Hayatınızın Akışını Değiştirecek İlginç 10 Bilgi

Buradasınız

Sev 20 Aralık 2017

Günlük hayatınızda karşınıza çıkan ufak sorunların aynı zamanda yardımcı çözümleri de mevcut. Öğrendiğiniz zaman sizi hem daha mutlu hem de daha sağlıklı kılacak püf noktalarını duymaya ne dersiniz? İşte hayatınızın akışını değiştirecek ilginç 10 bilgi…

Domatesleriniz çabuk çürümesin

Domateslerin çabuk çürümesini önlemek için koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekir. Bu sayede domatesin koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur. Ayrıca domatesler oda sıcaklığında buzdolabında olduğundan daha uzun süre dayanır.

Patatesleri temizlerken...

Patatesi önce kaynar suya sonra da buza koyarsanız kabuğundan kolayca ayırabilirsiniz. Patateslerin kahverengiye dönüşmesine neden olan asıl mekanizma bitki dokularının çoğunda bulunan polyphenol oxidase isimli enzimdir. Patatesleri doğradıktan sonra soğuk suda bekletirseniz kahverengileşmesini önlersiniz.

Parmağınıza kıymık batarsa

Parmağınıza batan kıymık acıya ve zonklama tipi ağrıya neden olabilir. Zarar görmüş bölgenin üzerine iyice olgunlaşmış bir muzun birkaç dilimini koyun ve bir bandajla kapatın. Muzun içindeki enzimler ciltteki yabancı maddenin çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Bardak izinden kolayca kurtulun

Kağıt havluya bir iki kaşık mayonez sürüp izin üstünden geçin. Ardında 10-12 dakika beklediğinizde iz tamamen ortadan kaybolur. Şayet kaybolmaz ise bu süreci birkaç kez daha tekrarlayın.

Uzun ömürlü süt

Süt her yaşta tüketilmesi gereken maddelerden biridir. Bebeklerin, yaşlıların ve anne adaylarının süte gereksinimi fazladır. Bu derecede faydalı bir besin olan süte birazcık karbonat atarsanız hem bozulmaz hem de çabuk hazmedilir.

Çayın bilinmeyen kullanımları

Kullanılmış çay poşetini soğuduktan sonra güneş yanığı ve böcek ısırıklarını iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Ya da gözlerinizin üzerinde biraz bekleterek yorgunluk izlerinizi silebilirsiniz.

Buzdolabındaki kokulara son

Buzdolabındaki kokular her bireyin zaman zaman yaşadığı mutfak problemlerinden biri durumunda. Kokuyu gidermek için 1 kase sütü buzdolabına koyup, birkaç gün bekletin ve sonra kullanmadan atın, kokunun azaldığını göreceksiniz.

Sağlık dostu yoğurt

Eğer her gün bir kase yoğurt yerseniz hastalanma riskinizi yarı yarıya indirebilirsiniz. Midenizin ve bağırsaklarınızın dostu olan yoğurt, B1, B2, A ve C vitaminlerinin yanında fosfor, kalsiyum potasyum, magnezyum ve demir içeriği zengin bir besindir.

Burnunuz tıkalıysa

Bir kaba ılık su koyun ve içine biraz tuz dökün. Bu tuzlu suyu hafifçe burnunuza çekip bırakın. Tuzlu su burundaki damarları rahatlatacak. Burnunuz açılacak ve rahatça nefes alabileceksiniz.

Ağız kokusuna çözüm

Ağız kokusunun sebebi çoğunlukla susuzluktur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen iki bardak su için. Eğer ana yemeğinizin yanında maydanoz varsa mutlaka tüketin. Çünkü maydanoz nefesi anında yenileyici özel kimyasallar içerir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.