Kanserden Korunmanın 9 Kolay Yolu

Buradasınız

Hareket Et 17 Temmuz 2017

Kanser bir gecede aniden oluşmuyor. Kansere karşı savaşan gıdaları beslenme düzeninize  sokarak ve hayat tarzınızda minik değişiklikler yaparak, kansere yakalanma riskinizi hatırı sayılır bir oranda düşürebilirsiniz. Tabii kanserden korunmak için herhangi bir şikayetinizde doktorunuza görünmeyi asla ihmal etmeyin. 

kanser önlemleri

1. Şekerli içecekleri bırakın

Şekerli içecekler şişmanlamaya ve şeker hastalığına sebebiyet verirken endometriyum kanser türlerinin (kadın üreme sistemlerinde görülen kanser türleri) oluşum riskini de arttırıyor. Bir araştırmaya göre çok sık şekerli içecek tüketen kadınlar, hiç tüketmeyenlere oranla % 87 daha fazla oranla bu kanser türlerine yakalanma riski taşıyorlar.

şekerli içecekleri bırakın

2. Daha fazla ayakta durun, daha az oturun

Yeni çalışmalar gösteriyor ki gününün çoğunu oturarak geçiren kişiler masa başında daha az vakit geçirenlere göre %24 oranında daha fazla kolon ve endometriyal kanser türlerine yakalanma riski taşıyor. Başka çalışmalar da gösteriyor ki TV karşısında çok vakit geçiren kişiler, daha az TV izleyenlere oranla %54 daha fazla kolon kanserine yakalanma riski taşıyor. O zaman haydi, ayağa kalkın ve hareket edin. 

3. Kanserle savaşan akşam yemekleri pişirin

İki diş sarımsağı iki yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın, daha sonra bu karışımı kıyılmış domatesler ile karıştırın. Tencerede ısınana kadar iyice karıştırın ve önceden hazırladığınız bir porsiyon tam buğday unlu makarnanın üzerine dökün. İşte size harika ve sağlıklı bir akşam yemeği. Kansere karşı koruyucu sarımsak, kolon, prostat, akciğer ve idrar kesesi kanserlerine karşı koruyucu olan domatesin içindeki likopen ve likopenin vücutta emilimini sağlayan zeytinyağı ve son olarak kolon kanseri riskini azaltan lif içeren tam buğday unlu makarna. 

kanserle savaşan yiyecekler

4. Gün ışığından 15 dakika faydalanın

Vücudunuzdaki D vitaminin % 90’nı direkt olarak güneş ışığından gelir, herhangi bir yiyecekten değil. Araştırmalar gösteriyor ki D vitamini eksikliği hücreler arasındaki iletişimi azaltıp onların birbirlerine tutunmalarını durdurur; bu da kanser hücrelerinin yayılmasına sebep olur. Vücudunda D vitamini eksik olan kişiler çok çeşitli kanser türüne yakalanma riski taşırlar. Bunların içinde meme, prostat, yumurtalık ve mide kanserlerini sayabiliriz. Günlük D vitamini ihtiyacınız için günde 15 dakika güneş ışığından faydalanmanız yeterli.  

gün ışığı

5. Karanlıkta uyuyun

Araştırmalar uyku sırasında ışığa maruz kalmanın, kadınlarda yumurtalık ve meme kanserine yol açabileceğini gösteriyor. Gece boyunca alınan bu ışık, normal melatoninin yani bizim uyku ve uyanıklık döngümüzü düzenleyen beyindeki kimyasalın üretimini baskılıyor. Bu da kanser oluşumunu tetikliyor.

karanlıkta uyumak

6. Hayvansal proteinleri az tüketin  

Harvardlı araştırmacılar tarafından 28 yıl boyunca 121.000 yetişkin üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, her gün ortalama 100 gram kırmızı et yiyen kişilerin, hiç yemeyenlere göre % 13 oranında daha fazla kalp krizi geçirme ya da kansere yakalanma olasılığı var. Bu yüzden öğünlerinizde yağ oranı düşük ya da yağsız gıdaları tercih edin, et yerine balığı, tereyağı yerine zeytinyağını tercih edin.

hayvansal proteinler

7. Her gün 30 dakika yürüyün

Araştırmalar egzersiz yapan kadınların daha az aktif olan kadınlara oranla % 30 ila % 40 oranında daha az meme kanserine yakalanma riski taşıdığını gösteriyor. Hafif bir egzersiz bile kandaki meme kanseri riskini etkileyen östrojen seviyesini düşürüyor. Başka bir çalışma haftada dört saat yürüyüş yapmanın pankreas kanserine yakalanma riskini yarı yarıya düşürdüğünü belirtiyor.

yürüyüş yapmak

8.  Sarımsak yiyin

Keskin kokulu olduğu için çok tüketmek istemiyor olabilirsiniz. Ama bağışıklık sisteminin kansere karşı doğal koruyucusu alil sülfür bileşenleri yönünden zengin olan sarımsak sayesinde vücudunuzdan kansere sebep olan kimyasallar atılır. Bu bileşenler aynı zamanda kanser hücrelerinin doğal yolla ölmesini sağlar. Araştırmalar çok fazla sarımsak tüketen kadınların, çok az tüketenlere oranla % 50 daha az kolon kanserine yakalanma riski olduğunu gösteriyor.

sarımsağın faydaları

9. Sigorta yaptırın

Çağın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanserden korunmak için QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat  Sigortası yaptırabilir, böylece kansere karşı kendinizi maddi güvenceye alırken, beslenme danışmanlığından sigara bırakmaya kadar pek çok destekleyici sağlık hizmetinden ücretsiz veya size özel indirimlerle yararlanabilirsiniz!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.