Antibiyotik Kullanırken Asla Yapmamanız Gereken 4 Şey

Buradasınız

Sev 24 Ocak 2018

Doktorunuz baş belası bir enfeksiyon için bir antibiyotik yazdı. Siz de söylendiği saatte almaya başladınız. Peki antibiyotik kullanırken yapılmaması gerekenlerden haberdar mısınız?

Prospektüsü Okumadan Yemek Yemeyin

Bazı antibiyotiklerin mideye dokunmaması için tok karnına kullanılması gerekir. Antibiyotiğinizi aç yada tok karnınıza kullanmadan önce mutlaka prospektüsü okuyun ya da bu konuyu eczacınıza danışın. Diğer taraftan olası hastalıklara karşı şimdiden önlem almayı unutmayın. Bunun için kendi seçiminize uygun olarak kişiselleştirebileceğiniz Benim Seçimim Hayat Sigortası yaptırabilir ve QNB Sigorta’nın ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.   

Probiyotiği Eksik Etmeyin

Antibiyotikler kötü bakterilerle savaşırken bağırsaktaki iyi bakterileri de yok edebilirler. Bu yüzden de bağırsak floranız bozulabilir ve ishal ya da kabız olabilirsiniz. Fakat antibiyotik kullanırken probiyotik takviyesi alırsanız bunların önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz.

Alkolden Uzak Durun

Aslına bakarsanız bilinenin aksine, antibiyotik kullanırken alkol almak ilacın etkisini azaltmaz. Ama alkol enerjinizi düşürerek hastalıkla mücadeleyi yavaşlatabilir. Yani dolaylı olarak iyileşme süreci yavaşlayabilir. Diğer taraftan pek çok antibiyotiğin mide rahatsızlığı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkileri vardır. Alkol, bu yan etkileri ikiye katlayabilir. Bunun yanında bazı antibiyotikler doğrudan alkolle kötü etkileşimde bulunarak baş ağrısına, kusmaya ve çarpıntıya sebep olabilir. Bu yüzden alkolden uzak durmakta fayda var.

Haplara Güvenmeyin

Bazı antibiyotikler kaş yaparken göz çıkarabilir. Örneğin menenjiti ya da tüberkülozu tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotik, doğum kontrol hapının etkisini azaltabilir. Dolayısıyla bu antibiyotikleri alırken mutlaka ek korunma yöntemlerinden faydalanmalı, doğum kontrol haplarının koruyuculuğuna güvenmemelisiniz. İlaçların yan etkilerini yazan prospektüsünü okumak bu yüzden çok önemli. Eğer prospektüse erişemiyorsanız ilacprospektusu.com adresinden okuyabilirsiniz.  

Not: Antibiyotikler hedeflenen bakteriyle savaşırken vücudun diğer kısımlarına zarar verebilir. Bütün antibiyotikler aynı değildir ve sizin özel hassasiyetleriniz, rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza hangisinden uzak durmanız gerektiğini mutlaka sormalısınız.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.