Erkeklerin Günlük Bakımlarında Dikkat Etmesi Gereken 10 Madde

Buradasınız

Sev 12 Kasım 2017

Günlük yaşamın stresinden ve koşturmacasından etkilenen erkekler, yorgunluklarını bakım yaparak atıyorlar. Hem güne daha iyi başlamanızı ve kendinize olan güveninizi artıracak hem de daha sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak basit bakım önerileri ve püf noktalarını derledik.

Cildinizi Düzenli Temizleyin

Erkek cildinin yapısı kadınınkinden farklıdır. Gün içerisinde kirli hava ve bulunulan ortamlar cildinizin üzerinde bir tabaka oluşmasına neden olur. Cilt bakımının en önemli aşaması, cildi daima temiz ve hijyenik tutmaktır. Bunun için ister yağlı ister kuru cilde sahip olun günlük bakımda ilk yapmanız gereken cildinizi düzenli olarak temizlemek.

Cildinizin PH’ına Uygun Ürünler Kullanın

Cilt tipiniz yağlı da olsa kuru da olsa, kirden ve zararlı bakterilerden kurtulmanın en kolay yolu, sabah kalktığınızda doğru cilt bakım ürünleriyle cildinizi temizlemek. Yüzünüzün kurumasını ya da aşırı yağlanmasını engellemek için cildinizin PH’ına uygun ürünler kullanın.

Ne Fazla Ne Eksik

Yapılan araştırmalar sıkça yüz yıkamanın, cildin hassas yağ dengesini bozduğunu söylüyor. Cildinizi çok fazla yıkamak cilt kuruluğuna neden olabileceği gibi, az yıkamak da gözeneklerin tıkalı kalmasına neden olarak akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Yüzünüzü Sabunla Yıkamayın

Yüzünüzü sabunla yıkamak cildinize iyi gelmez. Erkekler için cilt bakımında önemli adımlardan birisi de yüzün cilt tipine uygun bir kremle nemlendirilmesi ve bakım yapılmasıdır. Erkek cilt bakım ürünleriyle yüzü temizlemek, cildinizin günlük nem ihtiyacını karşılayacaktır. Cildinizin günlük nem ihtiyacını doğal içeriklerle karşılayan krem ya da temizlik ürünlerinin kullanımı, cildinizin formunu korumasına da yardımcı olacaktır.

Tıraş Olurken Ilık Su Kullanın

Tıraş öncesinde ılık suyla cildinizi temizleyin. Ilık suyla yapılacak cilt temizliği gözeneklerinizin tıkanmasını engelleyerek kıl köklerinizin de yumuşamasını sağlar. Ayrıca tıraş olurken bıçağınızı yüzünüze fazla bastırmayın. Fazla bastırarak daha dökülmeye hazır olmayan, yani taze derilerinizi de sıyırır ve cildinizin zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Diş İpi Kullanın

Dişlerimizin dış görünüşümüzün bir tamamlayıcısı olduğunu unutmayın. Erkeklerin kişisel bakım rutininde de ağız ve diş bakımı aynı ölçüde önem taşıyor. Daha temiz dişler için dişlerinizi her sabah-akşam fırçalayın ve rutin diş hekimi kontrollerini elinizi yıkamak gibi basit bir alışkanlık haline getirin. Diğer önemli bir nokta ise diş ipi kullanımıdır. Çoğu insan diş ipini yeterli sıklıkta kullanmaz. Diş ipi kullanmak, diş fırçalamak gibi günde iki-üç kez uygulanmalıdır.

Tene ve Mevsime Göre Parfüm Seçin

Parfüm seçimi, bir kokuyu bastırmak veya parfüm kullanmış olmak için yapılmamalıdır. Parfüm seçimi kişiseldir. Cilt tipiniz seçeceğiniz parfüm türünü etkileyebilir. Ayrıca yazın kullandığınız parfümün, kış aylarında aynı etkiyi yaratmayacağı da bilinmelidir. Yaz aylarında hafif kokuları, kış aylarında veya soğuk günlerde baskın ve egzotik olan parfümleri kullanabilirsiniz.

Cildi Sert Hamlelerle Kurulamayın

Erkek cildi de elbette hassastır. Her sabah bakımdan sonra cildi hafif dokunuşlar yaparak kurulamayı tercih etmelisiniz. Özellikle hassas bir cilt yapısına sahip olan erkekler cildini kurutmak için havlu ile sert hamleler yapmamalıdır. Cildin tahriş olmasını önlemek için daha yumuşak hareketler ile havlu kullanmalısınız.

Yüzde Kan Dolaşımını Hızlandırın

Sabah cildinize baktığınızda parlaklık varsa cilt yağlıdır. Sabah kalktığınızda yüzünüz fazla parlamıyor ama canlı görünüyorsa normal bir cildiniz vardır. Maden suyuyla cildinize hafif bir masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir, bu sayede cildinizi koruyabilirsiniz.

İçeriğe Göz Atın

Bakım ürünlerinin içeriği etiketinde yazılmaktadır. Cildinize uygulayacağınız ürünü satın almadan önce etiketleri mutlaka okuyun. Cilt bakım ürününün etiketinde bulacağınız birkaç kelime ürün hakkında genel bir bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.