde bir mutfağa sahip olmak sizi tüm öğünlerinizi dışarıda yemekten kurtaracaktır. Erkenden rezervasyon yaptırmanın yanında son dakikada boş olan bir yer için de pazarlık edebilirsiniz. Ev sahibi evi boş kalacağına size indirim yapmayı tercih edebilir. 

Otelde Her Şey Dahil Mi?

tatil önerileri

Otelde konaklayan özellikle kalabalık aileler için odada küçük bir mutfak olması, sürekli dışarıda yeme masrafını azaltacaktır. Yemek masrafından tasarruf etmenin bir diğer yolu da yemeklerin fiyata dahil olduğu bir otelde kalmak. Rezervasyon yapmadan önce otelinizin size fiyata dahil olarak sunduğu hizmetleri mutlaka hesaba katın. 

Paket Programlara Şans Verin 

Özellikle uçak, araba kiralama, otel gibi kalemlerin olduğu tatillerde paket programlar sayesinde birbiriyle anlaşmalı şirketlerin büyük indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik aklınıza yatan bir paket program bulursanız bütün tatili tek seferde organize edebilirsiniz. Böylece her şeyle tek tek uğraşmanıza gerek kalmaz. 

Kamp yapmayı düşündünüz mü?

kamp yapmak

Eğer kamp yapmak sizin için bir ilkse, bu yeni bir macera olabilir. Hem de tatilinizi düşündüğünüzden daha ucuza getirebilirsiniz. Yola çıkmadan önce çadırınızı nereye kurabileceğinize dair bir araştırma yapmanızda fayda var. Kamp alanları size bazı hizmetler sunarak (duş, mutfak, vs.) hayatınızı kolaylaştırabilir. Üstelik usta kampçıların deneyimlerinden de faydalanabilirsiniz. 

İşinizi Sağlama Alın

İşinizi Sağlama Alın

Nerede başımıza ne geleceği belli olmaz. Olası kazalara karşı tatile gitmeden Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile mutlaka tanışın. Bu sayede hastane masraflarından tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu sigortayla QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, acil ilaç temini, hava ve kara ambulansıyla nakil, tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.