Finansal Bağımsızlık İsteyen Kadınların Yaptığı 7 Hata

Buradasınız

Sev 27 Şubat 2018

Kadınların erkek ekonomisine bağlı olarak yaşadığı günler çoktan geride kaldı. Hala finansal bağımsızlık ilan etmeye çalışan ama bu işte zorlanan kadınlar da yok değil. İşte kadınların kendi maddi güçlerini ilan etme aşamasında yaptıkları hatalar ve alınması gereken dersler:

1) Eve Giren Parayı Kontrol Etmeyi Öğrenin

Kadınlar genelde masraflarını kontrol edebilmek için epey uğraşır. Kadınların harcamaları bu denli kontrol etmesi takdire şayan bir durum olsa da gelirin dağılımı konusunda çok da başarılı oldukları söylenemez. Eve giren paranın bir kısmını kenara ya da bankaya koyarak paranın çoğalmasını kontrol etmeleri gerekir.

2) Ayaklarınızın Üzerinde Durun

Bankada eşinizle birlikte ortak hesaplarınız olabilir, eşiniz size özel harcamalarınız için bir bütçe ayırmış olabilir ya da birçok farklı yerde ortak malınız mülkünüz de olabilir. Evet bu hayat kulağa çok güzel geliyor ama kendi paranızı harcamanın tatmini bambaşka! Kendi özel hesabınız olsun, ipleri elinize alın ve imkanlarınızı yaratın. Örneğin kendinize şık bir elbise almak için kocanızdan para istemek zorunda kalmayın. Ayrıca Cigna’nın Bireysel Emeklilik Sigortası seçeneklerine bakarak şimdiden geleceğinizi şekillendirebilir, rahat ve huzurlu bir emeklilik dönemi geçireceğiniz günlerin hayalini kurmaya başlayabilirsiniz. Finansal bağımsızlık için attığınız eşsiz bir adım olacağı da kesin!

3) Ucuz Ürünlere Yönelmeyin

Kadınların çoğu para biriktirmeyi bilir ama harcamaları minimuma indirmeyi bir türlü başaramaz. Örneğin tutumlu olmak adına ucuz ürünler mi satın alıyorsunuz? Böyle yaparak onların onarımı için masraflara yenisini eklemiş olduğunuzun farkında mısınız? Veya ucuz ürünleri daha sık değiştirmeniz gerektiği için aslında daha çok para harcadığınızı biliyor musunuz? Doğru hesaplamayla doğru harcama yapmak en güzeli.

4) Değişmeyen Fedakarlıklardan Vazgeçin

İngiliz sosyologlar, aynı gelire sahip olan bekar kadınlar ve evli kadınlar arasında yaptığı araştırmada, bekarların kenarda köşede para biriktirmesinden ötürü evlilere göre daha zengin olduğunu söylüyor. Erkekler kendi şahıslarına harcama yapabiliyorken kadınlar genelde daha çok ev için harcama yapıyor. Sizce de bu denli fedakarlığı bir kenara bırakma vakti gelmedi mi? Kendinize vakit ve para ayırın, evden dışarı çıkın ve yaşama katılın!

5) Hayır Demeyi Bilin

Arkadaşlarınız sizin pek de tarzınız olmayan pahalı bir restorana gitmeyi mi teklif etti? Ofiste yapılacak olan parti için adam başı toplanan para size fazla mı geliyor? Bu tür teklifler bütçenizi zorlayacaksa kolaylıkla “hayır” yanıtını verebiliyor olmalısınız. Arkadaşlarınıza bu sıralar yapacağınız bu tarz harcamaların bütçenizi sarsacağını söylemeniz sizi asla küçük düşürmez, unutmayın. Başkalarını mutlu etmek için para harcamanızın sizin bütçenize hiçbir yararı olmayacağı açıkça gözüküyor değil mi?

6) Alışveriş Turlarına Dikkat Edin

Birçok çalışan kadın, duygusal çöküntülerini alışveriş yaparak giderir. Ancak hiçbir kadın bu alışveriş serüveninin bir bağımlılığa dönüşeceğini önceden kestiremez. Elbette stresi azaltmak, ara sıra da olsa kendinizi şımartmak ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz o ayakkabıya sahip olmak için mini alışveriş turları yapabilirsiniz. Ancak ruhunuzun çöküşte olduğu ya da kendinizi boşlukta hissettiğiniz anlarda reyonların indirim tuzaklarına düşerek bütün ucuz ürünleri almak, bütçenize zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

7) Kendi Özgür Alanlarınızı Keşfedin

İster evli olun ister bekar, hayatta kendinize özel bir alanınız olması gerektiğini unutmayın. Finansal bağımsızlık için öncelikle kendi içinizde mutlu ve huzurlu olmanız gerekiyor. Hayatınız için kendinize çizdiğiniz yolda öncelik hep sizde olsun, gerisi gelir. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.