Kedi ve Köpek Sahiplerinin Yaptığı 10 Hata

Buradasınız

Sev 10 Kasım 2017

Kedi ve köpek sahiplenmek belki de dünyanın en güzel şeyi… Fakat sahiplendikten sonra her ne kadar onun sağlık kontrolleriyle, yeme-içmesiyle yakından ilgilensek de yeri gelince bazı basit ama önemli hatalar yapabiliyoruz. İşte kedi köpek bakımı konusunda en sık yapılan 10 hata!

1. Hemen İkinci Bir Evcil Hayvan Sahiplenmek

Barınaklardan hayvan sahiplenenler ilk yavruları daha eve alışmamışken bir anlık hevesle hemen başka bir kedi veya köpeği sahiplenmeye girişebiliyorlar. Yeni bir evcil hayvan sorumluluğunu almadan önce, hem siz hem de evinizdeki kedi veya köpek buna hazır olmalı. Tabii cüzdanınız da…

2. Kucaklamak ve Öpmek

Her ne kadar sevgi patlaması yaşadığınız için kedinizi veya köpeğinizi kucaklayıp öpmek isteseniz de farkında olmadan onları strese soktuğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü bu tarz davranışlara hayvanlar aleminde rastlamak mümkün değil...

3. Cezalandırmak

Ceza, yalnızca insan değil hayvan psikolojisi için de çok zararlı. Çünkü ceza yöntemi istenilen şeylerin öğretilmesinden ziyade korkuya karşı duyarsızlaşmaya neden oluyor. Bu durum da işleri daha karmaşık hale getirmekten başka bir şeye yaramıyor.

4. Doğrudan Gözlerinin İçine Bakmak

Hayvanlar dünyasında da bu hareket kavga ve tehlike sinyalleri anlamına geliyor. Kedi veya köpeğinizin gözlerinin içine bakmak onları sinirlendirebilir.

5. Sosyalleştirmemek

Kedi köpek bakımı konusunda en büyük hatalardan biri onların da sosyalleşmeye ihtiyaçları olduğunu unutmak. Sosyalleşmek insanlar kadar hayvanlar için de çok önemli. Aksi halde kediniz veya köpeğinizde agresif davranışlar gözlemleyebilirsiniz. Onları insanlarla, diğer dostlarıyla, doğayla veya şehir hayatıyla tanıştırmaktan çekinmeyin.

6. Uzun Süre Yalnız Bırakmak

Kedinizi veya köpeğinizi evde yalnız bırakmak beraberinde birtakım ciddi problemlere sebep olabiliyor. Örneğin tuvalet veya yemek sorunu yaşayabiliyorlar. Diğer taraftan yeterli alanları olmadığı için hareket edemeyebiliyor veya aşırı yalnızlık nedeniyle depresyona girebiliyorlar.

7. Aşırı Ödül

Evcil hayvan sahipleri yoğun sevgileri nedeniyle çoğu zaman da aşırı ödül verme hatasına düşüyorlar. Onları eğitmek ve eğlendirmek istiyorsanız her şeyin dozunu bilmeniz gerek. Yani bolca mama veya şekerleme sadece anlık olarak işe yarıyor.

8. Evcil Hayvan Dostu Ev Eşyaları Şart!

Kedi köpek bakımında onların konforunu, güvenliğini, sağlığını düşünen ufak düzenlemeler onların ev hayatındaki hali için çok önemli. Örneğin tehlikeli kimyasalların kaldırılması, rahat bir uyku yatağı, kapı ve pencere güvenliği vs vs…

9. Her Değişikliğe Karşı Dikkatli Olmamak

Kedileri de köpekleri de çok yakından gözlemlemek, bedenlerindeki ve psikolojilerindeki her türlü değişikliğe karşı tetikte olmak gerekiyor. Böylece ani bir fiziksel hastalığa, depresyona karşı erkenden harekete geçebilirsiniz. Düzenli sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmak her zaman yeterli değil. Kendi çocuğunuz gibi her gün onların mutluluğunu düşünmelisiniz…

10. Aynı Komut İçin Farklı Kelimeler Kullanmak

Aynı komut için farklı kelimeler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu, kafalarının karışmasına neden olabilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.