Foam Roller'ın Sağlığa 6 Faydası

Buradasınız

Hareket Et 13 Ocak 2018

Bugünlerde spor salonlarında çokça görmeye başladığımız foam roller yani köpük silindir, mükemmel bir egzersiz aleti! Çünkü kas ağrılarını dindirirken, çok çeşitli hareketlerle esneme imkanı veriyor.

Foam roller’ın faydalarını 6 madde ile açıklamak mümkün:

1. Selülit Savaşçısı

Selülit dokusunun oluşmasının pek çok nedeni olabilir: Hareketsizlik, yeterli su içmemek, beslenme tarzı vs. Foam roller kan dolaşımını hızlandırarak derinin altındaki selülit tabakasının çözülmesine yardım eder. 

2. Sindirimi Kolaylaştırır

Foam roller sadece kaslardaki ve eklemlerdeki düğümleri açmaz aynı zamanda sinir sistemimizi de destekler. Organlara taşınan kan akışını kolaylaştırır ve bu durumdan sindirim sistemi de nasibini alır. Böylelikle hayat kaliteniz yükselir. Sindirim sisteminizin güçlü olması ise kanser gibi hastalıklara karşı güçlü bir silahınız olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak kendinizi ve sevdiklerinizi kötü günlere karşı maddi güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

3. Uykuyu İyileştirir

Nefes almak yaşam için temel unsurlardan biridir. Bu mucizevi egzersiz aleti ciğerlerin esnekliğini artırır ve sinir sisteminiz dinginleşerek gevşer. Sonuçta daha iyi nefes alırsınız. Bu da daha iyi uyuyabilmenizin anahtarı olur.   

4. Metabolizmayı Hızlandırır

Hepimiz metabolizmamızın köleleriyiz bir yerde ama bu ona hiç müdahale edemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bu köpük silindir ile kalp atışınız hızlanırken daha derin nefes alma olanağınız olur. Daha çok oksijen ve kan akışı vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Yani kaslarınız güçlenirken metabolizmanız hızlanır.

5. Duruşunuzu Düzeltir

Duruşunuzun dik olması sağlık açısından elzem olduğu gibi başkalarının sizi algılayış biçimini de belirler. Foam roller buna da yardım ediyor. Kan akışını ve dolaşımını artırması vücudun kendini dik tutabilmesini elverişli hale getiriyor. Bu da sizi daha uzun ve daha özgüvenli gösteriyor.  

6. Karın Kaslarınızı Güçlendirir

Güçlü karın kasları çekici görünümün yanında günlük hayatınızı da kolaylaştıracak şekilde sizi güçlendirecek. Tüm bunlar tek bir egzersiz aletiyle, foam roller ile mümkün!

Şimdi de foam roller ile yapabileceğiniz amaca yönelik 4 basit hareketi gösterelim:

Selülitler için: 

Silindirin üstünde oturun. Dengede durmak için sağ kolunuzu arkada yere koyun. Sağ ayak bileğinizi sol dizinizin üzerine, sol elinizi de sağ dizinizin üstüne yerleştirin. Ağırlığınızı her iki oturma kemiğinize sırayla verin. Hareketin tam tersini de yaparak 8-10 kere tekrar edin.  

Sindirim için:

Matın üzerine uzanın. Silindiri kuyruk sokumunuzun altına yerleştirin. Nefes alarak bacaklarınızı parmak uçlarınız yukarı bakacak şekilde 90 derece kaldırın. İki elinizle silindiri iki ucundan kavrayın ki kaymasın. Bacaklarınızı kaldırırken nefes alın, indirirken nefes verin. Hareketi 8 kere tekrarlayın.

Kaliteli uyku için: 

Matınızın üzerine uzanın ve silindiri sırtınızın altına, göğüs hizasında yerleştirin. Ellerinizi kafanızın altında birleştirin ve boynunuzu destekleyin. Bu şekilde nefes alıp vererek silindirin üst sırt bölgesine masaj yapın. Hareketi 8 kere tekrarlayın.

Metabolizmayı hızlandırmak için: 

Silindiri dizlerinizin önüne yerleştirin. Ellerinizi omuz hizasında yere koyarak silindire dik bir şekilde eğilin. Omuzlarınızla bilekleriniz aynı hizada olmalı. Ayak bileklerinizi matın üzerine yerleştirin. Nefes alarak omurganızı uzatın ve nefes vererek aynı pozisyona geri dönün.   

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.