Sonbahar ve Kış Hamilelerine Beslenme Tavsiyeleri

Buradasınız

Sev 04 Kasım 2017

Hamilelikte beslenme düzeni fiziksel sağlığın yanı sıra psikolojik sağlık için de çok büyük önem taşıyor. İşte sonbahar ve kış hamilelerine altın değerinde tavsiyeler…

1. Protein Önemli Bir İhtiyaç

Anne adayları gebelik süresince süt, peynir, yoğurt, yumurta, et gibi zengin protein kaynaklarını sofralarından eksik etmemeli. Çünkü bu kaynaklardan alınan demir ve yüksek protein, bebeklerin beyin ve kas dokularının oluşmasında büyük rol oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hamilelikte (tüm dönem boyunca mı, günlük mü belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.) alınması gereken protein miktarı 60-70 gram. Bu rakamlar, hamilenin yaşına, boyuna, kilosuna vs göre değişebilir.  

2. Kuru Baklagilleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Baklagiller lif, protein, önemli yağ asitleri, folik asit, potasyum, demir ve magnezyum açısından çok zengin kaynaklar olduğu için hamileler tarafından sonbahar ve kış aylarında da bolca tüketilmeli. Ayrıca baklagiller, “fitokimyasal” adı verilen bileşenler içeriyor. Yapılan araştırmalara göre fitokimyasallar, kanser ve diyabet gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardım ediyor. Ancak yine de tedbir almakta fayda var… Bunun için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortayla kendinizi ve sevdiklerinizi kansere karşı güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

3. Bolca Sıvı Tüketin

Hamilelikte beslenme söz konusu olunca sıvı tüketmenin faydalarından bahsetmeden olmaz. Su, süt, ayran, çorba, soda, meyve… Sıvı ihtiyacınızı karşılayan her türlü yiyecek ve içeceği diyetinizden eksik etmeyin. Tabii yapay şeker ve tatlandırıcı bulunanları değil. Ama her şeyden önce yeterli miktarda su için!

4. Balık da Olmazsa Olmaz

Konumuz hamilelikte beslenme olunca balıktan söz etmemek mümkün mü? Herkesin bildiği üzere sonbahar ve kış ayları balık açısından oldukça verimli. Bu dönemde öğünlerinize balığı dahil etmeyi unutmayın. Pişirme yöntemi olarak ise buğulama, ızgara veya fırınlamayı tercih etmelisiniz. Önemli not: Yüksek dozda cıva içeren midye ve istiridye gibi deniz ürünlerinden uzak durmakta fayda var. Unutmayın ki Omega-3 ve kalsiyum ihtiyacı için doğru besinlere ihtiyacınız var...

5. Kış Meyveleri Sağlık Aşılıyor

Antioksidan özellikleriyle ön plana çıkan elma, mandalina, portakal, greyfurt, nar gibi kış meyveleri hamileler için çok önemli olan C vitamini açısından da zengin. Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında mevsimlik taze meyvelere ağırlık vermelisiniz.

6. Kış Sebzelerini Sakın Unutmayın!

Meyveler iyi hoş ama peki ya sebzeler? Hamilelikte beslenme düzeninize sonbahar ve kış aylarının meşhur sebzelerini mutlaka dahil edin. Hamileler lahana, brokoli, ıspanak, dereotu, havuç, turp, karnabahar gibi sebzeleri sofralarından eksik etmemeli.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.