Günlük Hayatı Tehdit Eden Büyük Tehlike: Panik Atak

Buradasınız

Sev 20 Kasım 2017

Yoğun çalışma temposu, uykusuzluk, stres, iş hayatı derken hayatımızı tehdit eden en büyük sorunlardan biri Panik Atak oluyor. Yüksek tansiyonlardan biraz uzak durmak ve sağlığımızı tehlikeye atmamak adına Panik Atağı hayatımızdan çıkarmak ise bizim elimizde. İşte Panik Atağa dair ilginç bilgiler...

Aniden Ortaya Çıkıyor

Panik atak, genel olarak aniden ortaya çıkan korku, sıkılma, bunalma, sıkıntı hali olarak adlandırılıyor. Bir anda meydana gelen nöbetler halinde kendisini gösteriyor. Diğer psikolojik hastalıklara oranla aniden ortaya çıkıp bir anda kaybolması ile farklılaşıyor. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Gelecekte Sağlıklı Olmak Sizin Elinizde

Ruh sağlığımızı korumak ve huzurlu bir yaşam sürmek geleceğimiz için oldukça önemli. Siz de Benim Seçimim Hayat Sigortası’nı bugünden yaptırarak hayatınıza yeni bir yön verin ve olası hastalık günlerine karşı önlem alın. Detaylı bilgi için.

Gençlik Yıllarında Başlıyor

Yapılan araştırmalar panik atağın gençler arasında daha fazla görüldüğünü ve genel olarak bu yıllarda başlayarak tüm hayat boyunca devam ettiğini gösteriyor. Atak nöbetleri bu yıllarda başlayarak orta yaşlarda daha da artabiliyor.

Her Şey Tetikleyebilir

Panik atak olan kişilerde, ani atakların ortaya çıkması için hemen hemen her şey bir tetikleyici görevi görebilir. Örneğin kapalı bir mekan, yeni bir toplantı, topluluk önünde konuşma, hastalıklar, stres, trafik gibi birbirinden bağımsız birçok olay bir anda atağın başlamasına neden olabilir.

Atak Sırasında Neler Yaşanıyor?

Panik atak sırasında ortaya çıkan durumlar kişiden kişiye göre değişse de genel olarak nefes darlığı, bağırma, çarpıntı, aşırı terleme, titreme, ani üşüme ya da ateş basması, kontrol kaybı gibi semptomlar görülebiliyor. Tüm görülen etkilerin temelinde ise korku hali yatıyor. Panik atak nöbetleri genel olarak 15-30 dakika arasında sürüyor.

Sosyal Hayatı Etkiliyor

Panik atak hastalığı olan bireyler, günlük yaşamlarına adapte olma ve hayatın içerisine karışma durumlarında büyük sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Hemen her yerde ve her an karşılaşabilecekler ataklar sebebiyle sosyal hayatın içerisine karışmaktan korkuyorlar. Panik atak, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen ve düşüren hastalıklardan biri.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.