Sarılmanın Vücudumuz Üzerindeki 7 İnanılmaz Etkisi

Buradasınız

Sev 21 Ocak 2018

İçten ve sevgi dolu bir kucaklaşmanın yerini dünyada hiçbir şey tutamaz. Dünyanın her bölgesinde bir sevgi gösterisi olarak kabul edilen ve çeşitli araştırmalarda insan vücudu üzerindeki pozitif etkileri ortaya konan sarılma hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda. Dünya Sarılma Günü'nde sevdiklerinize kocaman bir kucak vermeye ne dersiniz?

Stresi ve kaygıyı azaltır

Sarılmak sizi rahatlatarak stresinizi ve kaygınızı azaltır. Sıkıntılarınızdan ve kafaya taktığınız şeylerden sizi uzaklaştırarak bir huzur duygusu verir.

Oksitosin salgılatır

Oksitosin karşınızdaki kişi ile bağ kurmanızı sağlayan ve sizi rahatlatan bir hormondur. Ne kadar sıkı sarılırsanız o kadar çok bağlanırsınız. Sarılmak ve sevginizi en içten haliyle karşınızdaki kişiye hissettirmek çok keyifli. Sevdiklerinizin yüzünde oluşacak bir gülümsemenin dünyalara bedel olması için ona sarılmanın ötesinde Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırın, onları olası kazalara karşı da uzun süreli koruyun.

Bağışıklık sisteminizi canlandırır

Bir kişiye sarıldığınızda salgıladığınız oksitosin hormonu enfeksiyon ve zararlı maddelerle savaşma konusunda oldukça başarılıdır. Yani ne kadar çok sarılırsanız o kadar sağlıklı olursunuz.

Acıyı azaltır

Sarılmak acıyı büyük oranda hafifletir. Bunun sebebi ise yine oksitosin salgılamamızdır. En ufak bir ağrımız olduğunda hemen ovalama ihtiyacı duyarız. Bu ovalama işlemi de oksitosin salgılamamızı sağlar. Sarıldığımızda ise çok fazla salgılanan bu hormon ile acılar yok olup gider.

Kalp hastalıklarına iyi gelir

Oksitosin hormonunun verdiği rahatlık ve kaygılardan uzaklaşma hissi sizi kalp hastalıklarına yakalanmaktan korur. Mutlu, rahat ve huzurlu oldukça kalbiniz de rahatlar. Düzenli olarak sarılma fikri artık pek uzak değil

Anlamlı ilişkiler kurmanızı sağlar

Dokunmak, öpmek, koklamak karşı taraf ile kurabileceğimiz en sıcak iletişim şekillerindendir. Bu iletişim yadsınamayacak kadar güçlüdür. Bir insana içten ve sıcacık bir şekilde sarıldığınızda kurduğunuz bağ ilişkinizin daha sağlam ve anlamlı olmasını sağlayacaktır.

Kan basıncı düzenleniyor

Sarıldığımızda sinirlerimizden beynimize bazı sinyaller gider ve vücudumuzdaki kan basıncı yavaşça düşer. Bu insanların hayvanları sevdiğinde de olan bir durumdur. Dokunmak ve hissederek iletişim kurmak sadece insan ruhuna değil aynı zamanda insan bedenine de iyi gelir. O zaman kalkın ve sevdiğiniz insana sıkıca sarılın…

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.