Gluten Tükettiğimizde Vücudumuzda Neler Oluyor?

Buradasınız

Sev 18 Ağustos 2018

Son yıllarda glutensiz ürünler hızla yaygınlaşıyor; çünkü günümüzde pek çok kişi gluten hassasiyeti şikayetinden yakınıyor. Peki vücudun gluten içeren besinleri tolere edememesi olarak tanımlayabileceğimiz bir tür gıda alerjisi olan gluten hassasiyetine sebep olan etkenler ne? Böyle bir rahatsızlığımız olmasa bile ekmek, hamur işleri ve işlenmiş/paketli gıdalar tüketmek vücudumuzda nasıl etkiler bırakıyor?

Gaz Sancısı ve Şişkinlik Gibi Belirtileri Var

En basit anlatımıyla gluten bağırsaklarda parçalanamayan bir madde olduğu için, hamur işi, ekmek ve işlenmiş gıdaları çok fazla tükettiğinizde karnınızda şişlik, ödem ve gaz sancıları yaşamak kaçınılmaz hale geliyor.

Bağırsak Duvarına Zarar Veriyor

Gluten, sadece gluten hassasiyeti bulunanlarda değil tüm insanlarda sindirim sisteminin yapı taşlarından olan bağırsak duvarına zarar veriyor. Ve fazla gluten tüketimi, özellikle HLA-DQ2 ve HLA-DQ8 genlerini taşıyan, yani gluten hassasiyeti bulunan kişilerde bağırsaktaki toksik maddelerin sızmasına sebep olabiliyor.

Dikkat Bozukluğuna Yol Açıyor

Vücutta stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun artmasına dolaylı olarak neden olan gluten, dikkat bozukluğu ve uyku kalitesinde düşüşe neden olabiliyor. Amerika’da yapılan araştırmalarda öğle yemeklerinden gluten içerikleri çıkarılan öğrencilerin akademik başarılarının hissedebilir şekilde artması da bunu gösteriyor.

Bağımlılık Yaratıyor

Günümüzde sürdürülen pek çok bilimsel araştırma glutenin bağımlılık yapıcı etkilerinin olduğuna işaret ediyor. Bunun sebebi ise glutenin parçalanması ile ortaya çıkan küçük protein yapıları olan peptidlerin, beyindeki bağımlılıkla ilgili olan bölgeyi uyarması. Ayrıca glutenin yarattığı bağımlılık belirtilerinin, şeker bağımlılığıyla benzerlikler gösterdiği de belirtiliyor.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

Gluten, çölyak başta olmak üzere birçok oto-immün hastalığın da sebepleri arasında sayılıyor. Bu hastalıklar en fazla tiroid, lenf sistemi ve böbrek üstü bezi gibi vücut için hayati önem taşıyan kısımları etkiliyor.

Beyni Olumsuz Etkiliyor

Tıp dünyası tarafından “ikinci beyin” olarak kabul edilen bağırsaklarla doğrudan etkileşime geçen ve bu noktada bağırsakları epey zorlayan gluten, özellikle şizofreni, otizm, epilepsi gibi nörolojik kökenli hastalıkların tetiklenmesine neden oluyor. Hatta bu tip rahatsızlıklarla mücadele eden hastaların diyetlerinden glüteni çıkardıklarında önemli ilerlemeler kaydettikleri biliniyor.

Enflamasyonu Artırıyor

Glutenin en önemli zararlarından biri de vücudun hücresel boyutta yıpranmasına sebebiyet veren enflamasyonu artırmasıdır. Yani vücudumuz bir dış etkeni tehdit olarak algıladığında bağışıklık sistemini korumak için teyakkuza geçiyor ve bunun sonucunda vücutta enflamasyon meydana geliyor. Gluten, kanser başta olmak üzere pek çok cilt hastalığı ve alerjinin de sebebi olan enflamasyonun en önemli nedenlerinden biri olarak görülüyor. Kanserden korunmak için glutensiz beslenmeye geçmenin yanı sıra Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi ve sevdiklerinizi olası bir hastalık durumu için en baştan güvenceye alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.