Sömestr Dönüşü Çocukları Okula Motive Etmenin 8 Yolu

Buradasınız

Sev 02 Şubat 2018

Sömestr tatili, yoğun okul günlerinin arasında alınan en derin ve en eğlenceli nefeslerden biri aslında. Ama her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, çocukların özgürce eğlendikleri bu sayılı günlerin de bir sonu var. Ders zili yeniden çalmaya başladığında miniklerin okul hayatına motive olması için büyüklere de görev düşüyor.

1. Tatil Süresince Okul Hakkında Sohbet Edin

Tatilde olmanız çocuğunuzla okul hakkında konuşmayacağınız anlamına gelmiyor. Elbette her gün değil ama, zaman zaman onunla okul hayatı hakkında sohbetler edebilir, bu sayede okul hayatından çok fazla uzaklaşmamasını sağlayabilirsiniz.

2. Tatilden Son Gün Dönmeyin

Sömestr tatilini şehir dışında geçirmeye karar verdiyseniz, dönüşünüzü son güne bırakmayın. Okul başlamadan bir ya da iki gün önce tatili kesmeniz, çocuğunuzun rutin yaşantısına girmesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca tatil dönüş rotanızda hem kendinizi hem de çocuklarınızı güvence altına almak için Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilir, böylece ailenizin güvende olmasını sağlayabilirsiniz

3. Kitaplardan Fazla Uzak Kalmasın

Tatil dönüşü çocuğunuzun birden bire defter ve kitaplarla savaş haline girmemesi için tatil boyunca onunla birlikte kitap okumaları yapın. Bu sayede miniğiniz en azından kitaplarla haşır neşir olmaya devam eder.

4. Yeni Dönem Alışverişi ile Motive Edin

Yeni kitap, defter, kalem, silgi gibi alışverişleri onunla birlikte yaparak onu ikinci okul dönemi için motive edebilirsiniz. Abartmadan yapacağınız bu mini alışveriş sayesinde çocuğunuzun da yüzü gülecektir.

5. Okul Arkadaşları ile İletişim Kurmasını Sağlayın

Her gün beraber olan çocukların 15 gün boyunca görüşmemesi karşılıklı bir özlem yaratabilir. Bu yüzden çocuğunuzun bu tatil döneminde okul arkadaşları ile görüşmesine, konuşmasına olanak sağlayın. Hem bu şekilde okula başlama stresini arkadaşlarıyla da paylaşmış olur.

6. Kurallarınızı Uygulamaya Devam Edin

Okulda belli bir disiplin görmüş olan çocuğunuzun tatil boyunca bu kurallardan çok fazla uzak kalmasına izin vermeyin. Okula başladığında birden bire kendini kapana kısılmış hissetmemesi için minik kurallarla onun düzenini devam ettirmesini sağlayın.

7. Takvim Alın

Çocuğunuzun yaşına göre bir ajanda ya da takvim alabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz kendi sınavlarını, özel buluşmalarını, gezi programlarını programlayarak kendini yeni döneme hazırlamış olur.

8. Onu Ödüllendirin

Başarısının minik bir ödülle taçlandırılmasını kim istemez ki? Sömestr sonrası ilk okul gününün veya ilk haftanın sonunda onu sevdiği bir şeyle ödüllendirebilirsiniz

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.