Ailecek Tasarruf Yapmak İçin 10 Etkili Yol

Buradasınız

Sev 04 Aralık 2017

Bazen öyle gereksiz yerlerde öyle fazla harcama yapıyoruz ki, çoğu zaman bunun farkında bile değiliz. Ama ay sonu geldiğinde de “Bu paralar nereye gidiyor” cümleleri havalarda uçuşuyor. Eğer tasarruf yapmaya niyetliyseniz önerilerimize kulak verin.

1. Elektronik ve Teknolojik Eşyalarınızın Modelini Yükseltmeyin

Teknoloji hızla gelişiyor. Diz üstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer elektronik aletler çok sık aralıklarla model yeniliyor. Hızlarına yetişmek neredeyse imkânsız. İşte siz de bu aletlerin ve teknolojinin hızına yetişmek için onlarla koşmak yerine elinizdekiler eskiyinceye ve değiştirme zorunluluğu doğuncaya kadar onları kullanmaya devam ederseniz  bütçenizde daha öncelikli şeyler için yer açılacaktır.

2. Finans Haberlerini Takip Edin

Bilgi güçtür. Konu finansa geldiğinde bilgi daha da önem kazanır. Pek çoğumuz parayla ilgili konulardan çekinir, bilgisizliğimizden utanırız. Ama bu sorunu aşmanın en iyi yolu bu konuyu gözünüzde fazla büyütmeden hakkında bir şeyler öğrenmeye başlamaktır. Bu yüzden ilginizi çekebilecek ekonomi bloglarını ve dergilerini takip ederseniz ekonomi dünyasında neler dönüyor ve siz bu konuda aileniz için neler yapabilirsiniz, öğrenebilirsiniz. Örneğin ev kredisi ödemenizin değişen faiz oranı,  vergi affı gibi konularda bilgi sahibi olarak tasarruf etme fırsatı yakalayabilirsiniz.. Finans konuları ile ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursanız kendinizi o kadar güvende hissedersiniz.

3. Paraya Meydan Okuyun

Ailecek harcadığınız her kuruşa meydan okuyun. Peki, bu ne demek? Ailedeki her bireyin aile bütçesinden harcadığı tüm paranın izini sürün ve analizini yapın; sigortalar, yemek masrafları, kredi kartları ekstreleri, ev vergisi, kablolu tv ve internet faturası, elektrik faturası, aile bireylerinin gittikleri kurslar, kıyafet alışverişleri, market alışverişi, eğlenceye harcanan paralar, bakıcıya verdiğiniz para vb… Bu liste içinden kısabileceklerinizi ya da listeden tamamen çıkartabileceklerinizi ayırın. Örneğin her ay evinize gelen ve çoğu zaman okumayı unuttuğunuz dergilerin aboneliklerini iptal ettirebilir, fazlaca abarttığınızı düşündüğünüz doğum günü giderlerinden vazgeçebilir veya her gün dışarıda içtiğiniz kahve sayısını azaltabilirsiniz.

4. Evdeki Bakım ve Onarımı Kendiniz Yapmaya Çalışın

Evde bozulması muhtemel pek çok ürünle birlikte yaşıyoruz. Bu ürünler çoğu zaman minik arızalar çıkartabildiği gibi zaman zaman da büyük sorunlar çıkarabiliyor. Büyük sorunlar için işin uzmanına başvurabilirsiniz ancak daha küçüklerini kendiniz halletmeye ne dersiniz? Örneğin yeni aldığınız bir tabloyu  asmak için kendiniz de çivi çakabilirsiniz. Ya da eteğinizdeki ufacık bir sökük için terziye koşmanız gerekmiyor. Onun yerine el becerilerinizi keşfedin ve tasarruf yapın.

5. Faturalarınızı Gözden Geçirin

İnternet, kablolu televizyon, cep telefonu, ev telefonu vesaire. Abone olduğunuz pek çok firma sürekli olarak farklı paket seçenekleri sunuyor. Bu seçenekleri arada gözden geçirmekte ve aileniz için hangi paketin en uygun olduğunu kontrol etmekte fayda var. Abone olduğunuz ama hiç takip etmediğiniz ekstra film kanallarına üyeliğinizi sonlandırdığınızda ya da evde kullanmadığınız yüksek GB’daki internet paketinizi daha düşüğü ile değiştirdiğinizde cebinize kalan para sizi mutlu edecektir.

6. Kıyafet ve Ayakkabı Alışverişinizi İyi Yönetin

Kıyafet alışverişinin aile bütçesinde açılan gediklerde hatırı sayılır bir yeri var. Ama siz para yönetimini bilen ve tasarruf konusunda kafa yoran biriyseniz, tüm ailenin kıyafet ihtiyaçlarını gözden geçirip ihtiyaçları öncelik sırasına göre listeleyerek daha sistemli bir şekilde hareket edebilirsiniz. İndirim dönemlerini takip etmeyi de es geçmeyin.

7. Düzenli Bir Yemek Planı Yapın

Tam gün çalışan çocuklu bir ailenin annesi/babası olmak aslında evdeki günlük ve haftalık yemek planının da düzenli olmasını gerektiriyor. Hafta boyunca her gün neler yenileceğini listeleyerek ve bu listeye göre evde eksik olanların alışverişini yaparak haftalık yemek giderlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

8. Mantolama Yaptırın

Doğalgaz faturaları aldı başını gidiyor. Oturduğunuz binada mantolama yoksa, faturaların daha da artması muhtemel. Bu nedenle oturduğunuz apartmanda mantolama yaptırmaya önayak olun ve komşularınıza bunun önemini anlatın.

9. Restoranda Su Sipariş Edin ve Tatlıyı Unutun

Artık ailece dışarıda yemek yemekten kaçar hale mi geldiniz? Hele ki kalabalık bir aileyseniz bu yemeklerin bütçenizi zorlaması çok normal. Bu sorun karşında elbette ki size “Yemeğe çıkmayın” demeyeceğiz. Ama çıktığınız yemekte bazı kısıtlamalara başvurmak çözüm olabilir. Örneğin çok pahalı restoranlar yerine, yine birlikte olmaktan keyif alacağınız daha uygun fiyatlı restoranları tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan içecek olarak sadece su sipariş etmek ve yemek sonrası tatlıdan vazgeçmek de aile bütçenize yıla vurduğunuzda hatırı sayılır bir katkı sağlayacaktır. Üstelik çok da sağlıklı bir alışkanlık edinmiş olacaksınız. Bir diğer seçenek de herkese birer porsiyon yemek söylemek yerine, ortaya paylaşımlık yemekler söylemek olabilir.

10. Işıkları Söndürün

Evde bir odadan çıkarken ışığını kapatmayı unutmayın. Ve bu davranışı çocuklarınıza da aşılayın. Işıkları kapatmak, tasarruf yapmak için ufak bir ayrıntı gibi geliyor olabilir. Ama yıllık elektrik faturanıza baktığınızda gözle görülür bir fark oluşacağından emin olabilirsiniz.

Bugün aile bütçesinde tasarruf yapmanın yollarını ararken, diğer taraftan yarını da düşünmenizde fayda var. Bunun en güzel yolu da bireysel emeklilik. Günümüzde en çok tercih edilen bireysel emeklilik planlarından olan Kolay Emeklilik Planı, birikiminizi sıkıntı çekmeden yapmanızı sağlıyor. Ödediğiniz her katkı payının % 25’i kadar devlet katkısı alırken, aylık asgari ödemeniz gereken tutar 150 TL. Detaylar için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.