Karavan Tatili Yapmanın Püf Noktaları

Buradasınız

Yaşa 05 Temmuz 2017

karavan tatili

Deniz kenarında kamp yapmak, doğayla baş başa kalmak ve şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için karavan tatili harika bir seçim. Her tatilde olduğu gibi karavanın da kendine özel bir hazırlığı ve zorlukları var. Ancak birkaç püf noktasıyla rüya gibi bir tatile dönüştürmek sizin elinizde. 

Karavanınızı Tatil Tarzınıza Göre Seçin

Karavanla yola çıkmadan önce tam olarak nasıl bir tatil istediğinizi belirleyin ve ona göre bir karavan kiralayın. Rahat ve konforlu bir tatil arayışındaysanız, tercihinizi büyük karavanlardan yana kullanmaya dikkat edin. Amacınız daha çok doğa içinde kamp yapmak ve yeni yerler keşfetmekse, kamp alanlarının da hizmetlerinden yararlanacağınız için standart büyüklükte bir karavan işinizi görecektir.

Karavanın Bakımına ve Sürüşe Dikkat!

karavan bakımı

İster kendi karavanınız olsun ister kiralık, bakımını asla ihmal etmeyin. Bu sayede kaza riskini de azaltmış olursunuz. Ayrıca devrilmelere ve kazalara yol açmamak için yolda sağ şeridi kullanmalı, 80 km hızın üstüne çıkmamalısınız. Mümkünse yol boyunca sürücü değişikliği yapmalı ve dinlenmeye özen göstermelisiniz. GPS’inizi de her zaman açık tutmayı unutmayın. Ayrıca işinizi garantiye almak için yola çıkmadan Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırmayı unutmayın. Bu sigortayla QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, acil ilaç temini, hava ve kara ambulansıyla nakil, tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. 

Karavan Ekipmanlarınızı Tamamlayın

karavan ekipmanları

Karavan tatili boyunca ihtiyacınız olacak ekipmanları, yola çıkmadan yanınıza alın. Çamaşır ipi, elektrik kablosu, tel, alet çantası, fener, su hortumu yanınıza almanız gerekenlerin başında geliyor.

Çadır, Portatif Masa Ve Sandalye

kamp malzemeleri

Konakladığınız alanlarda portatif masa ve sandalyeye ihtiyacınız olacak. Karavanda uyumak yerine doğada konaklamak istiyorsanız kamp alanlarında da kullanabileceğiniz çadır ve uyku tulumunu da yanınıza almayı unutmayın.

Hava Durumuna Karşı Önlem Alın

hava durumuna karşı önlem

Küçük karavanlarda klima bulunmadığından ufak da olsa bir vantilatörünüz olmalı. Güzergahınızı göz önünde bulundurarak yanınıza dört mevsim giyilebilecek kıyafetlerden almalısınız. Ayrıca sabah park ettiğiniz yerin gece aynı sıcaklıkta olmayacağını unutmayın.

 Hareket Halindeyken Eşyalarınıza Dikkat Edin

hareket hali

Yola çıkmadan önce karavandaki tüm dolapların kilitli, buzdolabının kapalı olduğundan ve savrulabilecek eşyaların güvenli bir yerde bulunduğundan emin olun. 

Temizliği Elden Bırakmayın

temizlik

Karavan içinde anlık temizliğe özen gösterin. Rotanın telaşına ya da doğanın huzurlu ortamına kapılıp çöplerinizi atmayı ihmal etmeyin. Çöpleri günlük boşaltmadığınızda böcekler anında birer davetsiz misafire dönüşebilir. Karavan temizliğinin yanı sıra kamp alanlarını ve çevresini de temiz tutmaya özen gösterin.

Elektrik Ve Su Kullanımında Tasarruf Edin

tasarruf etmek

Karavan tatilinde en önemli ihtiyacın su ve elektrik olduğunu daha net göreceksiniz. O nedenle kahve makinesi, fön, su ısıtıcı gibi elektronik aletleri aküyü bitirmemek adına dikkatli kullanmalı, araç elektrik kaynağına bağlı değilken kullanmamalısınız.

Ecza Dolabınız Hazır Olsun 

ecza dolabı

Ne olur olmaz diyerek ecza dolabınızı mutlaka dolu tutun. Sinek ve böceklere karşı koruyucu ürünleri almayı da unutmayın. Sineklere karşı karavanların camlarına ve kapılarına yola çıkmadan önce ilaçlama yapabilirsiniz. Son olarak güzergahınız üzerinde bulunan hastaneleri de not ederek tedbiri elden bırakmamanızda fayda var.

 Hırsızlıklara Karşı Önlem Alın

hırsızlıklara önlem

Karavanınızın dışına çıktığınız zaman pencereler dahil olmak üzere bütün girişleri kilitlediğinizden emin olun. Kamp alanında konaklasanız dahi işinizi şansa bırakmayın. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.