Çocuklarda Özgüven Artırmanın Yolları

Buradasınız

Sev 06 Ağustos 2017

Çocukların toplum içinde kendini ifade edebilmesi ve hayallerini gerçekleştirebilmesi için özgüven sahibi bireyler olarak büyümeleri çok önemli. Peki ama nasıl? İşte çocuklarda özgüven artırmanın yolları...

1. Güvenli ve Sevgi Dolu Bir Atmosfer

Çocuklar, güvenli hissettikleri sevgi dolu bir aile ortamında kendilerini hiç zorlanmadan ifade edebilirler. Haliyle böyle bir ortam özgüven eksikliğinin en önemli nedeni olan iletişim kurma probleminin de önüne geçer. Çocuklar ancak bu şartlarda kendine güven duygusunu geliştirebilir.

2. Çocukları Ciddiye Almak ve Söylediklerini Dinlemek Çok Önemli

Problem sizin gözünüzde ufak da olsa çocuğunuzu ciddiye almalı, sorunlar onun gözünde büyümeden hemen harekete geçmelisiniz. Ciddiye alındıklarını küçük yaşlardan itibaren hisseden çocuklar çok daha özgüvenli oluyor.

3. Sorumluluk Vermekten Çekinmemek

Yaşını ve psikolojisini dikkate alarak çocuğunuza belli başlı sorumluluklar verebilirsiniz. Üzerine yüklenen sorumlulukların da desteğiyle çocuklarda özgüven hızla artıyor. Sorumluluklarını yerine getirirken onu dikkatle izlemeli, uygun gördüğünüz yerlerde desteğinizi esirgememelisiniz. Unutmayın ki yapılan araştırmalar, sorumluluk bilinciyle özgüven arasında çok net bir bağ olduğunu ortaya koyuyor.

4. Çocuklar Takdir Edilmeyi Bekler

Çocuk psikolojisi tahmin ettiğinizden çok daha karmaşık... Eğer çocuğunuz herhangi bir şey üzerine emek harcıyorsa, netice ne olursa olsun onu takdir etmelisiniz. Sonucu başarısız da olsa çabaladığı konu hakkında olumlu geri bildirimler almak onun motivasyonunu ve özgüvenini artıracaktır.

5. Hatalara Karşı Tahammülsüz Olmayın

Ufacık bir kusuru bile büyütecek kadar mükemmelliyetçi bir anne baba olmanın, iki tarafa da bir faydası yok. Çocuklar da herkes gibi yaptığı yanlışlar sayesinde doğruları öğreniyor. Hatalara sinirlenmek yerine, karşılaştığı sorunlarla ne şekilde baş etmesi gerektiğini ona göstermelisiniz. Bu tutum sayesinde çocuklarda özgüven artar. Ebeveynlerin hayata bakışının çocukları ne denli etkilediğini sakın aklınızdan çıkarmayın.

6. Kıyaslamaktan Vazgeçin

Çocuk psikolojisi kural 1: Hiçbir çocuk başkalarıyla kıyaslanmaktan hoşlanmaz! Onu sürekli kardeşiyle, arkadaşıyla veya kendinle kıyaslarsanız bir süre sonra çekingen, hırçın ve tahammülsüz olabilir. Bu gibi iletişim sorunları da psikologlara göre özgüvenli bir birey olmanın önündeki en büyük engellerden.

7. Duygularını İfade Etmelisiniz

Eğer ebeveynler çocuklarına duygularını çekinmeden ifade ederse çocuklar kendilerini çok daha özgür ve değerli hisseder. Bu da hem sosyal çevrelerini hem de dünyaya olan bakışlarını değiştirerek özgüvenli olmalarına yardım eder.

8. Özel Alanına Saygı Gösterin

Henüz çok küçük yaşlardan başlayarak çocuğunuza onun kendi sınırları, koruması gereken bireysel alanları olduğunu hissettirmelisiniz. Örneğin iki yaşında olması odasına girerken kapıyı tıklatmayacağınız anlamına gelmez. Bu gibi gözden kaçan ayrıntılar çok daha özgüvenli olması için büyük önem taşıyor.

Tüm bunlara ek olarak eminiz ki sen de her ebeveyn gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Tam ihtiyacınız olan Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile QNB Sigorta’nın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. Kırtasiye alışverişlerinde %15, dil, bilgisayar ve hobi kurslarında %50’ye varan indirim fırsatları da sizi bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.