Cigna Finan Hemen Bilgi Al

10 Adımda Çocuğunuz İçin En Uygun Okulu Nasıl Seçersiniz?

SEV07 Ağustos 2017

Çocuklarınızın hayatına yön verecekleri ilk yer onların okulları. Hayatı öğrenmeye başlayacakları, tüm yaşamları boyunca ihtiyaç duyacakları bilgileri alacakları ve zorluklara karşı kendilerini donanımlı hale getirecekleri ilk alan… Yazın sıcak günlerinin devam ettiği şu günlerde birçok ebeveynin aklında ise aynı soru var, hangi okul çocuğum için en doğrusu. Bu konu araştırılmaya başlandığında ise her kafadan bir ses çıktığı malum: “Eve yakın olması daha iyi.”, “Devlet okulunun özel okuldan neyi eksik?”, “Fatma hocanın sınıfı daha iyi oraya verin.”, “Çocuk yabancı dil mutlaka öğrensin…” Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Bunların hepsi aslında size yardımcı olunmak istenen fakat bilmeden işinizi zorlaştıran kafa karıştırıcılar. Gelin 10 Adımda çocuğunuz için en uygun okulu nasıl seçeceğinize birlikte bakalım.

1. Çocuğunuzu tanıyın

Ebeveynler için en önemli şey çocuklarını iyi tanımaktır. Böylece onların nerede daha mutlu ve başarılı olabileceğini bilirler. Okul tercihinizi yaparken öncelikle çocuğunuzun özelliklerine uygun olan okulu seçin. Listedeki birçok kafa karıştırıcı okulu da bu yol ile elemiş olursunuz.

çocuğunuzu tanıyın

2. Eve uzak ve ya yakın olması

Her zaman için “En yakın okul en iyi okuldur.” tabiri geçerliliğini sürdürüyor. Özellikle de büyük şehirlerde. Ancak yakındaki okulun eğitim olanakları yeterli olmayabilir ve bu yüzden uzaktakini tercih etmek zorunda  kalabilirsiniz. Yakın mekanlardaki okullar hem çocuğunuz hem de sizin için zamandan tasarruf demektir. Ancak tercih yaparken avantajı dezavantaja dönüştürmeyin.


3. Eğitim kadrosu

Her okulun kendine özgü bir eğitim kadrosu vardır. Okulun iyi olması da genelde eğitim kadrosu ile doğru orantılı olmaktadır. Sizin sorumluluğunuz ise en iyiyi ve uygunu bulmak ve okulu bu doğrultuda seçmektir.

eğitim kadrosunun önemi

4. Çocuğunuz her yıl öğretmen değişimine maruz kalmasın

Bu madde en önemli detaylardan birisi. Çünkü her yıl öğretmeni değişen bir eğitim sisteminde çocuklar verim alamazlar. Öğretmenin ve çocukların birbirlerine adapte olamamaları eğitimde aksamalara neden olabilir. Tam tersi durumlarda ise öğretmen çocukları tanır ve herhangi bir olumsuz  durumda çocuklara nasıl yaklaşması gerektiğini bilir. Okul tercihinizi yaparken bunu da göz önünde bulundurun.

5. Okulun eğitim sistemi

Çocuğunuzun teneffüs süresi, ders saatleri, hangi derslere gireceği, kaç öğretmenden eğitim alacağı, okul materyalleri… Bu özellikler ve daha fazlası sizin bakmanız gereken önemli  kriterler. Çocuğunuzun okula uygunluğunu da bu şekilde rahatlıkla ölçebilirsiniz. Sanatsal veya sayısal yönü ağır ise ona uygun eğitim veren bir okul seçebilirsiniz. Böylece çocuğunuz, kendisini daha mutlu hissedecek ve daha hızlı öğrenecektir.

6. Sınıfın kalabalıklığı

Sınıf ne kadar kalabalık olursa öğretmen öğrenciye o kadar uzak olur. Bu durum aynı zamanda öğretim kalitesinin de önemli bir belirleyicisidir. Genelde özel okullarda sınıflar bu doğrultuda hazırlanıyor ve ortalama 20 kişilik kontenjanlar oluyor. Ama devlet okulunun  eğitimini beğendiyseniz ve “Çocuğum da yapar.” diyorsanız, bu sizin için büyük bir sorun teşkil etmeyecektir.

7. Yabancı dil eğitimi

Artık günümüzde yabancı bir dili bilmenin önemi tartışılmıyor. Herkesin bileceği üzere en iyi ve kalıcı eğitim çocuk yaşta alınan eğitimdir. Çocuğunuz bu eğitimi nasıl almaya başlarsa o şekilde de düzenini oturtacaktır. Büyüdükten sonra kurslar ile dil eğitimi aldırmak istemeniz çocuğunuzu zorlayacaktır. Bu yüzden yabancı dil eğitimi olan bir okulu tercih etmeniz önemlidir.

8. Okul içinde aktivite

Çocuk gelişimindeki en önemli öğelerden biri katıldığı aktivitelerdir. Sosyal aktiviteler onu ilerideki sosyal hayatına hazırlar ve bulunduğu ortamı sevip verim almasına da yardımcı olur. Etkinliklerin çok olması demek okulun öğrenciye bir şeyler kazandırmak istemesinin en önemli  kanıtıdır. Böylece, okul sadece zihinsel değil fiziksel olarak da çocuklara bir şeyler katmış olur.

9. Beslenme sorunu

Aileler, yoğun programlarından ötürü kimi zaman çocuklarına beslenme hazırlamayı unutuyor veya onların saatine yetişemiyorlar. Bu yüzden birçok aile okul seçimi yaparken çocuklarının nasıl bir beslenme alacağına da dikkat ederler. Özellikle sağlıklı besinler vermeye özen gösteren okullar, tercih sıralamasında üste çıkacaklardır.

beslenme sorunu

10. Okul güvenliğine dikkat edilmeli

Yanlarında olmadığınız her an içinizin rahat etmesi amacıyla güvenliği iyi olan bir okul seçilmelidir. Aileler bu doğrultuda okula güvenebileceklerini bilmeli aynı zamanda “çocuğum nerede veya herhangi bir olumsuzluk  karşısında korunuyor olacak mı?” diye düşünmek zorunda kalmayacaklardır.

okul güvenliği

Çocuğunuzun okulunu seçmek kadar onu hayatın zorluklarına karşı hazırlamak ve korumak da sizin göreviniz.  Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası ile bu konudaki endişelerinizi ortadan kaldırabileceğiniz gibi Cigna Finans’ın kırtasiye alışverişlerinde %15, dil, bilgisayar ve hobi kurslarında %50’ye varan indirim gibi Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

Eğitim Sigortası Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur