Kansere Düşman Yaz Meyveleri

Buradasınız

Ye-İç 18 Temmuz 2017

Kansere karşı doktorunuzun verdiği tedavilerin ve ilaçların yerini hiçbir şey tutamaz. Ancak doğada ve tamamen doğal yöntemlerle yetişen bazı meyve ve sebzeler, kanserle olan savaşımızda bize destek oluyor. İşte yazın geldiğini bize hatırlatan ve içerisinde bulunan maddeler sayesinde kansere karşı etkili olan bazı besinler…

Karpuz

A ve C vitamini yönünden zengin olan karpuz aynı zamanda yaz deyince akla ilk gelen meyve. İçerdiği antioksidanlar ile likopen açısından, pek bilinmeyen beta kriptokzantin ve karotenoid seviyesinin yüksek olması ile de sağlığımıza çok olumlu katkıları var. Yapılan bazı araştırmalar karpuzun, içeriğindeki likopen oranının prostat kanseri riskini düşürmeye ve bunun gibi çeşitli pankreas, yemek borusu, göğüs ve serviks kanseri üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. 

KARPUZ

İncir

Hazırlanan birçok tatlı tarifinin de ana malzemesi olabilen incir, içerisindeki potasyum ve lif oranı ile de önemli bir besin kaynağı. Yüksek oranda içerdiği protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesine destek olan incir, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe de sahip. Son dönemdeki bazı araştırmalara göre kanser tedavi süreçlerinde de pozitif katkılar sağladığı ortaya konmuş.

incir

Üzüm

Üzüm, özellikle de siyah üzüm çekirdeğinde bulunan resvetarol etken maddesi ile kansere karşı savaşta etkin rol oynuyor. Resveratrol aynı zamanda hücre değişimine sebep olan bazı durumları bloke de edebiliyor. Ayrıca, hücreleri DNA’lara zarar veren serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan. 

üzüm

Dut

Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Diğer bilinen bir etki ise beyaz dutun ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkisi. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcı olan dut, ağız ve boğaz antisepsisinde, öksürüğü dindirmede ve diş eti iltihaplarında da oldukça etkili. İçerdiği farklı antoksidanlar ile kansere karşı etkili oluyor. 

dut

Kansere karşı savaşta en büyük destekçimiz doğal yaşam ve besinler. Ancak siz yine de işinizi şansa bırakmayın ve bugünden Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kansere karşı önleminizi alın. 

*** Kanser ve diğer hastalıklarla ilgili en güncel ve doğru bilgiler için doktorunuza başvurunuz. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.