Sağlıklı Yaşamın Anahtarı Yürüyüş Hakkında İlgi Çekici 10 Bilgi

Buradasınız

Hareket Et 17 Kasım 2017

Yürümenin yararları saymakla bitmiyor. Peki ama yürüyüş hakkında daha önce muhtemelen duymadığınız pek çok bilgi var desek? 17 Kasım Yürüyüş Günü dolayısıyla o bilgilerden 10 tanesini derledik.

1. Kimi bilim adamlarına göre insanlar yürürken sadece ayaklarını kullanıyorlar; çünkü eşyaları daha rahat taşıyacak ve enerjilerini doğru kontrol edecek şekilde evrimleşmişler.

2. Yine de araştırmalara göre bir taraftan da insanların fizyolojisi dikey yürümeye uygun değil. Bu nedenle modern insanlar sırt ağrıları ve kireçlenme gibi pek çok sorunla karşılaşıyorlar.

3. Yürüyüş yapmak kalp ve kemik hastalıkları riskini azaltmanın yanı sıra stresi ve depresyon riskini de minimuma indiriyor. Ayrıca kanser hastalarının dirençlerini artırıyor. Ancak siz yine de kansere karşı tedbiri elden bırakmayın. Bunun için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak, kendinizi ve sevdiklerinizi kansere karşı güvence altına alabilirsiniz.

4. Gençler yaşlılara oranla hemen hemen iki kat daha fazla yürüyüş yapıyorlar. Fakat günde 10.000 adım kuralı hemen herkes için geçerli! Yürümenin yararları göz önüne alınırsa yaşlıların da en az gençler kadar aktif olması gerektiği ortaya çıkıyor…

5. Yürüme konusunda iyi iş çıkaran ilk robotun altı ayağı vardı. Günümüzde her ne kadar teknolojik gelişmeler iki ayak üzerinde yürüyen robot üretmeye elverişli olsa da bu robotlar yürüme konusunda henüz insanların yanına yaklaşabilmiş bile değil.

6. İnsanların yürüyüş hızı ortalama saatte 5 km olarak hesaplanırsa dünyanın çevresinde bir tur atmak için 347 gün boyunca durmaksızın yürümemiz gerekiyor.

7. Japonlar günde 7 bin adımdan fazla atıyorlar. İlk hedefiniz Japonları geçmek olmalı… Ancak bu şekilde sağlıklı yaşlanabilirsiniz. Sonuçta yürümenin yararları bütün sağlık problemlerine iyi geliyor, uzun yürüyüşler ömrünüzü de uzatıyor.

8. Çoğu bebek 13 aylıkken yürümeye başlar. Daha hızlı olanlar 9-10, acelesi olmayanlar ise 16-17 aylıkken yürüyebilir.

9. Kola, patates ve hamburgerden oluşan bir fast-food menüyü yakmanız için ortalama 7 saat tempolu yürümeniz gerekiyor. Şimdiden kolay gelsin!

10. En kolay seyahat şekli olarak bilinen yürüyüş, aslında en riskli olanı. Öyle ki yürüyenlerin ölüm riski uçakla seyahat edenlerden 300, otomobille seyahat edenlerden ise 36 kat daha fazla. Ancak yine de bu bilgi sizi yürümekten vazgeçirmesin! Yol kenarlarından ziyade yürüyüşe ayrılan alanları tercih ederseniz, güvende olacağınız kesin. Yürümenin yararları konusunda herkes bilinç sahibi olmalı… Keyifli yürüyüşler!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.