Aşkı Klişelere Boğmadan En Güzel Şekilde Anlatan 10 Aşk Filmi

Buradasınız

Sev 14 Şubat 2018

Romantizm düşkünü olmayanların bile bam teline basan birçok aşk filmi var sinema dünyasında. Birkaç saatlik bir zaman dilimi içerisinde, aşkın çivisini çıkarmadan, adeta bizleri aşka aşık edecek filmleri sizler için derledik. İşte son 20 yılın en az klişe 10 aşk filmi.

1. Only Lovers Left Alive / Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (2013)

Yönetmen Jim Jarmusch'ın vampir türüne sıra dışı bir yorum kattığı film, eleştirmenlerden olumlu yorumlar almıştı. İki ölümsüz aşık ve depresif vampir olan Eve (Tilda Swinton) ve Adam (Tom Hiddleston) penceresinden karamsar bir aşk tablosu gibi görünen film, aslında izleyiciye aynı zamanda umut ışığı da veriyor.

2. The Notebook / Not Defteri (2004)

Aşkı tam anlamıyla iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir başyapıt. Bir aşk filminin izleyiciyi ters köşe yapması çok da sık rastlanan bir durum değildir, ama Ryan Gosling, Rachel McAdams, James Garner ve Gena Rowlands’ın başrolleri paylaştığı bu filmle, aşk filmlerine bakış açınız değişecek. Gerçek aşkın ömrünün ne denli uzun olduğuna tanık olacaksınız. Filmi izlerken kendinizi böyle derin ve uzun soluklu bir aşka sahip olabilmek için iç çekerken bulursanız, hiç şaşırmayın. Ayrıca siz de ömrünüzü sevdiklerinizle sorunsuz bir şekilde paylaşmak istiyorsanız, Uzun Süreli Hayat Sigortası yaptırabilir, aşkınızı ve yaşamınızı güvence altına alabilirsiniz.

3. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind / Sil Baştan (2004)

İşte size aşkı çok farklı bir yolla anlatan bir film daha. Usta oyuncular Jim Carrey ve Kate Winslet ile gerçek aşkın hem ruhta hem de hafızada ne şekilde yer edindiğine tanık olacaksınız. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü bulunan film, kült aşk filmleri arasına girmeyi başardı.

4. Love Me If You Dare / Cesaretin Var Mı Aşka? (2003)

“Arkadaşlıktan aşk doğar mı?” sorusuna mükemmel bir yanıt niteliğinde olan film, çocukluktan gelen ve safça oynanan oyunların nasıl da büyülü bir aşk oyununa dönüşebileceğini gösteriyor. Marion Cotillard ve Guillaume Canet’in başrolleri paylaştığı filmle aşk yeniden sorgulanıyor.

5. Silver Linings Playbook / Umut Işığım (2012)

Sıradan aşk filmlerinde görmeye alışık olduğumuz gerçeklikten uzak, yapmacık karakterler bu filmde kendini tam da hayatın göbeğine bırakarak kostüm değiştiriyor. Günlük hayatta her an karşılaşabileceğimiz karakterlerin serpiştirildiği film, Pat Salitano (Bradly Cooper) ile Tiffany’nin (Jennifer Lawrence) birbirlerine nasıl da umutla bağlanarak aşkı yaşadıklarını bizlere gösteriyor. Jennifer Lawrence’a Oscar kazandıran film, Bradley Cooper’a da MTV Film Ödül’ünü kazandırdı.

6. La La Land / Aşıklar Şehri (2016)

Sinemaseverlere mükemmel bir müzikal izleme şansı tanıyan La La Land, Sebastian (Ryan Gossling) ve Mia’nın (Emma Stone) Hollywood’un büyülü dünyasında yeşeren ve dört mevsimin bütün dokularını yaşayan özel aşklarını bizlere yansıtıyor. En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Müzik gibi dallarda Oscar kazanan film, Altın Küre Ödülleri’nden de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştı.

7. Brokeback Mountain / Brokeback Dağı (2006)

Aşka birçok kişinin bakamadığı bir açıdan bakan film, iki kovboyun birbirlerine duyduğu derin dostluk bağlarının nasıl da ince çizgiyi geçtiğini bizlere çok naif bir şekilde anlatıyor. Ennis Del Mar (Heath Ledger) ve Jack Twist’in (Jake Gyllenhaal) başrollerini paylaştığı film, En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo gibi birçok farklı dalda ödüle sahip.

8. The Curious Case of Benjamin Button / Benjamin Buttonın Tuhaf Hikayesi (2008)

80’lerinde bir adam olarak doğan Benjamin Button, yıllar geçtikçe gitgide gençleşirken aşkın farklı yüzlerini görüyoruz. Şefkatten tutkuya her aşamasını izlediğimiz aşk yolu, iki sevgiliyi bazen yakınlaştırırken bazen uzaklaştırıyor. F. Scott Fitzgerald’ın 1922 yılındaki çıkardığı kısa öyküden uyarlanan filmin, beş adet Oscar adaylığı bulunuyor.

9. Aşk Tesadüfleri Sever (2011)

Ömer Faruk Sorak tarafından yönetilmiş olan film, söz konusu aşk olunca illa adından söz ettirmeyi başarıyor. Çocukluktan gelen bir aşkı, tığ gibi işlenmiş bir senaryo ile bizlere aktarmayı başaran filmde Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin, unutulmaz bir aşkı gözler önüne seriyor.

10. Başka Dilde Aşk (2009)

Ağır çalışma koşullarına sahip olan bir çağrı merkezinde çalışan Zeynep, bütün gün telefonda tanımadığı insanlarla konuşmak zorundadır. Ve çok mutsuzdur. Bir gece barda tanıdığı işitme engelli Onur ile huzur bulacağını hisseder. Ve başka dildeki aşkları böyle başlar. Başrollerini Mert Fırat ile Saadet Işıl Aksoy’un paylaştığı filmin etkisinden bir süre kurtulamayabilirsiniz.

BONUS:​

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Aşk filmi deyip de Türk sineması için bir başyapıt niteliğinde olan Selvi Boylum Al Yazmalım filmini es geçmek olmaz. Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrolleri paylaştığı bu film, kendi döneminde de, günümüzde de aşkı en saf haliyle anlatmasıyla dikkat çekiyor. Özellikle müzikleriyle kulaklarımızda yer etmiş olan film, Asya ile İlyas’ın aşkını anlatıyor.

BONUS 2:​

Casablanca / Kazablanka (1942)

İkinci Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında Kazablanka’da geçen bu aşk filmi, dönemin en ünlü oyuncuları Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Claude Rains ve Paul Henreid’i seyirci ile buluşturuyor. 1943 senesinde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar kazanan film, 2002 yılında da ABD Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi filmi seçilerek farkını ortaya koydu. 1940’ların şartlarında her şeye rağmen yeşerebilmiş bir aşka tanıklık etmek istiyorsanız, bu film biçilmiş kaftan. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.