Şekerleme Yapmak İyi mi Yoksa Kötü mü?

Buradasınız

Sev 25 Ekim 2017

Kaliteli bir hayat, sağlıklı bir uyku düzeniyle doğrudan bağlantılı. Uyurken vücut kendini tazeliyor, beyindeki gereksiz bilgiler temizleniyor, hormonlar dengeleniyor. Peki ama öğle uykusu adıyla bilinen şekerleme de gece uykusu kadar faydalı mı? İşte uzmanlara göre şekerlemenin faydaları…

1. Stres ve Endişeyi Önlüyor

Kalabalık, yoğun iş temposu ve günlük problemler uykusuzlukla birleşince vücuttaki stres hormonu olan kortizol seviyesi zararlı boyutlara ulaşıyor. Bu da kendinizi bitkin, sinirli ve huzursuz hissetmenize neden oluyor. Halbuki ilacınız belli: Kısa da olsa öğle uykusuna yatmak! Uyurken kan basıncı ve stres seviyesi düştüğü için 20 dakikalık bir şekerleme sonrasında bile kendinizi çok daha sağlıklı hissetmeye başlarsınız. Unutmayın ki stres vücuttaki hücrelere hasar verdiği için sadece ruhsal değil fiziksel sağlığı da olumsuz etkiliyor. Kronik yorgunluk ve huzursuzluk kanser gibi ciddi hastalıkların da tetikleyicisi. Bu nedenle kansere karşı sağlıklı günlerden itibaren önlem almak oldukça önemli. Size bir tavsiyemiz var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi kötü günlere karşı güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Zihinsel Aktivitelere Hız Katıyor

Şekerlemenin faydaları saymakla bitmiyor. Araştırmalara göre gün içinde 60-90 dakika aralığında yapılan, İspanyol kültüründe “siesta” adıyla bilinen öğle uykusu, zihinsel aktivitelere hız katıyor, hafızayı güçlendiriyor. Nasıl 6-8 saat süren gece uykularında gün içinde öğrendikleriniz pekişiyorsa, ortalama bir-bir buçuk saatlik öğle uykuları da algıyı güçlendiriyor, gün içi aktivitelerinizi daha verimli kılıyor.

3. Kalbe Faydalı

Araştırmalara göre uyku düzeni ve kalp sağlığı arasında ciddi bir bağlantı var. Tıpkı gece uykuları gibi öğle uykuları da kalp sağlığını koruyor, kalp krizi riskini azaltıyor. Nasıl ki geceleri saat 03:00 civarındaki derin uyku çok önemliyse, öğleden sonra 14:00-15:00 aralığındaki uyku da kalp sağlığı için en az gece uykusu kadar önemli.

4. Yeme-İçme Alışkanlığınızı Düzenliyor

Sağlıklı uykunun büyük rol oynadığı konular arasında yeme-içme düzeni ve kilo kontrolü de ön plana çıkıyor. Çünkü uykusuzluk ve yorgunluk, vücudunuzun enerji ihtiyacını artırdığı için açlık hissinin yanı sıra şekerli gıda eğilimini de artıyor. Şekerleme yapmak açlık hissini azaltıyor ve sağlıksız gıda tüketme isteğinizi kontrol altına alıyor. 10 dakika ve üstü şekerlemelerle bile farkı hissetmek zor değil…

5. Çok Daha Dinç Hissettiriyor

Düzenli yapılan şekerlemeler dikkat artırdığı, motor becerileri kuvvetlendirdiği ve yorgunluğu önlediği için kendinizi çok daha enerjik hissetmenizi sağlıyor. Yapılan deneylere göre 20 dakikalık bir öğle uykusu 200 mg kafeinden ve egzersizden daha fazla enerji veriyor. Siz de enerjiyi tüm bedeninizde hissetmek istiyorsanız öğleden sonra belli bir zaman dilimini (fazla abartmamak şartıyla) siesta yaparak geçirebilirsiniz. Çünkü şekerlemenin faydaları ancak düzenli yapıldığında ortaya çıkıyor.

Kaliteli Şekerleme Hangi Koşullarda Olmalı?

Güzel bir şekerleme yapmak için ihtiyacınız olanlar;​

  • Öğleden sonra saat 14:00-15:00
  • Sessiz ve havadar bir oda
  • Rahat bir yatak
  • Mümkün olduğunca az ışık
  • Tercihen uyku bandı
  • 30-60 dakika

İyi uykular dileriz!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.