Çağın Hastalığı Reflüden Korunma Yolları

Buradasınız

Sev 18 Kasım 2017

Ülkemizde ve dünyada en sık görülen hastalıklardan biri de reflüdür. Günlük hayatı oldukça zorlaştıran ve birçok farklı etmeni içerisinde bulunan bu hastalıktan kurtulma yolları da doğru seçimleriniz ile sizin elinizde. İşte reflüden korunma ve sağlıklı yaşamı sürdürme yolları...

Asit, Baharat, Yağdan Uzak Durun

Yemek borusunun altında yer alan kapakçığın meydana gelen bir sorun nedeniyle doğru çalışmaması ve bu nedenle besinlerin, mideden yemek borusuna geri kaçması olarak da bilinen reflü, farklı endikasyonlarla kendisini belli ediyor. Reflüye neden olan faktörlerin başında yeme alışkanlığı ve bazı besinlerin sıkça tüketilmesi geliyor. Bunun için reflüyü tetikleyen kahve, çikolata, yağlı yiyecekler ile portakal, greyfurt gibi asitli ve baharatlı besinlerden mümkün olduğunda uzak durmak gerekiyor.

Doğru Seçim Yapmak Elinizde

Hayatın birçok aşamasında yapılan doğru tercihler istenilen sonucu vermeye yeter. Reflü gibi hayatı olumsuz etkileyen hastalıklara karşı da atacağınız küçük adımlarla etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu doğru seçimlerin arasına Benim Seçimim Hayat Sigortası’nı da katın ve mutlu ve sağlıklı yaşamınıza kalıcı olarak devam edin.

Erken Tanı Çok Önemli

Sağlığınızla ilgili en doğru ve net kararı doktorunuz verecektir. Ancak siz de bunun öncesinde vücudunuzu dinleyerek en küçük bir değişiklik ya da sıkıntı hissettiğinizde doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu yolla reflüyü de erken bir evrede tanılayarak hızla önlem alabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Hayat Tarzınızı Değiştirin

Reflü, beslenme alışkanlıklarının dışında hayat tarzıyla da çok yakından ilişkili bir hastalıktır. Sigara, alkol, uykusuzluk gibi sağlığınızı doğrudan etkileyen durumları değiştirmeli ve yaşam standardınızı buna göre ayarlamalısınız. Bu yolla reflüden de korunmanız mümkün olabilir.

Az Ama Sık Sık Yiyin

Tıpkı diyabet hastalığında olduğu gibi reflüde de tüketilen besinlerin türüyle birlikte nasıl tüketildiği de son derece önemlidir. Reflü iseniz gün içerisindeki besin tüketimlerini sıklaştırmalı ama porsiyonlarınızı buna göre azaltmalısınız. Midenizi şişirmeden ve yormadan daha az yemeli, sık sık bir şeyler tüketerek de asit üretimini azaltıcı bir yol izleyebilirsiniz.

Aşırı Kilo Almayın

Sağlığımız için atacağımız en önemli adımlardan biri aşırı kilodan uzak durmaktır. Reflünün de en sevdiği kişiler arasında aşırı kilolular hatta obezler bulunmaktadır. Kilonuzu azaltarak ve dengede tutarak reflüden kendinizi koruyabilirsiniz. Bazı kilolu bireylerin, 10-15 kilo arasında bir kayıpla birlikte reflüden kurtuldukları bilinmektedir.

Giyiminize Dikkat Edin

Özellikle bel çevrenizi saracak, sıkacak dar giysilerden ve kemerlerden uzak durun. Göbek bölgesini gereğinden fazla sıkıştırdığınız zaman reflüye sebep olan miden geri kaçan asit oranı artabilir ve bu da sizi olumsuz etkileyebilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.