Depresyonla Mücadele Etmenin 8 Etkili Yolu

Buradasınız

Sev 17 Şubat 2018

Giderek dijitalleşen ve hızlanan, teknolojinin her geçen gün etkisini artırdığı hayatlarımız, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Stresin etkisini daha fazla gördüğümüz, daha çok yorulduğumuz, daha az dinlenip spor yapamadığımız, iyi beslenemediğimiz her gün özellikle psikolojik hastalıklarla olan etkileşimimizi artırıyor.  Modern zamanların hastalığı olarak da ifade edilen depresyon ise yaşam kalitemizi düşüren en önemli hastalıklardan. İşte depresyonla mücadele etmenin 8 etkili yolu.

Kendinizi kabullenin ve başaracağınıza inanın

Mücadelenizin hakkını vermek istiyorsanız, öncelikle kendiniz hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi yeniden gözden geçirin. Bu zamanların sizde tamamen kronikleşmesine izin vermeden daha mutlu ve stressiz olacağınıza inanın, kendinizi ve yaşadıklarınızı kabullenin.

Depresyon döngüsünü unutmayın

Duygu durumdaki aşırılıklar yüzünden yaptığınız normal aktivitelerin sizi bunaltması ve durduk yere canınızı sıkması çok normal. Ama emin olun bu durum geçici olacak. Bu yüzden biraz daha sabredin. Bu kısır döngü içerisinde kendinizi daha fazla kapana sıkıştırmayın ve çok daha güler yüzlü kalmaya çalışın.

Depresyon, her an ve her yerde sizin de başınıza gelebilir. Böyle bir acil durumda ihtiyaç duyacağınız desteği Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası ile alabilirsiniz. Acil durumlarda günlük para ödemesi de yapan bu sigorta ile yaşamınızı şimdiden güvence altına alabilirsiniz.

Sevdiklerinize sırtınızı dönmeyin

Can sıkılmalarının sürekli arttığı, anlık öfkelerin çoğaldığı ve her an baskıda hissedilen süreçlerde genellikle yakın çevrelerde kopmalar yaşanır. Bu durumu iyi yönetebilirseniz oldukça rahat bir şekilde sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yüzden sevdiğiniz insanların sıcacık bir tebessümünden kendinizi mahrum bırakmayın.

D vitaminini terk etmeyin

Uzmanlara göre D vitaminin eksikliği, zamanla bireylerdeki depresyon belirtilerini arttırmaktadır. Dengesiz ve sağlıksız beslenmek ya da D vitamininden yoksun bir yeme alışkanlığına sahip olmak mücadelenizde size köstek olabilir. Bu yüzden yeme alışkanlıklarınıza D vitamini bakımından zengin yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

Yeterli miktarda uyumayı göz ardı etmeyin

Yoğun yaşantınız, uyku kalitenizde düşüşlere sebep olabilir. Uyku kalitenizin düşüşü ise tamamen depresif belirtilerinizin tetikleyicisi niteliğindedir. Bu durumu tamamen ortadan kaldırmak adına günde ortalama 7-8 saat uykuya ayırmayı ihmal etmeyin.

Egzersiz yapmayı bırakmayın

Sürekli kapalı ortamlarda kalmak ya da hayatın bir süre sonra rutine bağlanarak ekstra aktivitesiz ilerlemesi, yaşadığınız ruh halini olumsuz yerlere çekmenizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden kendinize nefes alma araları oluşturarak, düzenli yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Temposunun ya da süresinin tamamen sizde olacağı bu aktivite, sizin için antidepresan etkisi yaratacaktır.

Geçmiş ya da sorun odaklı olmayın

Geçmiş bazen sorunun kendisi bazen de olmak istenilen yer olarak akıllarda kalabilir. Fakat her ne olursa olsun, bir daha geri gelmeyecek bir zaman dilimidir. Bu yüzden geçmiş ya da sorun odaklı olmak, depresyonla olan mücadelenizde sizi olumsuz etkileyecektir.

Hedeflerinizi gözden geçirin

Depresyondaysanız, bir zamanlar keyif aldığınız aktiviteler sizin daima kurtarıcınız olacaktır. Biraz daha özveri ile kendinize sizi zorlamayacak, uygulanası hedefler koyun. Bu hedeflere ulaşmak sizi eskisi gibi heyecanlandıracaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.