Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Karavan Tatili Yapmanın Püf Noktaları

YAŞA05 Temmuz 2017

karavan tatili

Deniz kenarında kamp yapmak, doğayla baş başa kalmak ve şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için karavan tatili harika bir seçim. Her tatilde olduğu gibi karavanın da kendine özel bir hazırlığı ve zorlukları var. Ancak birkaç püf noktasıyla rüya gibi bir tatile dönüştürmek sizin elinizde. 

Karavanınızı Tatil Tarzınıza Göre Seçin


Karavanla yola çıkmadan önce tam olarak nasıl bir tatil istediğinizi belirleyin ve ona göre bir karavan kiralayın. Rahat ve konforlu bir tatil arayışındaysanız, tercihinizi büyük karavanlardan yana kullanmaya dikkat edin. Amacınız daha çok doğa içinde kamp yapmak ve yeni yerler keşfetmekse, kamp alanlarının da hizmetlerinden yararlanacağınız için standart büyüklükte bir karavan işinizi görecektir.

Karavanın Bakımına ve Sürüşe Dikkat!

karavan bakımı

İster kendi karavanınız olsun ister kiralık, bakımını asla ihmal etmeyin. Bu sayede kaza riskini de azaltmış olursunuz. Ayrıca devrilmelere ve kazalara yol açmamak için yolda sağ şeridi kullanmalı, 80 km hızın üstüne çıkmamalısınız. Mümkünse yol boyunca sürücü değişikliği yapmalı ve dinlenmeye özen göstermelisiniz. GPS’inizi de her zaman açık tutmayı unutmayın. Ayrıca işinizi garantiye almak için yola çıkmadan Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırmayı unutmayın. Bu sigortayla Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, acil ilaç temini, hava ve kara ambulansıyla nakil, tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. 

Karavan Ekipmanlarınızı Tamamlayın

karavan ekipmanları

Karavan tatili boyunca ihtiyacınız olacak ekipmanları, yola çıkmadan yanınıza alın. Çamaşır ipi, elektrik kablosu, tel, alet çantası, fener, su hortumu yanınıza almanız gerekenlerin başında geliyor.

Çadır, Portatif Masa Ve Sandalye

kamp malzemeleri

Konakladığınız alanlarda portatif masa ve sandalyeye ihtiyacınız olacak. Karavanda uyumak yerine doğada konaklamak istiyorsanız kamp alanlarında da kullanabileceğiniz çadır ve uyku tulumunu da yanınıza almayı unutmayın.

Hava Durumuna Karşı Önlem Alın

hava durumuna karşı önlem

Küçük karavanlarda klima bulunmadığından ufak da olsa bir vantilatörünüz olmalı. Güzergahınızı göz önünde bulundurarak yanınıza dört mevsim giyilebilecek kıyafetlerden almalısınız. Ayrıca sabah park ettiğiniz yerin gece aynı sıcaklıkta olmayacağını unutmayın.

 Hareket Halindeyken Eşyalarınıza Dikkat Edin

hareket hali

Yola çıkmadan önce karavandaki tüm dolapların kilitli, buzdolabının kapalı olduğundan ve savrulabilecek eşyaların güvenli bir yerde bulunduğundan emin olun. 

Temizliği Elden Bırakmayın

temizlik

Karavan içinde anlık temizliğe özen gösterin. Rotanın telaşına ya da doğanın huzurlu ortamına kapılıp çöplerinizi atmayı ihmal etmeyin. Çöpleri günlük boşaltmadığınızda böcekler anında birer davetsiz misafire dönüşebilir. Karavan temizliğinin yanı sıra kamp alanlarını ve çevresini de temiz tutmaya özen gösterin.

Elektrik Ve Su Kullanımında Tasarruf Edin

tasarruf etmek

Karavan tatilinde en önemli ihtiyacın su ve elektrik olduğunu daha net göreceksiniz. O nedenle kahve makinesi, fön, su ısıtıcı gibi elektronik aletleri aküyü bitirmemek adına dikkatli kullanmalı, araç elektrik kaynağına bağlı değilken kullanmamalısınız.

Ecza Dolabınız Hazır Olsun 

ecza dolabı

Ne olur olmaz diyerek ecza dolabınızı mutlaka dolu tutun. Sinek ve böceklere karşı koruyucu ürünleri almayı da unutmayın. Sineklere karşı karavanların camlarına ve kapılarına yola çıkmadan önce ilaçlama yapabilirsiniz. Son olarak güzergahınız üzerinde bulunan hastaneleri de not ederek tedbiri elden bırakmamanızda fayda var.

 Hırsızlıklara Karşı Önlem Alın

hırsızlıklara önlem

Karavanınızın dışına çıktığınız zaman pencereler dahil olmak üzere bütün girişleri kilitlediğinizden emin olun. Kamp alanında konaklasanız dahi işinizi şansa bırakmayın. 

 

Acil Destek Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.